اخبار لبنان، از نشست احزاب سیاسی تا واکنش نبیه بری به شیطنت های رسانه ای

به گزارش مجله کوروش بزرگ، دیروز نشستی میان احزاب لبنانی در مورد پرداختن به تحولات اخیر این کشور در سایه استعفای حریری برگزار گردید.

اخبار لبنان، از نشست احزاب سیاسی تا واکنش نبیه بری به شیطنت های رسانه ای

به گزارش گروه بین الملل مجله کوروش بزرگ به نقل از پایگاه خبری العهد شرکت نمایندگان در نشستی که دیروز میان احزاب و نیروها و شخصیت های ملی لبنان برگزار شد٬ تاکید نمودند: افرادی که بر موج تحرکات ملی و خودجوش مردم لبنان سوار شده اند٬ مدت هاست که در دولت های حریری حضور داشته و آنها مسئول بحران اقتصادی و اقتصادی و گسترش فساد در کشور هستند.

در یک نشست اضطراری در مرکز حزب ملی سوری اجتماعی٬ حاضران به تحولات اخیر کشور در سایه استعفای سعد حریری پرداخته و تاکید نمودند که تظاهرات خودجوش ملت لبنان ضد سیاست های اقتصادی و اقتصادی و اجتماعی به منظور تحقق عدالت اجتماعی و افزایش فرصت شغلی برای شهروندانی است که از بیکاری رنج می برند و نیز مقابله با فساد و همچنین بازگردان اموال غارت شده.

شرکت نمایندگان در این جلسه معتقد بودند که بعضی از نیروهای مرتبط با برنامه های آمریکا در خلیج فارس کوشش می نمایند تا در راستا تغییر موازنه های قدرت در راستای منافع ایالات متحده٬ از خلال فشار بر افکار عمومی و نیز رسانه ها و مسدود کردن مستمر راه ها در بعضی مناطق٬ از مطالبات به حق مردم لبنان سوءاستفاده نمایند؛ اما با شکست در تحقق اهداف خود٬ حریری را تحت فشار گذاشتند تا استعفا کند.

حاضران دراین جلسه از همه مردم لبنان در داخل و خارج کشور خواستند تا یک چشم انداز واحد دراین مرحله حساس داشته و کوشش ها برای ایجاد کوتا علیه نتایج انتخابات مجلسی را خنثی نمایند. آنها همچنین از مردم خواستند تا تحت تاثیر فشارهای آمریکا قرار نگرفته و در راستا تدوین یک برنامه عملی برای مقابله با این فشارها و حفظ دستاوردهای ملی حرکت نموده و در عین حال با حمایت برای تشکیل یک دولت ملی بر اساس برنامه های اصلاحی اقتصادی و اجتماعی٬ راه حلی مناسب برای خروج از این بحران پیدا نمایند.

شرکت نمایندگان در جلسه در خاتمه تاکید نمودند که هرگونه کوشش برای ضربه زدن به ثبات ملی و تسلیم در برابر فشارهای خارجی٬ ازپیش رد شده است. آنها همچنین گفتند که برای خروج از این بحران به همه عناصر موجود٬ از مردم گرفته تا ثروت نفتی احتیاج داریم تا به یک معادله ای برسیم که لبنان را از هرگونه تهدید امنیتی و انسانی و نیز اقتصادی حفظ کند و آن معادله٬ ارتش و ملت و مقاومت لبنان است.

ازسرگیری فعالیت بانک ها از امروز

فردا بانک های لبنان درهای خود را به شکل کاملا عادی به روی عموم مردم باز می نمایند؛ گویا که هیچ اتفاقی نیفتاده است. اتحادیه بانک ها طی صدور بیانیه ای در این خصوص٬ به دو مورد اشاره نموده است: مورد اول٬ تمدید ساعات کار در روز آدینه و شنبه تا ساعت 5 بعدازظهر و مورد دوم٬ تصمیم برای اجازه دادن به عموم مردم در مورد صحبت با شخص ریاض سلامه رئیس بانک لبنان است. قابل توجه است که این بیانیه٬ شبهه هایی درباره نقش سلامه و بانک ها در تعطیلی 12 روزه به بهانه اینکه تعدادی از آنها اگر مجددا باز شده و فعالیت های خود را بدون هیچ چشم انداز روشنی در راستا سیاسی طی شده در کشور٬ از سر بگیرند در معرض نابودی و ورشکستگی قرار خواهند گرفت٬ به وجود می آورد. این امر درحالی است که هرگونه تاخیر در بازشدن بانک ها٬ احتمال از دست رفتن سپرده هایشان را بیشتر می کرد.

اتحادیه بانک ها دیروز گفت که جلسه ای با ریاض سلامه برگزار نموده و چندین تصمیم در این نشست اتخاذ شده است:

- بانک ها کار و فعالیت عادی خود را از روز آدینه 1 نوامبر 2019 از سر می گیرند. همچنین با توجه به انباشت کارها به دلیل تعطیلی 12 روزه٬ قرار شد که ساعات کاری بانک ها روز آدینه و شنبه یعنی 1و 2 نوامبر تا ساعت 5 بعدازظهر تمدید گردد.

-اتحادیه بانک ها گفت که بانکها از پنجشنبه 31 اکتبر به منظور ارائه خدمات فنی به مشتریان به وسیله بانکداری الکترونیکی به کار خود ادامه خواهند داد. همچنین بانک ها علاوه بر آن امروز را به انجام کارهای باقی مانده و آماده سازی برای استقبال از مشتریان در روز آدینه اختصاص می دهند.

واکنش جریان المستقبل به استعفای حریری

آرامش نسبی که پس از استعفای حریری بر فضای اعتراضات مردمی این کشور حاکم شده بود٬ طی چند ساعت توسط هواداران آن به هم خورد. هواداران جریان المستقبل٬ در کوشش برای دور زدن رایزنی های مجلسی٬ راه را در همه مناطق بسته و گفتند که هیچ نخست وزیری به جز حریری نیست.

پس از بازشدن همه راه ها٬ تظاهرات نمایندگان به سمت میدان های تجمع در مرکز بیروت و صیدا و طرابلس عقب نشینی کردند. اما هواداران جریان المستقبل نزدیک غروب به طور ناگهانی را ه های اصلی مختلف در مناطق مرکزی وغربی و نیز راه های طرابلس و منطقه المنیه و العبده را بستند. اما در بیروت٬ تعدادی از موتورسواران در حمایت از سعد حریری در چند منطقه به تظاهرات پرداختند. همچنین هم زمان با کوشش ارتش برای باز کردن راه ها در چندین منطقه٬ 6 نفر از شهرواندان در العبده زخمی شدند. همین امر منجر شد تا بیشتر راه ها در شمال و جنوب بسته گردد.

قابل توجه است که یکی از سازماندهی نمایندگان این تجمعات٬ از طرابلس به بیروت آمد تا تعدادی از معترضین را به بهانه همدردی با مجروحان شمال برای رفتن به سمت پل رینگ تحریک کند؛ اما به سرعت ازاین سکو استفاده کرد تا خواهان بازگشت حریری به صندلی نخست وزیری لبنان گردد. گفتنی است که راه ها در جل الدیب و الزوق نیز بسته است.

بیانیه دفتر رسانه ای نبیه بری در مورد شیطنت بعضی رسانه های اجتماعی

دفتر رسانه ای نبیه بری رئیس مجلس لبنان بیانیه ای با این مضمون صادر کرد: بعضی از رسانه های اجتماعی درحال صدور فراخوان برای تظاهرات و تجمع و استقرار در اطراف مقر دوم ریاست جمهوری در عین التینه ودر ساعت 4 عصر روز شنبه هستند.

دفتر رسانه ای نبیه بری تاکید نمود که این یک فرخوان مشکوک و با هدف ایجاد آشوب و هرج و مرج بیشتر در کشور است. این دفتر همچنین در بیانیه مذکور از همه معترضان و فعالان این تحرکات و هواداران بری خواست تا در منازل خود بمانند و فعالیت های عادی خود را انجام دهند تا از ایجاد آشوب در کشور جلوگیری نموده و به کسانی که به دنبال ایجاد بی ثباتی در لبنان هستند فرصت ندهند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 28 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 540

به "اخبار لبنان، از نشست احزاب سیاسی تا واکنش نبیه بری به شیطنت های رسانه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اخبار لبنان، از نشست احزاب سیاسی تا واکنش نبیه بری به شیطنت های رسانه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید