احتمال وجود جهش های خاص کرونا در ایران که تا به امروز در جهان گزارش نشده است

به گزارش مجله کوروش بزرگ، تهران (پانا) - به گفته رئیس مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران شاید جهش های خاصی در کشور ما باشد که تا به حال در جهان هم گزارش نشده باشد.

احتمال وجود جهش های خاص کرونا در ایران که تا به امروز در جهان گزارش نشده است

به گزارش ایلنا، احسان مصطفوی، رئیس مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران با اشاره به خطر شیوع ویروس جهش یافته هندی، اعلام کرد: حدود 15 ماه از شیوع پاندمی کرونا در جهان می گذرد، در این مدت درصد قابل توجهی از افراد به این بیماری مبتلا شدند و از آنجا که این ویروس از فردی به فرد دیگر منتقل می گردد، در هر تکثیر و انتقال ویروس جهش هایی در آن روی می دهد که امری طبیعی است، اما مهم این است که این جهش ها در کدام قسمت ویروس اتفاق می افتد و چه تاثیری در رفتار ویروس داشته باشد.

وی ادامه داد: بعضی از جهش هایی که در این مدت در جهان گزارش شده، باعث سرایت پذیری بیشتر ویروس شده است، مثل آنچه در خصوص ویروس جهش یافته انگلیسی مطرح است، بعضی جهش ها مثل جهش های برزیلی و آفریقای جنوبی، می تواند باعث گردد تا افرادی که قبلا به بیماری مبتلا شدند به نوع جدید خیلی ایمن نباشند.

مصطفوی اضافه کرد: این پیک جدید که در هندوستان ایجاد شده را دانشمندان متاثر از جهش ویروسی می دانند و هنوز باید مطالعات تکمیلی در جهت معین شدن تغییر سرایت پذیری و بیماری زایی آن انجام گردد.

وی ادامه داد: اما موضوع مهم این است که بدانیم می خواهیم در برابر ویروس چه کنیم و چه امکاناتی را تا الان تدارک دیدیم، در حال حاضر چیزی که کشور به آن احتیاج دارد، یک نظام پایش جهش های ویروس کرونا است.

مصطفوی گفت: با این روش ویروس های در گردش در کشور را مورد آنالیز دقیق ژنتیکی قرار می دهیم که آیا جهشی در آنها رخ داده یا نه و همچنین باید توجه کنیم که شاید جهش های خاصی در کشور ما باشد که تا به حال در جهان هم گزارش نشده باشد.

وی ادامه داد: دانستن این موضوع بسیار مهم است، چون می تواند سیمای اپیدمیولوژی بیماری را در کشور تغییر دهد، چون این جهش ها می تواند باعث تشدید و یا تخفیف بیماری گردد.

عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران گفت: ما مادام که یک نظام پایش ملی برای آنالیز جهش های ویروس نداشته باشیم، در معرض تهدید هستیم و باید حتما تمهیداتی را در کشور فراهم کنیم تا بتوانیم پاسخ سریع و به هنگام داشته باشیم.

وی در انتها اضافه کرد: وقتی چنین نظامی را داشته باشیم، هر جهشی که در کشور اتفاق بیفتد را سریع شناسایی می کنیم و افرادی که آلوده باشند را ایزوله می کنیم که این فرایند از گسترش ویروس جلوگیری می نماید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1731

به "احتمال وجود جهش های خاص کرونا در ایران که تا به امروز در جهان گزارش نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال وجود جهش های خاص کرونا در ایران که تا به امروز در جهان گزارش نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید