در آستانه حمله ترکیه، شبه نظامیان کُرد سوریه: آمریکا به تعهداتش عمل نکرد

به گزارش مجله کوروش بزرگ، شبه نظامیان کُرد در شمال سوریه تأیید کردند که در پی قصد ترکیه برای حمله به مواضع آنان، آمریکا به تعهداتش عمل نکرد و نظامیانش مواضع خود در نوار مرزی را ترک کردند.

در آستانه حمله ترکیه، شبه نظامیان کُرد سوریه: آمریکا به تعهداتش عمل نکرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، گروه شبه نظامی موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد)، عقب نشینی آمریکا از نوار مرزی در شمال سوریه را تأیید و خاطرنشان کرد که آمریکا به قول هایش عمل ننموده است.

صبح امروز (دوشنبه)، کاخ سفید بعد از گفت وگوی تلفنی رؤسای جمهور ترکیه و آمریکا با صدور بیانیه ای از عقب نشینی نظامیانش اطلاع داد و خاطرنشان کرد: آمریکا نه از عملیات (نظامی ترکیه در شمال سوریه) حمایت می نماید و نه در آن مشارکت می نماید و نیروهای آمریکا، خلیفه منطقه ای داعش را شکست داده اند و دیگر در این منطقه نخواهند بود.

فرماندهی کل نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد/SDF) امروز در بیانیه ای که در وبسایت این گروه منتشر شد، این عقب نشینی را تأیید کرد و گفت بر خلاف کوشش هایی که کردیم، تا از تنش نظامی با ترکیه اجتناب کنیم و بر خلاف نرمشی که برای پیشبرد مکانیزم امنیت مرزی نشان دادیم، نیروهای آمریکایی به تعهدات خود عمل نکردند و نیروهای خود را از مناطق مرزی با ترکیه خارج کردند و ترکیه نیز در حال آماده شدن برای اشغال شمال و شرق سوریه است.

در ادامه این بیانیه آمده است که این عملیات نظامی ترکیه در شمال و شرق سوریه، اثری منفی بزرگ بر جنگ با داعش دارد و کل وضعیت باثباتی که طی سال های گذشته محقق شده، نابود خواهد شد.

در بیانیه کاخ سفید هم هیچ اشاره ای به سرنوشت نمودهای سوریه که از همپیمانان نزدیک آمریکا در سوریه به حساب می آیند، نشده است.

همچنین خبرگزاری رویترز امروز به نقل از مسئولی آمریکایی که هویتش را فاش نکرد، نوشت، در صورتی که ترکیه به کُردها حمله کند، نظامیان آمریکایی از آنان دفاع نخواهند کرد. این مقام گفته، ترکیه بزودی به شمال سوریه (نوار مرزی) حمله می نماید و ما نگران سرنوشت متحدان خودمان هستیم.

در انتها بیانیه شبه نظامیان کُرد سوریه آمده است که در دفاع از خود و مردم و همه اقشار آن از عرب گرفته تا کُرد و آشوری، لحظه ای تردید نخواهیم کرد.

آنکارا و واشنگتن اوایل ماه آگوست در مورد ایجاد یک منطقه امن در خاک سوریه به یک توافق مقدماتی دست پیدا کردند و اوایل ماه سپتامبر، عملیات گشت زنی مشترک در شمال شرقی سوریه را شروع کردند که البته در مورد محدوده این منطقه امن و نحوه کنترل آن اختلاف نظراتی دارند.

دمشق به طور مداوم از تمامی کوشش های مشترک ترکیه و آمریکا و همچنین اقدامات یکجانبه در خاک سوریه بعنوان نقض آشکار حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه انتقاد نموده است.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 22 آبان 1398 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 452

به "در آستانه حمله ترکیه، شبه نظامیان کُرد سوریه: آمریکا به تعهداتش عمل نکرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در آستانه حمله ترکیه، شبه نظامیان کُرد سوریه: آمریکا به تعهداتش عمل نکرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید