برنامه عربستان برای ضربه زدن به سلطان نشین عمان به وسیله المهره

به گزارش مجله کوروش بزرگ، عربستان سعودی با شعله ور کردن آتش درگیری ها در المهره از این استان تحت اشغال خود در یمن برای هدف قرار دادن کشور عُمان سو ء استفاده می نماید.

برنامه عربستان برای ضربه زدن به سلطان نشین عمان به وسیله المهره

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل مجله کوروش بزرگ، عباس الضالعی تحلیلگر یمنی تاکید نمود عربستان سعودی از حضور نظامی خود در استان المهره یمن برای هدف قرار دادن عمان سوء استفاده می نماید . وی اضافه نمود اقدام عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی فراری در برکناری علی سالم الحریزی از استانداری المهره و نیز برکناری احمد محمد قحطان مسئول امنیت استان بر اساس دیکته های مستقیم سعودی انجام شده و وی را در تقابل مستقیم با مردم این منطقه قرار خواهد داد که مخالف حضور سعودی ها و اماراتی ها هستند.

این نویسنده یمنی که در صفحه شخصی خود در توئیتر به افشاگری درباره تحرکات منفی سعودی علیه عمان به وسیله مناطق تحت اشغال خود در یمن پرداخته است، خاطر نشان کرد هادی در تغییر مسئولان سیاسی و امنیتی استان المهره یمن تحت فشارهای مستقیم سعودی قرار داشته است، این افراد(احمد محمد قحطان و علی سالم الحریزی) به مخالفت با حضور نظامیان سعودی و اماراتی در استان المهره معروف هستند.

تحلیلگر یمنی درباره هدف های ریاض از سیطره بر استان المهره یمن تاکید نمود سعودی ها به دنبال ایجاد مرکزی برای سلفی ها در مرزهای سلطان نشین عمان برای مقابله با اباضیه در عمان و با هدف شعله ور کردن آتش درگیری مذهبی و نیز گشایش گذرگاهی برای صادرات نفت به وسیله المهره است.

وی اضافه نمود حضور نظامیان سعودی با طرح ریاض برای هدف قرار دادن سلطان نشین عمان مرتبط است، اما مردم استان المهره یمن مخالف تبدیل شدن استانشان به عنوان سکویی برای هدف قرار دادن عمان هستند، چرا که از نظر آنها، عمان بهترین همسایه برای یمن است و مسقط هیچ فعالیت منفی که به یمن آسیب برساند، انجام نمی دهد و روابطش با مردم المهره، تاریخی است و عمان از توسعه استان المهره بدون اینکه به آن خدشه وارد کند، حمایت می نماید.

به گفته وی، هادی برای شعله ور کردن آتش درگیری ها در المهره در راستای اجرای طرح ها و سیاست های عربستان و امارات حرکت می نماید. پیشتر سعودی وامارات بر هادی فشار وارد کردند تا محمد کده استاندار المهره را که با حضور نظامیان سعودی و اماراتی مخالف بود، برکنار کند.

وی خاطر نشان کرد اصرار بر حضور نظامیان سعودی و اماراتی، سبب شد تا مردم المهره برای حمایت از استانشان در برابر طرح های مشکوک به پا خیزند.

الضالعی اضافه نمود بی اعتنایی منصور هادی به مطالبات مردم المهره سبب اصرار آنها بر ادامه اعتراضاتشان و مخالفت با حضور سعودی و اماراتی و افزایش روحیه و گرایش استقلال طلبی المهره و سقطری و تشدید تنش میان مردم المهره و نظامیان سعودی می گردد.

الضالعی تاکید نمود تصمیمات هادی پس از آن صورت گرفت که اعتصاب مردم المهره، نظامیان سعودی را وادار کرد تا گذرگاه ها را تسلیم نیروهای محلی نمایند.

تصمیمات اخیر هادی موجی از خشم در میان یمنی ها به وجود آورده است به ویژه با توجه به اینکه شخصیت های جدید منصوب شده از سوی وی در استان المهره هوادار حضور نظامیان سعودی هستند در حالی که مسئولان سابق مخالف این حضور و هوادار اعتصابات مردم بودند. به گفته منابع یمنی تصمیمات جدیدی که منصور هادی اتخاذ نموده، بی اعتنایی سعودی به وعده هایش مبنی بر تحویل فرودگاه بین المللی الغیضه و بندر نشطون و گذرگاه های زمینی را نشان می دهد، تمام کسانی که منصوب شده اند، نه تنها نزدیک به سعودی هستند بلکه در سازمان اطلاعات نظامی سعودی آموزش دیده اند و اکنون به عنوان نمایندگان انحصاری سعودی در المهره عمل می نمایند. تصمیمات اخیر در مدت 24 ساعته تعلیق اعتصابات مسالمت آمیز مردم المهره انجام شده که در بین توافق میان کمیته سازمان دهی اعتصابات و ائتلاف سعودی صورت گرفت که مشروط نموده بود به اینکه ریاض حاکمیت یمنی را حفظ نموده و نظامیان خود را از استان المهره خارج و تمام گذرگاه ها و تاسیسات را به نیروهای یمنی تحویل داده و اوضاع را به شرایط قبلی بازگرداند.

اخیرا یک رسانه روسی به نقل از منابع یمنی از عقب نشینی غیرمنتظره نظامیان متجاوز سعودی از فرودگاه غیرنظامی الغیظه در استان المهره در شرق یمن در پی تظاهرات مردم این منطقه و درخواست آنها برای خروج اشغالگران خبر داده بود.

یک منبع در کمیته ساماندهی تظاهرات و اعتصاب مردمی در استان المهره در شرق یمن به اسپوتنیک گفته بود عقب نشینی نظامیان سعودی در پی توافق با مقامات محلی و اعتصاب نمایندگان انجام شده است.

این منبع اضافه نمود فرمانده نظامیان سعودی، توافق نامه ای را با فرمانده پلیس استان امضا کرد، بر اساس این توافق، نظامیان متجاوز سعودی از این فرودگاه عقب نشینی نموده و فرودگاه تحت مدیریت غیرنظامی قرار می گیرد و گذرگاه مرزی با سلطان نشین عمان هم به مقامات محلی و امنیت داخلی واگذار می گردد.

اعتراضات در شهر الغیظه مرکز استان المهره یمن از آوریل گذشته علیه متجاوزان سعودی و اماراتی شروع شده و مردم خواستار خروج اشغالگران متجاوز شده بودند.

نظامیان متجاوز سعودی دسامبر گذشته فرودگاه الغیظه را اشغال نموده و همزمان دو گذرگاه صرفیت و شحن و بندر نشطون را هم به اشغال خود درآورده بودند.

منبع: تسنیم
انتشار: 16 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 505

به "برنامه عربستان برای ضربه زدن به سلطان نشین عمان به وسیله المهره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه عربستان برای ضربه زدن به سلطان نشین عمان به وسیله المهره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید