وزارت بهداشت: تزریق واکسن ایرانی کرونا از خرداد شروع می گردد

به گزارش مجله کوروش بزرگ، معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: واکسیناسیون عمومی شهروندان با واکسن کرونای فراوری داخل از اواخر بهار سال جاری در کشور شروع می گردد.

وزارت بهداشت: تزریق واکسن ایرانی کرونا از خرداد شروع می گردد

به گزارش ایرنا، قاسم جان بابایی روز دوشنبه در حاشیه سفر به استان مرکزی و بازدید از بیمارستان امیرالمومنین (ع) اراک اضافه کرد: تزریق واکسن کرونا تنها میزان شدت بیماری و مرگ و میر را کاهش می دهد و رعایت کردن پروتکل های بهداشتی از سوی مردم الزامی است.

وی تاکید نمود: اکنون واکسیناسیون کادر بهداشت و درمان و سالمندان شروع شده که به تدریج واکسیناسیون افراد پرخطر نیز شروع می گردد.

معاون درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: اکنون دنیا با یک بیماری ناشناخته روبرو است که متفاوت از ویروس های دیگر است.

جان بابایی توضیح داد: ویروس کرونا در طول یکسال گذشته نه تنها درصد بیماری زایی آن کاهش نیافته بلکه قدرت سرایت پذیری آن نیز بالا رفته است و همچنان میزان مرگ و میر در دنیا رو به افزایش است.

وی با اشاره به اینکه تا به امروز دنیا اطلاعات کافی از این ویروس پیدا ننموده است، اضافه کرد: تنها حربه مقابله با این بیماری واکسن است که تزریق آن برای عموم مردم زمان بر است، اما آیا واکسن همه اهداف را معین می نماید که هنوز تعیین نیست.

این مقام مسئول وزارت بهداشت بیان داشت: پیش بینی می گردد که تزریق واکسن کرونا درصد مرگ و میر را کاهش دهد، اما اینکه واکسن همه مسائل را کاهش دهد امری نامعلوم است.

جان بابایی ضمن تاکید بر اینکه بیماران کرونایی به صورت فزاینده ای در حال افزایش است، گفت: کرونای انگلیسی در دنیا نگرانی ایجاد نموده و این ویروس جهش یافته در تمام دنیا انتشار یافته است.

معاون درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به شرایط بیمارستان امیرالمومنین (ع) اراک نیز گفت: از یک هفته اخیر فرایند بیماری روبه افزایش است و البته استان مرکزی و خود شهر اراک دو هفته اول فروردین و دو هفته آخر سال 99 شرایط پایداری داشت.

جان بابایی بیان داشت: در این بازه زمانی تعداد بیماران بستری در کل استان کمتر از 60 درصد بود که اکنون تعداد بستری ها به مرز سه برابر رسیده است.

وی ادامه داد: درطول یک هفته اخیر مراجعه بیماران سرپایی به غیر از مطب ها به بیمارستان ها سه برابر افزایش یافته است.

جان بابایی گفت: 80 درصد بیماران بستری در بخش کرونا تستشان مثبت است و بالای 60 درصد بیماران سرپایی هم نتیجه تستشان مثبت است و این مهم نشان می دهد که میزان آلودگی بالا است.

وی مطرح کرد: بیماری فرایند روبه افزایشی دارد و تعیین نیست قله این موج چه زمانی است و این مهم بسته به تصمیمات و رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم است.

جان بابایی یادآور شد: تعداد تخت های بیمارستانی در همه جای دنیا محدود است، اما زمانی که موج بیماری فراگیر گردد باید اقدامی کرد که بر اساس احتیاج ظرفیت بیمار را پذیرش کنیم.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی اراک در مقابله با این بیماری کارنامه قابل قبولی داشته است، گفت: اکنون کادر درمان مسلط هستند با گذشت یک سال از بیماری با انرژی قبلی به مردم خدمت می نمایند، اما باید بر این امر واقف باشیم که تعداد تخت ها محدود است و مردم باید در این شرایط در خانه بمانند.

وی تاکید نمود: امید است منع تردد ها تاثیرگذار باشد، اما باید این موج را خیلی جدی تر از موج های قبلی ببینیم تا شاهد فرایند روبه کاهش باشیم اکنون در استان مرکزی شرایط شیوع رو به افزیش است.

وی شرح داد: کوشش می گردد یک مرکز سوختگی که سازمان انرژی اتمی ساخت آن را در استان مرکزی تقبل نموده و وزارت بهداشت بایدآن را بهره برداری کند، تا یک هفته دیگر تجهیزات لازم را دریافت کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز گفت: سفر معاون درمان وزیر بهداشت و درمان به استان مرکزی باعث انتقال تجربه از نقاط مختلف کشور بود که بدون شک با به کار بردن این تجربیات، فرآیند مدیریت موج چهارم کرونا در استان مرکزی تسهیل خواهد شد.

محمد جمالیان اضافه کرد: معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به تامین تجهیزات مورد احتیاج، تجهیز بیمارستان امیرکبیر اراک به عنوان مرکز دوم درمان بیماران کرونایی و بهره برداری هر چه سریعتر از بیمارستان سوختگی برای استفاده بیماران کرونایی قول مساعد دادند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با فوت 172 نفر دیگر از هموطنان مبتلا به بیماری کووید 19 در شبانه روز گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به 63 هزار و 332 نفر رسیده است.

سیما سادات لاری روز دوشنبه اضافه کرد: در 24 ساعت گذشته تا ظهر امروز (16 فروردین) بر اساس معیار های قطعی تشخیصی 13 هزار و 890 نفر بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شد و دو هزار و 48 نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید19 در کشور به یک میلیون و 945 هزار و 964 نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تا به امروز یک میلیون و 658 هزار و 978 نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. همچنین چهار هزار و 95 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در شرایط شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تا به امروز 13 میلیون و 183 هزار و 709 آزمایش تشخیص کووید19 در کشور اجرا شده است.

لاری اضافه کرد: هم اکنون 88 شهرستان قرمز و 139 شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت از و به شهر های با شرایط قرمز و نارنجی، ممنوع است. همچنین 198 شهرستان در شرایط زرد و 23 شهرستان در شرایط آبی قرار دارند.

لاری گفت: شیوع بیماری کووید19 در کشور بسیار گسترده و نگران نماینده است، موج چهارم این بیماری با سرعت در حال پیشرفت است و از نیمه غربی به نیمه شرقی گسترش می یابد. استفاده مداوم از ماسک و خودداری از هر گونه برگزاری دورهمی، مهمانی و مراسم عروسی و عزا در این شرایط لازم است.

منبع: فرارو
انتشار: 4 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1626

به "وزارت بهداشت: تزریق واکسن ایرانی کرونا از خرداد شروع می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت بهداشت: تزریق واکسن ایرانی کرونا از خرداد شروع می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید