دولت علت فرار سرمایه گذاران را در سیاست های خود جستجو کند

به گزارش مجله کوروش بزرگ، روز سوم شهریور ماه، خط انتقال ششم سراسری به همراه 5 ایستگاه تقویت فشار گاز با دستور رئیس جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس افتتاح شد؛ با این حال در این مراسم هیچ نامی از سرمایه گذار این پروژه بزرگ یعنی بانک پاسارگاد به میان نیامد.

دولت علت فرار سرمایه گذاران را در سیاست های خود جستجو کند

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از تابناک روز سوم شهریور ماه، خط انتقال ششم سراسری به همراه 5 ایستگاه تقویت فشار گاز با دستور رئیس جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس افتتاح شد؛ با این حال در این مراسم هیچ نامی از سرمایه گذار این پروژه بزرگ یعنی بانک پاسارگاد به میان نیامد.

پروژه حیاتی برای کشور

صادرات گاز به عراق، یکی از مهم ترین و حساس ترین موضوعات برای ایران است. در حال حاضر ایران حدود 32 میلیون مترمکعب گاز به عراق صادر می کند. این گاز عمدتا به نیروگاه های این کشور تزریق می شود. در کنار صادرات گاز، ایران حدود 1500مگاوات برق نیز راهی عراق می کند تا در مجموع بیش از 40 درصد برق این کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از سوی ایران تأمین شده باشد.

این موضوع برای عراق چنان حیاتی است که در سال های اخیر با وجود تحریم یک جانبه ایران از سوی آمریکا، واشنگتن به طور مرتب معافیت عراق از تحریم ایران در این زمینه را تأمین کرده است.

این صادرات از نظر اقتصادی برای ایران فوق العاده حائز اهمیت است و نیازی به گفتن نیست که در شرایط تحریمی این اهمیت تا چند برابر افزایش یافته است.

با این حال، این موضوع صرفا جنبه اقتصادی ندارد و حفظ این بازار، دست بالای ایران در منطقه را حفظ می کند و از این نظر نیز اهمیت استراتژیکی دارد.

مشخصات پروژه افتتاح شده

یکی از بزرگ ترین و ماندگارترین طرح ها در صنعت نفت و گاز ایران طرح احداث خطوط لوله صادرات گاز به عراق است که با سرمایه گذاری صد در صدی بخش خصوصی به روش BOT توسط شرکت نفتانیر وابسته به گروه گسترش انرژی پاسارگاد از زیرمجموعه های بانک پاسارگاد با سرمایه ای بالغ بر دو میلیارد و دویست و هشتاد میلیون دلار از22 تیرماه سال 1394 آغاز شد و از 12 بهمن ماه سال 1394 قطعیت یافت و از مهرماه 1396 به بهره برداری رسید.

این پروژه در دو بخش خطوط لوله و ایستگاه میترینگ و نیز ایستگاه های تقویت فشار گاز اجرا شده است.

خطوط لوله انتقال گاز از عسلویه میدان گازی پارس جنوبی آغاز شده و پس از عبور از پنج استان بوشهر، خوزستان لرستان، ایلام و کرمانشاه و با فشارافزایی در ایستگاه های تقویت فشار گاز بین راهی به منظور صادرات گاز از مرزهای شلمچه و نفت شهر و برای مصارف داخلی به غرب کشور انتقال می یابد.

با تکمیل و راه اندازی ایستگاه میترینگ موقت در سال 96 و ایستگاه میترینگ دائم گاز شلمچه در سال 97، مجموع حجم گاز صادراتی به عراق تنها از ایستگاه میترینگ شلمچه تا تاریخ 20 بهمن 98 بیش از چهار میلیارد و نود و شش میلیون مترمکعب بوده است.

از طرفی، صادرات گاز از ایستگاه نفت شهر تا همان تاریخ یعنی 20 بهمن 98 بیش از ده میلیارد و هفتصد میلیون متر مکعب است.

با راه اندازی ایستگاه های تقویت فشار گاز، امکان صادرات گاز به عراق تا 70 میلیون متر مکعب در روز ایجاد شده است که این موضوع سالیانه بیش از چهار میلیارد دلار برای کشور ارزآوری و درآمد به همراه دارد.

طول این خط لوله 595 کیلومتر است و 8 هزار نفر را به صورت مستقیم و غیرمستقیم صاحب شغل می کند.

فراری دادن سرمایه گذار

چنانکه گفته شد در مراسم افتتاح این پروژه بزرگ که همزمان با چند طرح دیگر وزارت نفت با حضور رئیس جمهور برگزار گشت، هیچ نامی از سرمایه گذار طرح برده نشد.

سرمایه گذار این طرح بانک پاسارگاد بود. سال ها از آغاز ساخت طرح مذکور می گذشت و این طرح به نتیجه نرسیده بود اما با ورود گروه گسترش انرژی پاسارگاد که از زیرمجموعه های بانک پاسارگاد است، این پروژه در کمترین زمان به بهره برداری رسید.

اساسا یکی از دلایلی که دولت این پروژه را خاتمه به بانک پاسارگاد سپرد، علاوه بر سابقه و وجود متخصصان موردنیاز، تعهد این بانک به تأمین سرمایه مورد نیاز آن بود که در ماه های اخیر از مهم ترین دغدغه های کشور به شمار می رود.

پروژه مذکور اولین پروژه از این نوع بود که به یک سرمایه گذار و شرکت داخلی واگذار می شد. با این حال حتی از پیش بینی 4 یا 5 ساله وزارت نفت هم زودتر به بهره برداری رسید و فقط دو سال زمان برای این کار کافی بود.

از ویژگی های مهم این پروژه درگیر کردن 200 شرکت ایرانی و اشتغال 8 هزار نفر بود.

شرایط تحریمی کشور باعث شده تا سرمایه گذاران خارجی عملا از سرمایه گذاری در ایران کنار بروند. در چنین شرایطی حضور یک سرمایه گذار داخلی و انجام پروژه ای که در نوع خود اولین طرحی بوده که از سوی داخلی ها انجام می شده، غنیمت بزرگی است. اما گویا مسئولان قدر این موضوع را نمی دانند تا جایی که حتی حاضر نبودند در مراسم افتتاح پروژه نامی از آن ببرند.

طبعا نتیجه این بی توجهی ها، دلسرد کردن سرمایه گذاران داخلی است و نمی توان انتظار داشت سرمایه گذار داخلی در پروژه های حساس، پر زحمت و بزرگ حاضر شود و در نهایت، حتی از یک تشکر خشک و خالی هم محروم شود.

اینکه دولت مدام سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری تشویق می کند و دم از جذب سرمایه گذار می زند اما در نهایت، شاهد فرار سرمایه گذاران است، باید بخشی از دلایل را در رفتار خود جستجو کند.

قابل تأمل اینکه در ماه های اخیر بسیاری از مسئولان کشور، تقصیر بسیاری از مسائل ریز و درشت اقتصادی را به گردن بانک ها انداخته و از خود رفع مسئولیت کرده اند. این در حالی است که در معضلات مذکور، بانک ها عمدتا بی تقصیرند. بدتر اینکه، عمده فشارهای اقتصادی خارجی نیز روی دوش همین بانک هاست و این بانک ها هستند که زودتر از هر نهاد دیگری با تحریم روبرو می شوند. در چنین شرایط دشواری، وقتی یک بانک خصوصی وارد عمل شده و با سرمایه گذاری خود، این پروژه بزرگ ملی را به خاتمه رسانده، بهترین فرصت برای مسئولان کشور بود که دست کم این بخش از عملکرد نامطلوب و غیرقابل توجیه خود را جبران کرده و با یک تمجید ساده، دست کم از نظام بانکی کشور دلجویی کنند تا بانک های دیگر نیز برای ورود به پروژه های مشابه تشویق شوند اما این اتفاق نیز رخ نداد.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 آبان 1399 بروزرسانی: 2 آبان 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1260

به "دولت علت فرار سرمایه گذاران را در سیاست های خود جستجو کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت علت فرار سرمایه گذاران را در سیاست های خود جستجو کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید