خبرنگاران خودقرنطینگی گروه های پرخطر، راه چاره مقابله با کرونا

به گزارش مجله کوروش بزرگ، تهران- خبرنگاران- بر اساس استنادات علمی و شواهد تاریخی، یکی از راهکارهای اساسی برای مقابله با کووید 19 شناسایی به موقع و جداسازی گروه های پرخطر است، این اقدام را می توان بر اساس مطالعات بومی، انجام داد، به عبارتی در شرایط فعلی خود قرنطینگی گروه های پرخطر، می تواند نقش موثری در مهار بیماری کرونا داشته باشد.

خبرنگاران خودقرنطینگی گروه های پرخطر، راه چاره مقابله با کرونا

در شرایط فعلی، برنامه ریزی برای خودقرنطینگی این افراد، امری لازم و ضروری است که باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد. در حال حاضر این گروه ها بیشترین درصد بستری در بیمارستان و مرگ و میر ناشی از کرونا را به خود اختصاص داده اند.

گروه های پرخطر، باید کمترین حضور در بیرون منازل و اماکن عمومی را داشته باشند و تمهیدات فاصله گذاری برای آنان با شدت و قوت اجرا گردد. ارائه آموزش های لازم به آنان، اعضای خانواده و اطرافیان نکته ای اساسی است که باید انجام گردد.

دولت باید از این گروه ها که جمعیتی بسیار کمتر از تمام هموطنان را شامل می شوند، حمایت مالی کند، به عبارتی برای معاش و زندگی آنها بودجه مناسب در نظر بگیرد.

مراکز بهداشتی، سازمان های حمایتی و داوطلبان سازماندهی شده به شکلی برنامه ریزی شده به محل سکونت این افراد مراجعه و خدمات لازم را در اختیار آنان قرار دهند.

هرچند تاب آوری این گروه ها برای اقامت طولانی در منزل نسبت به سایر افراد بالاتر است اما اقدامات لازم برای محافظت از سلامت روان آنان نیز ضروری است که باید انجام گیرد.

دریافت خدمات لازم از جمله تهیه مایحتاج، ویزیت مرتب پزشک و تامین داروهای مورد احتیاج آنها یکی از دلایل مهم خروج این افراد از منزل است که آنان را در معرض خطر قرار می دهد، با برنامه ریزی مناسب می توان جوابگوی این احتیاج گروه های پرخطر بود.

افزایش ظرفیت تست های تشخیصی برای شناسایی بهتر افراد مبتلا یا مشکوک یکی دیگر از راهکارهای اساسی کنترل بیماری است که این موضوع باید در دستور کار قرار گیرد تا بیماران در اسرع وقت شناسایی و اقدامات درمانی برای آنان انجام گردد.

جمع بندی اطلاعات موجود نشان می دهد که تا به امروز کمتر از 18 درصد مردم ایمنی در مقابل بیماری را پیدا نموده اند. هرچند این عدد در مقایسه با نتایج آزمایش های اجرا شده روی جمعیت های عظیم در بعضی کشورها که حدود 5 تا 10 درصد گزارش نموده اند، فاصله دارد.

رعایت توصیه های مسئولان از جمله جلوگیری از تردد غیرضروری، حضور نیافتن در محل عمومی شلوغ، استفاده از ماسک در محل های شلوغ، شستن مرتب دست با آب و صابون، در پیشگیری از بیماری بسیار موثر است.

بدیهی است توصیه های پیشنهادی برای مقابله با کرونا باید در اسرع وقت مورد کارشناسی دقیق قرار گرفته تا با توجه به ظرفیت های موجود، به سرعت، اجرایی شوند.

اپیدمی های حاد پیشفراینده منتظر نمی مانند تا کشورها سرفرصت برنامه ریزی های خود را به عمل آورند و با فراهم آوردن مقدمات و رعایت سلسله مراتب و گذراندن تشریفات وقت گیر اداری، بیماری را کنترل و خاموش نمایند.

فرایند سریع تغییرات اپیدمی کرونا در بسیاری موارد موجب از دست رفتن فرصت ها می گردد و این بیماری جوامع و کشورها را درمی نوردد.

در آغاز اپیدمی کرونا لازم بود مناطق آلوده را قرنطینه کنیم، اما بعد که ویروس بسیاری از شهرها را آلوده کرد باید لااقل به شکلی جدی از شهرهای غیرآلوده محافظت می کردیم که این فرایند با کندی انجام شد.

شرایط سخت مالی باعث شد فاصله گذاری اجتماعی را کمرنگ کنیم و با عنوان دادن فاصله گذاری هوشمند، فضای جدیدی برای جولان دادن اپیدمی فراهم کنیم.

آستانه تحمل مردم برای طولانی شدن قرنطینه و به عبارتی در خانه ماندن، محدود است. بعضی کشورها به رغم حمایت مناسب معیشتی، اصرار بر خانه ماندن داشتند که مردم آن کشورها زبان به اعتراض گگردده و خواستار لغو این مقررات شدند.

مطالعات اجرا شده نشان می دهد تا زمانی نامعین باید میزبان این میهمان ناخوانده یعنی اپیدمی کووید 19 باشیم. این بیماری واکسن ندارد و تا زمان کشف و در دسترس قرار دریافت مردم جهان به واکسن موثر زمان نسبتا طولانی پیش رو دارند.

درمان معین و استانداردی هم برای مبتلایان نداریم و کادر بهداشتی درمانی به خاطر فشار بالای کار در چند ماه اخیر دچار فرسودگی و خستگی مفرط شغلی شده اند. از طرف دیگر گزارش روزانه آمار، به خصوص مرگ ناشی از بیماری، احساسات جامعه را جریحه دار و روزانه ده ها خانواده را در کشور داغدار می نماید.

ضمن آنکه هر روز خبری از اقصی نقاط کشور مانند خوزستان و لرستان و سیستان بلوچستان به گوش می رسد که اپیدمی دوباره شعله ور شده و فرایند افزایشی مجدد پیدا نموده است.

امیدواریم با انجام اقدامات سنجیده و علمی شاهد کاهش مرگ و بستری ناشی از کووید 19 باشیم که این موضوع علاوه بر اینکه می تواند افتخاری برای کشور باشد، سبب کاهش بار اپیدمی و در کنار آن گردش چرخ مالی با کمترین هزینه گردد.

دکتر حمید سوری، استاد اپیدمیولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

منبع: ایرنا
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1086

به "خبرنگاران خودقرنطینگی گروه های پرخطر، راه چاره مقابله با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خودقرنطینگی گروه های پرخطر، راه چاره مقابله با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید