خبرنگاران برهم صالح:روابط عراق و ایران منحصر به فرد است

به گزارش مجله کوروش بزرگ، نیویورک- خبرنگاران- رئیس جمهوری عراق رابطه با ایران را منحصر به فرد دانست و گفت امیدوارم این روابط نظم سیاسی، اقتصادی و امنیتی را برای عراق و منطقه به ارمغان آورد.

خبرنگاران برهم صالح:روابط عراق و ایران منحصر به فرد است

به گزارش خبرنگاران، برهم صالح روز چهارشنبه در نشست اندیشکده بروکینز آمریکا گفت عراق در دوران صدام حسین به مسئله ای برای منطقه و حتی جهان تبدیل شده بود.

وی افزود: به طور اساسی فکر می کنم که جهان باور دارد انتقال قدرت در عراق پیروزیت آمیز بوده است. عراق تنها در حالی پیروز خواهد شد که به طور کامل مستقل و حاکم باشد.

رئیس جمهوری عراق با بیان اینکه همه همسایگان عراق باید به حاکمیت و استقلال این کشور احترام بگذارند، ادامه داد: ثبات در عراق می تواند به شرایط سوریه کمک کند که بسیار اهمیت دارد. ثبات عراق به معنای درگیری کمتر با ترکیه و ایران خواهد بود.

صالح اظهار کرد: همچنین ما می توانیم یک گفتمان مشترک با همسایگان برای مبارزه با افراط گرایی و تروریسم و همچنین مشارکت آنها در زیرساخت های اقتصادی ایجاد کنیم.

وی درباره اردن و مصر هم گفت در طول چند سال گذشته برای توسعه طیفی از همکاری های اقتصادی، سیاسی و حتی امنیتی تعامل داشته است. در سال گذشته همچنین برای توسعه روابط خود با شورای همکاری خلیج فارس اقدام کردیم.

رئیس جمهوری عراق افزود: امیدوارم روابط منحصر به فرد ما با ایران بتواند نظم بهتر سیاسی، اقتصادی و امنیتی را برای عراق و منطقه به ارمغان آورد. ثبات در عراق در وهله نخست برای خود عراق و در وهله بعد برای خاورمیانه خوب است.

صالح با اشاره به اینکه مهمترین اقدام در سال های اخیر جنگ علیه ترور و تروریسم بود، گفت:. مبارزه با گروههای افراطی است که در مقابله با داعش پیروز شده است ، بسکمک از آوارگان بازگشته اند و این یک پیروزی آسان نبود بلکه به دلیل فداکاری های نیروهای عراقی، مردم این کشور و حمایت دوستان ما و ائتلاف و شرکای بین المللی ما این یک پیروزی مهم به دست آمد.

وی آزادسازی قلمرو ارضی از دست داعش را یک پیروزی نظامی برشمرد و اظهار کرد: ما باید اذعان کنیم که مأموریت هنوز به طور کامل انجام نشده و بدون پرداختن به برخی از موضوعات اساسی همچون درگیری سوریه و برخورد با حضور این گروه های افراطی، جنگ تمام نمی شود.

رئیس جمهوری عراق با تاکید بر اینکه بر آزادسازی تمام قلمرو خود متعهد است، درباره خروج یا کاهش نیروی های آمریکایی افزود: فارغ از تصمیم دولت آمریکا، بر مبارزه تا سرانجام کامل داعش متعهد هستیم.

صالح درباره تصمیم مجلس این کشور برای خروج نیروهای آمریکایی هم گفت: در این زمینه تصمیم مجلس عراق و همچنین گفت وگو در چارچوب همکاری استراتژیک با آمریکا وجود دارد. روز گذشته با رئیس جمهوری آمریکا در گفت وگو با نخست وزیر ما تایید کرد که چارچوب مهم برای توسعه رابطه بین عراق و ایالات متحده است.

وی افزود: موضوع حضور نیروهای ائتلاف در عراق در این چارچوب و مطابق با نیازهای عراق مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در هر صورت باید اطمینان یافت که داعش فرصتی برای ظهور دوباره ندارد و تهدیدی نه تنها برای صلح عراق، بلکه تهدیدی برای صلح منطقه ای و جهانی است.

رئیس جمهوری عراق همچنین به ماموریت ناتو در عراق اشاره کرد و ادامه داد: بر افزایش ناتو تمرکز داریم که حضور آنها برای آموزش نیروهای عراقی است تا در نهایت نیروهای عراقی توانایی و استقلال لازم برای دفاع از خود را داشته باشند.

صالح با تاکید بر اینکه مولفه نظامی اهمیت دارد و نمی توان با حدسیات به آن پرداخت، اظهار کرد: پویایی منطقه را نمی توان دست کم گرفت و این همان چیزی است که من در مورد نظم منطقه ای صحبت می کنم.

وی بر همکاری منطقه ای و بین المللی در این زمینه تاکید کرد و افزود: بدون همکاری همسایگان برای مقابله با چالش افراط گرایی و این گروه های تروریستی در سراسر خاورمیانه، همچنان این مشکل، درگیری و این فاجعه انسانی وجود خواهد داشت.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1562

به "خبرنگاران برهم صالح:روابط عراق و ایران منحصر به فرد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران برهم صالح:روابط عراق و ایران منحصر به فرد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید