امید عراق به احیای کامل واردات گاز از ایران

به گزارش مجله کوروش بزرگ، وزارت برق عراق اعلام کرد پس از توافق با ایران در مورد نحوه پرداخت بدهی به تهران، این کشور امیدوار به از سر گیری کامل واردات گاز از ایران است.

امید عراق به احیای کامل واردات گاز از ایران

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، ارگس مدیا احمد موسی سخنگوی وزارت برق عراق گفت: وزارت خانه های برق و اقتصاد و همچنین رئیس بانک تجارت عراق توافق کرده اند تا بدهی ها به ایران را در زمان معین پرداخت کنند و پس از آن واردات گاز از تهران را از سر بگیرند.

صادرات گاز ایران به عراق پس از عدم پرداخت بدهی 6 میلیارد دلاری بغداد به تهران در ماه دسامبر سال گذشته متوقف شد. اگرچه این صادرات چند ماه بعد آغاز شد اما حجم آن ها محدود بوده است.

موسی اضافه کرد: واردات کنونی گاز از ایران 20 میلیون متر مکعب در روز است که این مقدار یک سوم قرارداد 70 میلیون متر مکعب در روز مورد نیاز بغداد در روزهای گرم تابستان می باشد. اگر واردات گاز از ایران به حجم گذشته خود باز شود تولید برق عراق به 22 هزار مگاوات افزایش خواهد یافت.

عراق بر اساس دو قرارداد امضا شده در سال های 2013 و 2015 گاز ایران را وارد می کند. براساس قرارداد سال 2013، ایران توافق کرده است که 35 میلیون متر مکعب در روز را برای استفاده در نیروگاه گازی 3 گیگاواتی بیسمایا به عراق صادر کند. این نیروگاه، برق بغداد پایتخت عراق را تامین می کند.

براساس قرارداد سال 2015، ایران و عراق توافق کرده اند تا 20 تا 35 میلیون مترمکعب گاز در روز با توجه به نیاز مناطق جنوبی عراق، به این کشور صادر شود.

آمریکا در مورد تحریم های ایران به عراق تخفیف داده است. عراق می تواند به واردات گاز و همچنین 1200 مگاوات برق از ایران ادامه دهد.

دولت عراق برای تامین انرژی خود تحت فشار قرار گرفته است زیرا خدمات پایه ای این کشور به دلیل سالها عدم سرمایه گذاری و همچنین مدیریت ضعیف با بحران انرژی روبرو است.

وزارت برق عراق اعلام کرده قصد دارد بین سال های 2021 تا 2023 حدود 8.3 گیگاوات به ظرفیت تولید برق این کشور بیافزاید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1738

به "امید عراق به احیای کامل واردات گاز از ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امید عراق به احیای کامل واردات گاز از ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید