بن تکلیف افغانستان و چین را یکسره کرد

به گزارش مجله کوروش بزرگ، ایسنا نوشت: وزیر امور خارجه آمریکا گفت، حتی پس از تکمیل خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان همچنان شاهد حضور آمریکا در این کشور خواهیم بود.

بن تکلیف افغانستان و چین را یکسره کرد

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

آنتونی بن، وزیر امور خارجه آمریکا یکشنبه در مصاحبه با برنامه 60 دقیقه سی بی اس نیوز گفت: 20 سال است که در افغانستان حضور داریم و گاهی اوقات اصلا فراموش می کنیم که در صندلی نخست چرا به آنجا رفتیم. هدف ما برای برخورد با افرادی بود که به ما در یازده سپتامبر حمله کردند و این کار را هم کردیم. صرفا به این دلیل که نیروهای ما دارند به خانه می آیند، بدین معنا نیست که ما در حال رفتن هستیم. اینطور نیست.

بن تاکید نمود که سفارت آمریکا همچنان در افغانستان باقی خواهد ماند و آمریکا به تامین حمایت مالی، انسانی و توسعه ای در این کشور ادامه خواهد داد.

او در پاسخ به اینکه آیا طالبان ممکن است کنترل افغانستان را به دست بگیرد، گفت: باید برای مقابله با هر سناریویی آماده باشیم و طیفی از آنها وجود دارد.

هفته گذشته کاخ سفید تایید کرد که آمریکا خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را شروع نموده است. سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت که گروه ضربت ارتش در بحبوحه خروج نظامیان آمریکایی به افغانستان اعزام خواهند شد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته برنامه هایی برای خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان تا یازده سپتامبر مصادف با بیستمین سالروز حملات یازده سپتامبر اظهار داشت. این در حالیست که طبق توافق 2020 آمریکا با طالبان، ضرب الاجل خروج نیروها برای اول مه 2021 مشخص شده بود.

در 29 فوریه 2020، ایالات متحده و طالبان توافق صلحی در دوحه قطر به امضا رساندند که در آن به خروج تدریجی نیروهای آمریکایی و همچنین شروع مذاکرات بین افغان ها و تبادل زندانیان اشاره شده بود.

زلمای خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان به تازگی گفته است، این احتمال وجود دارد که بعد از خروج نظامیان آمریکایی نیروهای صلحبان سازمان ملل متحد در افغانستان مستقر شوند.

وزیر امور خارجه آمریکا یکشنبه در بخش دیگری از صحبت هایش برنامه های جو بایدن برای بستن زندان گوآنتانامو را تایید کرد. او گفت: ما باور داریم که گوآنتانامو باید بسته گردد، قطعا این هدف ماست اما این موضوعی است که طی چند ماه آینده روی آن تمرکز خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه همچنین در مصاحبه خود گفت که چین به تازگی خصمانه تر در خارج عمل نموده است و به شدت به شکل خصومت آمیزی رفتار می نماید.

او در پاسخ به اینکه آیا واشنگتن به سمت رویارویی نظامی با پکن پیش می رود، گفت: قطعا این در راستای منافع چین و آمریکا نیست که به آن مرحله برسیم یا حتی در آن جهت حرکت کنیم. آنچه ما در چند سال اخیر شاهد بودیم، این است که چین سرکوبگرایانه تر در داخل و خصمانه تر در خارج عمل می نماید. این یک حقیقت است.

در این مصاحبه بن گفت که هدف ایالات متحده مهار چین نیست بلکه حمایت از این دستور مبتنی بر قوانین است که چین برای آن چالش ایجاد می نماید. هرکسی که برای این نظم چالش ایجاد کند، ما خواهیم ایستاد و از آن دفاع خواهیم کرد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 خرداد 1400 بروزرسانی: 22 خرداد 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1702

به "بن تکلیف افغانستان و چین را یکسره کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بن تکلیف افغانستان و چین را یکسره کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید