وزیر علوم: ضرورت حمایت دولت از زنان در دانشگاه ها

به گزارش مجله کوروش بزرگ، خبرنگاران : وزیر علوم با تاکید بر اینکه باید حمایت های بیشتر و گسترده تری از فعالیت و حضور زنان در محیط های دانشگاهی و علمی صورت بگیرد، گفت: اگرچه اقداماتی در این زمینه از سوی دولت و همچنین وزارت علوم صورت گرفته، اما با توجه به اینکه در آستانه تدوین لایحه بودجه قرار داریم، بهتر است این حمایت ها جدی تر و قانونی تر شود.

وزیر علوم: ضرورت حمایت دولت از زنان در دانشگاه ها

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر منصور غلامی امروز در جلسه امضای تفاهم نامه میان وزارت علوم و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری که به صورت مجازی برگزار شد، با تاکید بر اینکه جمعیت قابل توجهی از دانشگاه های ما را خانم ها تشکیل می دهند، گفت: حدود 50 درصد جمعیت دانشجویی ما را زنان و 30 درصد از اعضای هیات علمی دانشگاه ها را زنان تشکیل می دهند. ضمن اینکه بین 50 تا 60 درصد کارمندان مجموعه های وزارت علوم نیز خانم ها هستند. بنابراین ما جامعه بزرگی از زنان را در وزارت علوم داریم.

وی در ادامه شرح داد: هدف بسیار مهم ما حضور پررنگ دانشجویان دختر در دانشگاه ها است و حضور این افراد در دانشگاه ها به خصوص در مقطع کارشناسی به منظور تحقق اهداف آینده بسیار مهم است و توجه به بحث خانواده در این دوره می تواند بسکمک از نگرانی ها را کاهش دهد. در واقع در مباحث مختلفی که همکاران من در وزارت علوم پیش می برند، در جاهایی از برنامه ها اعم از آموزش، پژوهش و هم اندیشی نیازمند حمایت های بعدی دارد که قاعدتا این امر باید جزو برنامه های دولت باشد. اگرچه این امر در برنامه ها وجود دارد، اما اگر هم اندیشی ها و پژوهش ها نیز لحاظ شود، به نظر می رسد پیشنهادهای بهتر، قویتر و گسترده تری به خصوص در آستانه تدوین برنامه هفتم که قرار داریم، داشته باشیم تا به صورت یک برنامه مصوب قانونی در پیش روی مجریان کشور طی 6 سال آینده قرار بگیرد و بتواند در رسیدن به اهداف کمک کننده باشد.

وزیر علوم با بیان این که پیشنهاد من این است که معاونت امور زنان و خانواده و سایر مسئولان در حوزه زنان و خانواده حمایت های جدی تری را داشته باشند، تاکید کرد: خوشبختانه محیط های دانشجویی نیز انگیزه بیشتری را برای مشارکت دانشجویان دختر در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی ایجاد می کنند؛ هدایت به سمت توانمندسازی امور مربوط به دختران در این زمینه ممکن است کمک کننده باشد تا جمعیت بیشتری در مقایسه با قبل در این زمینه همکاری کنند.

غلامی همچنین بیان کرد: باید در حوزه های مختلف توانمندسازی اعم از فناوری، مشاغل مبتنی بر دانش و مباحث دیگر نظیر استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان و موضوعات مرتبط با تحصیلات دانشگاهی دختران نیز برنامه های خود را بیش از پیش گسترش دهیم و حضور آنها در این محیط ها را پررنگ کنیم. مثلا اگرچه در حوزه دانش بنیان ها تعداد شرکت هایی که توسط خانم ها ایجاد شده است، از نظر جمعیتی بهتر است، اما باید حمایت هایی نیز صورت بگیرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1379

به "وزیر علوم: ضرورت حمایت دولت از زنان در دانشگاه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر علوم: ضرورت حمایت دولت از زنان در دانشگاه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید