مصرف خودسرانه دارو در دوران شیوع کرونا افزایش یافته است

به گزارش مجله کوروش بزرگ، سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو گفت: مصرف خودسرانه دارو در دوران شیوع ویروس کرونا افزایش یافته و درصد شیوع مسمومیت دارویی با مسکن های غیر مخدر در سال گذشته حدود 15 درصد بوده که در پنج ماهه نخست امسال به 17 درصد رسیده است.

مصرف خودسرانه دارو در دوران شیوع کرونا افزایش یافته است

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، نوشین محمد حسینی روز چهارشنبه در نشست خبری ویدیو کنفرانس که به مناسبت هفته پیشگیری از مسمومیت ها (اول تا هفتم آبان) برگزار گردید، اضافه نمود: یکی از مواردی که موجب مسمومیت می گردد، استفاده نادرست از دارو است. دارو یک شمشیر دو لبه است. یعنی همان قدر که می تواند خوب باشد، می تواند منجر به مسمومیت هم گردد.

وی ادامه داد: بیشترین مسمومیت هایی که داشتیم، با گروه آرام بخش هاست. مسکن ها نیز مسمومیت زا بوده اند که در رده دوم قرار می گیرند، زیرا بسیار شایع استفاده می شوند. آمفتامین ها نیز در رده چهارم قرار دارند. حتی آنتی بیوتیک ها و کورتون ها نیز باعث مسمومیت شده اند.

محمد حسینی درباره احتمال مسمومیت دارویی در صورت مصرف انسولین های ویال به جای انسولین قلمی اظهار کرد: امکان مسمومیت در مصرف ویال انسولین به جای قلم انسولین وجود ندارد و با کمی دقت می توان انسولین ویال را جایگزین انسولین قلمی کرد.

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار سلامت ایرنا درباره بروز مسمومیت در صورت استفاده از داروی تاریخ مصرف گذشته و شیوه دور ریختن این دارو ها گفت: در خصوص دارو های تاریخ مصرف گذشته نیز هر ساله برنامه هایی داریم، زیرا این دارو ها نیز می توانند عامل مسمومیت باشند. نگهداری دارو در منزل که مورد مصرف هم ندارد، صحیح نیست. بهتر است داروی اضافه در منزل نداشته باشیم. یعنی باید در محلی نگهداری گردد که در دسترس بچه ها نباشد. اگر تاریخ دارو ها گذشته باشد یا به هر دلیل قابل مصرف نباشد، باید بسته بندی شده و به مرکز بازیافت شهرداری تحویل داده گردد. روی بسته این دارو ها نیز باید نوشته گردد که تاریخ مصرف آن ها گذشته و قابل مصرف نیستند.

وی ادامه داد: 10 درصد از ماده داروی تاریخ مصرف گذشته قابلیت خود را از دست داده و هرگز نباید از داروی تاریخ مصرف گذشته استفاده کرد و باید به شکل مناسبی دور ریخته گردد.

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو گفت: سال جاری پانزدهمین دوره هفته پیشگیری از مسمومیت را برگزار می کنیم. این هفته هر ساله از اول آبان ماه شروع می گردد. یکی از دلایل عمده ای که این تاریخ برای هفته پیشگیری از مسمومیت انتخاب شده این است که همیشه از این دوره از سال، رسیدگی به تجهیزات گرمایشی انجام می گردد. این تجهیزات گاهی باعث خطرات جدی می شوند و اگر این دوره از سال به فکر دودکش ها و بخاری ها نباشیم و درزگیری پنجره ها به شکل استاندارد انجام نگردد، در فصل سرما و هنگام استفاده از بخاری ها، انواع مسمومیت ها با گاز منواکسید کربن اتفاق می افتد.

محمد حسینی ادامه داد: شعار سال جاری ما پیشگیری از مسمومیت در همه گیری کرونا، با افزایش آگاهی مانع مسمومیت دارویی شویم انتخاب شده است. هر روز از این هفته به نام یکی از مسمومیت های شایع انتخاب شده است.

محمد حسینی اضافه نمود: سال جاری مسمومیت با ضد عفونی نماینده ها افزایش پیدا نموده، زیرا میزان مصرف از این مواد نیز افزایش یافته است. این روز ها مسموم شدن خطرناک است. بیماری کووید 19 بسیاری از تخت های بیمارستانی را مشغول نموده است؛ بنابراین باید به مصرف صحیح از مواد ضد عفونی نماینده دقت بیشتری کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره مصرف نمایندگان مخدر های سنتی اظهار کرد: سوء مصرف مواد مخدر و محرک و توهم زا، حدود 65 درصد از مسمومیت های منجر به مرگ را تشکیل می دهد؛ بنابراین کسانی که به صورت سنتی از این مواد استفاده می نمایند باید بیشتر مراقبت باشند، زیرا در معرض خطر بیشتری هستند.

محمد حسینی گفت: بیشترین مسمومیت ها با حدود 65 درصد در سال 98 مربوط به گروه مخدر ها و محرک و توهم زا بوده که سال جاری به 74 درصد افزایش یافته است. سمومی که برای دفع آفات و جونده کش ها هستند حدود 16 درصد از مسمومیت ها را در سال 98 شامل می شد که سال جاری به 12 درصد کاهش یافته است. مسمومیت با منواکسید کربن شامل 10 درصد از مسمومیت های منجر به مرگ می گردد. البته مسمومیت با منواکسید کربن در فصل سرد در صورت عدم دقت به وسایل گرمایشی، ممکن است افزایش پیدا کند. همچنین هفت درصد از مسمومیت های منجر به مرگ مربوط به مسمومیت های دارویی است.

وی ادامه داد: البته در مراجعه به بیمارستان ها، اولین گروه افرادی هستند که دچار مسمومیت دارویی شده اند. رتبه دوم مربوط به سموم و مواد شیمیایی و رتبه سوم مراجعه به بیمارستان ها مربوط به منواکسید کربن است.

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو اضافه نمود: بر اساس اعلام پزشکی قانونی، کل مسمومیت های دارویی در سال گذشته حدود 2300 مورد بوده که از این میزان، 1600 مربوط به متادون و 269 مورد مربوط به ترامادول و 506 مورد مربوط به بقیه دارو ها بوده است.

وی درباره افزایش مسمومیت با الکل در دوران کرونا اظهار کرد: با توجه به شایعه های نادرست و مصرف نادرست الکل، افزایش میزان مسمومیت و مرگ و میر با الکل به خصوص در ابتدای شیوع ویروس کرونا وجود داشت. امیدواریم در حال حاضر برای همه تعیین شده باشد که این موضوع تاثیری در پیشگیری یا درمان کرونا ندارد.

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو اضافه نمود: نسبت به سال گذشته مسمومیت با الکل افزایش داشته که یکی از دلایل آن هم شایعه هایی بود که در ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور رخ داد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1325

به "مصرف خودسرانه دارو در دوران شیوع کرونا افزایش یافته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف خودسرانه دارو در دوران شیوع کرونا افزایش یافته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید