جزییات زمین لرزه 5.5 ریشتری در سنخواست خراسان شمالی

به گزارش مجله کوروش بزرگ، درحالی زلزله ای 5.5 ریشتری بامداد امروز شهر سنخواست در استان خراسان شمالی را لرزاند که تا این ساعت چهار پس لرزه قدرتمند دوباره منطقه حادثه را به لرزه درآورد.

جزییات زمین لرزه 5.5 ریشتری در سنخواست خراسان شمالی

پس از زلزله 5.5 ریشتری ساعت 3:34 امروز که در شهر سنخواست از توابع جاجرم به وقوع پیوست، 4 پس لرزه با شدت های مختلف خراسان شمالی را لرزاند.

عظیم ترین این پس لرزه ها، زلزله ای با شدت 5.4 ریشتر بود که ساعت 5:24 صبح امروز، در بخش های وسیعی از نیمه غربی استان احساس و به مدت طولانی شهر ها را به لرزه درآورد.

این زلزله که کانون آن در شهر سنخواست بود، باعث ترک خوردگی منازل روستای و ایجاد خساراتی در چند روستا شده است.

برهمین اساس از همان دقایق اول تیم های تخصصی امداد و نجات به منطقه اعزام شده اند تا علاوه بر ارایه خدمات امدادی نسبت به ارایه جزئیات دقیق از خسارات احتمالی اقدام نمایند. اما تا لحظه مخابره خبر هنوز گزارش دقیقی از میزان خسارت های ایجاد شده در دسترس نیست.

آخرین شرایط از مناطق زلزله زده خراسان شمالی

نظری مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی با بیان اینکه در پی زلزله 5.5 ریشتری سنخواست، بیشترین خسارت تا به امروز در روستای بالادست شهرستان گرمه بوده است، اضافه نمود: بر این اساس 35 منزل مسکونی غیر قابل سکونت گزارش شده است.

وی با بیان اینکه جمعیت هلال احمر نیز اقدام به برپایی چادر و ارائه تغذیه خشک به مردم این مناطق نموده است، گفت: با توجه به بیمه بودن منازل روستایی اقدامات اولیه جهت استفاده از بیمه این منازل در حال اجرا است.

اعزام تیم های امدادی هلال احمر به منطقه زلزله زده

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: پس از وقوع زمین لرزه 5.5 ریشتری در سنخواست از توابع استان خراسان شمالی، جمعیت هلال احمر 11 تیم عملیاتی و بالگرد امدادی به منطقه اعزام کرد.

مهدی، ولی پور، رئیس سازمان امدادونجات هلال احمر با اشاره به زمین لرزه صبح امروز در استان خراسان شمالی گفت: ساعت 3:34 امروز صبح زمین لرزه 5.5 ریشتری منطقه سنخواست در استان خراسان شمالی را لرزاند که تا ساعت 7 صبح این زلزله 10 پس لرزه داشته و عظیمترین آن با قدرت 5.4 ریشتر بوده است.

ولی پور با اشاره به تلفات این زلزله تا به امروز گفت: بر اساس اعلام اورژانس، در این زلزله تا به امروز 3 نفر مصدوم شده اند.

رئیس سازمان امداد و نجات در ادامه گفت: 31 شهر و روستا در سه شهرستان جاجرم، بجنورد و گرمه ارزیابی شدند که هفت روستا از توابع گرمه خسارت های جزیی داشته اند و بیشترین خسارت و آسیب دیدگی متعلق به 14 واحد مسکونی در روستای شورک بوده است.

ولی پور گفت: 11 تیم عملیاتی و یک فروند بالگرد امدادی برای ارزیابی به مناطق متاثر از زمین لرزه اعزام شده اند و علاوه بر آن اقلام امدادی هم به محل حادثه ارسال شده است

شدت این زمین لرزه به حدی بود که در مرکز استان و چند شهر دیگر نیز احساس شد.

مشخصات زمین لرزه اصلی به این توضیح است

عظیمی: 5.5

محل وقوع: استان خراسان شمالی - حوالی سنخواست

تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: 1400/02/27، 03:34:55

طول جغرافیایی: 56.73

عرض جغرافیایی: 37.19

عمق زمین لرزه: 16 کیلومتر

نزدیک ترین شهرها

15 کیلومتری سنخواست (خراسان شمالی)

21 کیلومتری شوقان (خراسان شمالی)

33 کیلومتری قاضی (خراسان شمالی)

نزدیکترین مراکز استان

61 کیلومتری بجنورد

206 کیلومتری گرگان

مشخصات عظیمترین پس لرزه امروز در ساعت 05:24:00:

طول جغرافیایی: 56.69

عرض جغرافیایی: 37.18

عمق زمین لرزه: 10 کیلومتر

نزدیک ترین شهرها

16 کیلومتری سنخواست (خراسان شمالی)

25 کیلومتری شوقان (خراسان شمالی)

35 کیلومتری قاضی (خراسان شمالی)

نزدیکترین مراکز استان

65 کیلومتری بجنورد

202 کیلومتری گرگان

منبع: فرارو
انتشار: 24 خرداد 1400 بروزرسانی: 24 خرداد 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1705

به "جزییات زمین لرزه 5.5 ریشتری در سنخواست خراسان شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات زمین لرزه 5.5 ریشتری در سنخواست خراسان شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید