درگیری ها میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در قره باغ ادامه دارد

به گزارش مجله کوروش بزرگ، درگیری های مرزی میان نیروهای نظامی ارمنستان و جمهوری آذربایجان در حالی ادامه دارد که دو طرف همچنان یکدیگر را به نقض آتش بس های مورد توافق متهم می نمایند.

درگیری ها میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در قره باغ ادامه دارد

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، از زمان شروع دور جدید درگیری ها میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در اوایل مهر، دو کشور تا به امروز سه بار به توافق آتش بس دست یافته اند، اما این آتش بس ها نقض شده اند و درگیریها در منطقه مورد مناقشه قره باغ همچنان ادامه دارد.

در همین حال وزارت دفاع جمهوری آذربایجان امروز (یکشنبه) از ادامه درگیری ها در منطقه قره باغ در صبح امروز اطلاع داد و این درحالی است که مقامات قره باغ اظهار داشتند، نیروهای جمهوری آذربایجان نیمه شب گذشته به منطقه استپاناکارت حمله کردند.

مقامات قره باغ توضیح دادند که شهر استپانکارت دیشب با چندین حمله موشکی روبرو شد که به ساختمان ها، مناطق مسکونی و تاسیسات زیربنایی آسیب وارد کرد. این حملات تلفات انسانی به دنبال نداشته است.

خبرگزاری آرمن پرس نیز امروز گزارش داد که یگان های دفاعی منطقه قره باغ دو پهپاد جمهوری آذربایجان را در شرق منطقه مورد مناقشه سرنگون کردند.

یک مقام دفاعی قره باغ نیز امروز اظهار داشت که درگیری های سنگین و معین نماینده ای نزدیک منطقه شوشا در جریان است. این در حالی است که الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان یکشنبه از آزادسازی شهر راهبردی شوشا در قره باغ اطلاع داد.

همچنین وزارت دفاع جمهوری آذربایجان دیروز گزارش داده بود که درگیری های نظامی در تمام محورهای جبهه در منطقه مورد مناقشه قره باغ بین نیروهای این کشور و ارمنستان ادامه دارد .

تداوم رایزنی های بین المللی

درگیری ها در قره باغ در حالی ادامه دارد که هیچ کدام از طرفین درگیر دست کم در این مقطع زمانی قصدی برای متوقف کردن درگیری ها ندارند و این در حالی است که اقدامات بین المللی نیز تا به امروز نتوانسته مانع از توقف کامل تبادل آتش میان ایروان- باکو گردد.

ولادیمیر پوتین و امانوئل مکرون روسای جمهوری روسیه و فرانسه دیروز (شنبه) طی تماسی تلفنی، در خصوص مناقشه قره باغ گفت وگو کردند.

روسیه، فرانسه و آمریکا سران گروه مینسک وابسته به سازمان امنیت و همکاری اروپا هستند و از سال 1994 برای حل مناقشه قره باغ کوشش می نمایند که تا به امروز نتیجه ای نداشته است.

در این گفت وگوی تلفنی شرایط مناقشه قره باغ آنالیز شد و در خصوص ادامه درگیر در این منطقه و حضور افراط گرایان از لیبی و سوریه در این مناقشه ابراز نگرانی شد.

پوتین همچنین در گفت وگویی تلفنی با رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای خود، با وی در خصوص اوضاع قره باغ مذاکره کرد. در گفت وگوی تلفنی پوتین و اردوغان به تفصیل درباره اوضاع منطقه مناقشه قره باغ گفت وگو و گفتگو شد. دو طرف همچنین بر آمادگی برای همکاری به منظور دستیابی به راهکار صلح آمیز برای حل مناقشه قره باغ تاکید کردند.

در همین حال نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان خواستار حضور صلحبانان روسی در قره باغ برای تحقق آتش بس میان نیروهای نظامی این کشور و جمهوری آذربایجان در این منطقه شد. نخست وزیر ارمنستان پیشتر نیز گفته بود که موضوع آوردن صلحبانان روسی به قره باغ می تواند در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا در زمینه گسترده تری مطرح گردد.

پایگاه اینترنتی دولت ارمنستان گزارش داد که پاشینیان دیروز در گفت وگو با شبکه تلویزیونی ای. ار. دی آلمان توضیح داد: من پیشتر اعلام نموده ام که استقرار صلحبانان روسی در قره باغ برای ارمنستان قابل قبول است.

دیمیتری پسکوف سخنگوی ریاست جمهوری روسیه پیشتر گفته بود که مسکو می تواند نیروهای صلح خود را به شرط موافقت جمهوری آذربایجان و ارمنستان به منطقه درگیری در قره باغ اعزام کند.

درگیری های نظامی نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان از ششم مهر ماه گذشته (27 سپتامبر) شروع شده و همچنان در محورهای مختلف منطقه مورد مناقشه قره باغ و مناطق اشغالی اطرف آن ادامه دارد. باکو و ایروان یک بار در تاریخ 18 مهرماه با وساطت مسکو و بار دیگر با وساطت فرانسه، روسیه و آمریکا در تاریخ 27 مهر به آتش بس بشردوستانه رضایت داده بودند که دقایقی پس از برقراری این آتش بس ها نیز به سرعت دو طرف همدیگر را به نقض آن متهم کردند. گسترش ابعاد بحران در قره باغ نگرانی از گسیل شدن جریان های تکفیری به منطقه، حساسیت قدرت های منطقه را نسبت به ضرورت انتها منازعه در قره باغ موجب ساخته است.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1306

به "درگیری ها میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در قره باغ ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درگیری ها میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در قره باغ ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید