بازگرداندن لایحه برنامه ایمن سازی ساختمان های بلندمرتبه تهران به شهرداری

به گزارش مجله کوروش بزرگ، خبرنگاران آنلاین:اعضای شورای شهر تهران به کلیات طرح الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه برنامه عملیاتی ایمن سازی ساختمان های ناایمن بلندمرتبه شهر تهران اعم از مسکونی و غیرمسکونی رأی مخالف دادند و آن را به شهرداری برگرداندند.

بازگرداندن لایحه برنامه ایمن سازی ساختمان های بلندمرتبه تهران به شهرداری

به گزارش شهرنوشت، علی اعطا در جریان بررسی طرح الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه برنامه عملیاتی ایمن سازی ساختمان های ناایمن بلندمرتبه شهر تهران اعم از مسکونی و غیرمسکونی و رفع خطر احتمالی، گفت: در چهاردهمین جلسه رسمی شورای شهر تهران این طرح تحت عنوان طرحی دوفوریتی در صحن مطرح شد و به تصویب رسید. به موجب این طرح شهرداری ملزم بود در یک بازه شش ماهه در راستای وظایف مندرج در بند 14 ماده 55 قانون شهرداری ها برای رفع خطر احتمالی و پایش مستمر در دو محور ایمن سازی در برابر آتش و همچنین استحکام بخشی سازه ای، برنامه عملیاتی را ارائه دهد.

او اضافه کرد: من به عنوان طراح این طرح به چند دلیل روشن با لایحه ارائه شده مخالف هستم. درخواست من این است تا اعضای شورای شهر تهران به کلیات این لایحه رأی مخالف دهند تا برای بررسی بیشتر به کمیسیون مربوطه بازشود.

عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران در توضیح علت مخالفت خود با کلیات این لایحه عنوان کرد: در طرح مصوب شورای شهر تهران به استحکام بخشی سازه ای اشاره شده بود، این در حالی است که در لایحه شهرداری تهران این موضوع نادیده گرفته شده و صرفاً در رابطه با حریق طرحی ارائه شده و در هیچ بخش از لایحه درباره استحکام بخشی صحبتی نشده است. پس 50 درصد از موضوع کنار گذاشته شده است.

رئیس کمیته معماری و طرح های شهری شورای شهر تهران ادامه داد: در لایحه ارائه شده بر خلاف آنچه در مصوبه خواستیم تا در رابطه با ساختمان های ناایمن بلندمرتبه صحبت شود، در خصوص ساختمان های بلندمرتبه و پرخطر صحبت شده است در حالی که درخواستی از سوی شورا برای ساختمان های پرخطر مطرح نشده بود.

اعطا با انتقاد از این که در سرتاسر لایحه ارائه شده از سوی شهرداری تهران هیچ تعریفی از ناایمنی وجود ندارد، اضافه کرد: در تعاریف استاندارد مرتبط، تعریفی تحت عنوان ناایمنی وجود ندارد؛ بنابراین در مرحله اول مستندسازی، شهرداری باید در خصوص ناایمنی تعریفی را ارائه می کرد.

او درباره پیشنهاد دیگر مطرح شده در لایحه مذکور تحت عنوان تشکیل کمیته ای برای نوشتار آیین نامه های مرتبط اضافه کرد: در این باره انواع کمیته ها وجود دارد و بر اساس مصوبات شورای شهر تهران، کمیته ارتقاء ایمنی ساختمان های شهر تهران برای پیگیری، تحقیق و گزارش های کارگروه های دولت و مجلس در حادثه پلاسکو تشکیل شده است و تشکیل کمیته جدید نوعی موازی کاری محسوب می شود.

رئیس کمیته معماری و طرح های شهری شورای شهر تهران اضافه کرد: همچنین در لایحه ارائه شده از سوی شهرداری تهران تعریف مشخصی از ساختمان های بلندمرتبه ارائه نشده است. در جایی آمده ساختمان های بلندمرتبه به ساختمان هایی اطلاق می شود که بیش از 23 متر باشند و در جایی دیگر در تعریف آمده ساختمان های بلندمرتبه ساختمان هایی هستند که 8 طبقه به بالا باشند و از این نوع موارد و تناقضات بی شمار در لایحه مذکور وجود دارد. بنابراین درخواست من این است تا این طرح به شهرداری بازشود.

در ادامه با رأی اعضای شورای شهر تهران (7 رأی موافق، 12 رأی مخالف) کلیات طرح مذکور به تصویب نرسید و به شهرداری بازگشت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 209

به "بازگرداندن لایحه برنامه ایمن سازی ساختمان های بلندمرتبه تهران به شهرداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگرداندن لایحه برنامه ایمن سازی ساختمان های بلندمرتبه تهران به شهرداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید