آیا چین مانع دسترسی به 2.5 تریلیون دلار نفت و گاز می گردد؟

به گزارش مجله کوروش بزرگ، آمریکا چین را به مداخله در عملیات حفاری نفت و گاز در سواحل ویتنام در آبهای مورد مناقشه دریای جنوب چین متهم نموده است که نشان می دهد هنوز راه طولانی تا ترمیم روابط جانبه وجود دارد.

آیا چین مانع دسترسی به 2.5 تریلیون دلار نفت و گاز می گردد؟

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش ایسنا، مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای اظهار کرد: آمریکا از این که چین به مداخله در فعالیتهای نفت و گاز در منطقه مالی انحصاری ویتنام ادامه می دهد، به شدت نگران است.

چین اوایل ماه میلادی جاری یک کشتی مطالعاتی را همراه با اسکورت نظامی به منطقه مورد بحث اعزام نموده بود. در بیانیه وزارت خارجه آمریکا چنین اقدامی به منزله تشدید تلاشهای چینی برای مرعوب کردن مدعیان توسعه منابع در دریای جنوب چین توصیف شده است.

بخشهای زیادی از دریای جنوب چین مورد مناقشه میان چین و همسایگانش است. دادگاهی در لاهه در سال 2016 علیه ادعای چین و به نفع فیلیپین رای داد. با این حال چین رای مذکور را نپذیرفته و این امر تنشها در منطقه را تشدید نموده است. در عوض چین به برنامه های خود که بر اساس آن، بخش اعظم این دریا آبهای چین به شمار می رود، ادامه داده است.

طبق اطلاعات سازمان زمین شناسی آمریکا از اواسط دهه 90، دریای جنوب چین ممکن است ذخایر نفت به میزان 28 میلیارد بشکه داشته باشد. از آن موقع فناوری بهبود پیدا نموده و این رقم ممکن است به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند. البته با قیمت پایین نفت یا بدون قیمت پایین نفت هر کسی می خواهد سهمی از این نفت داشته باشد و چین بزرگترین سهم را می خواهد.

آمریکا مدعی است اقدامات چین در این منطقه، مانع دسترسی همسایگان این کشور به 2.5 تریلیون دلار منابع نفت و گاز بکر شده است. بیانیه آمریکا به این اشاره نموده که اقدامات مذکور مانع از این شده است که شرکتهای آمریکایی در بهره برداری از این ذخایر شرکت نمایند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، در حال حاضر شرکت ONGC هند در بلوک 136-3 ویتنام به حفاری مشغول است و در این بلوک با شرکت روسنفت روسیه شریک است. طبق گزارشهای پیشین خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از منابع مطلع ویتنامی، کشتی مطالعاتی که اخیرا اعزام شد، سومین مورد مداخله چین در منطقه مالی انحصاری مورد ادعای ویتنام بوده است.

از آنجا که ONGC یک شرکت دولتی است، رویداد اخیر طبعا برای روابط میان چین و هند نیز جالب نیست. هند نسبت به چین وابستگی بیشتری به واردات نفت دارد و بنابراین منابع دریای جنوب چین از اهمیت بالایی برای این کشور برخوردار است.

اما در مورد روابط میان آمریکا و چین، بیانیه اخیر وزارت خارجه آمریکا تنها به تنشهای میان دو کشور اضافه می نماید. هر گونه تغییر رفتار چین در دریای جنوب چین، شرکتهای آمریکایی را تشویق خواهد نمود به فعالیتهای اکتشافی در این منطقه بپیوندند اما چنین احتمالی بعید است.

منبع: انتخاب
انتشار: 21 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 525

به "آیا چین مانع دسترسی به 2.5 تریلیون دلار نفت و گاز می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا چین مانع دسترسی به 2.5 تریلیون دلار نفت و گاز می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید