طراحی ماهواره ظفر به خاتمه رسید، جزئیات کاربرد ماهواره

به گزارش مجله کوروش بزرگ، به گزارش خبرنگاران، مرتضی براری در توئیتر نوشت: طراحی ماهواره ظفر به سرانجام رسید و در هفته آینده رسماً آن را تحویل خواهیم گرفت تا مقدمات لازم برای قرار دریافت در مدار نهایی گردد.

طراحی ماهواره ظفر به خاتمه رسید، جزئیات کاربرد ماهواره

جهت دریافت مشاوره خدمات تعرفه طراحی کاتالوگ دیجیتال از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

وی در جدولی با اشاره به ویژگی های ماهواره ظفر که توسط دانشگاه علم و صنعت طراحی شده است، گفت: مأموریت این ماهواره تصویربرداری به صورت زمان واقعی و ذخیره اطلاعات، ذخیره و ارسال پیغام و نیز ارتباط صوتی یک طرفه بین دو کاربر خواهد بود.

وی با بیان اینکه این ماهواره در ارتفاع 530 کیلومتری مدار زمین قرار می گیرد، گفت: عملکرد این ماهواره برای حداقل یک و نیم سال در نظر گرفته شده و در مدار لئو دایروی و با وزن 113 کیلوگرم قرار خواهد گرفت. مدت گردش این ماهواره در شیب 56 درجه مدار زمین حدود 94 دقیقه خواهد بود.

وی تأکید کرد: به روزرسانی نقشه های کاربری اراضی و پایش توسعه شهری و نیز به روزرسانی مرز پهنه های کشاورزی در مقیاس ملی از جمله کاربردهای این ماهواره است. در همین حال به روزرسانی و پایش تغییرات در عرصه های طبیعی و جنگلی و دریاچه ها به وسیله این ماهواره انجام خواهد شد. شناسایی مناطق تخریب شده بعد از بحران، معین مرز گسترش شهری و پایش رشد مناطق شهری و تهیه نقشه های ساختاری گسل ها و چین ها در مقیاس ملی از دیگر کاربردهای این ماهواره است که می توان از آن در دسته بندی کاربردهای تهیه نقشه، هیدروگرافی، مدیریت بحران و زمین شناسی استفاده کرد.

وی اضافه نمود: این ماهواره امکان تصویربرداری پانکروماتیک با تفکیک مکانی 25 متر و 50 متر را دارا است و امکان ارسال پیغام هر کاربر برای کاربر مقصد به تعداد 256 کاربر به وسیله محموله ذخیره و ارسال پیغام این ماهواره فراهم می گردد. در همین حال محموله تحقیقاتی تشعشعات فضایی که در جهت اندازه گیری میزان دوز یونیزه کننده پرتوهای کیهانی به کار گرفته می گردد در این ماهواره قابل استفاده خواهد بود.

به گزارش خبرنگاران به همین دلیل، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات نیز در توئیتر نوشت: قرار است ماهواره ظفر در کنار مأموریت های تحقیقاتی، یک پیغام نیز مخابره کند. چه پیغامی؟ هر چه شما بخواهید.

وی گفت: لطفاً با ثبت نام در ZafarPlus.Ir یا شبکه های اجتماعی با هشتگ صدای ایران، پیغام خود را حداکثر یک دقیقه به ما بگویید.

جهرمی اضافه نمود: بهترین ها از ظفر منتشر می شوند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 675

به "طراحی ماهواره ظفر به خاتمه رسید، جزئیات کاربرد ماهواره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی ماهواره ظفر به خاتمه رسید، جزئیات کاربرد ماهواره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید