چگونه توافق ایران و روسیه راه سفر بدون ویزا را باز می کند؟

به گزارش مجله کوروش بزرگ، مصطفی سروی، عضو هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران و نائب رئیس دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران که در بازار گردشگری روسیه فعال است، در این باره گفت: لغو ویزا گروهی فقط شامل حال مسافرانی خواهد شد که خدمات کامل تور روسیه و ایران را از آژانس مسافرتی خریداری کنند. نوع این لغو ویزا مثل ترکیه نیست که امکان سفر بدون ویزا را برای همه فراهم کرده است.

چگونه توافق ایران و روسیه راه سفر بدون ویزا را باز می کند؟

او اضافه کرد: اولین بار در فروردین سال 1396 بود که موضوع لغو ویزای گروهی بین ایران و فدراسیون روسیه مطرح شد، موضوعی که دو کشور طی توافق نامه ای برای تسهیل فرایند سفر امضا کردند و مقرر شد دو طرف با بررسی و پیگیری، آن را نهایی و اجرا کنند.

او اضافه کرد: اما از آن زمان تا به امروز که بارها تاریخ امضا آن توافق نامه، نهایی و به دلایلی کنسل شده، دیگر جزییات دقیقی عنوان نشده و همین موضوع باعث شده مردم و حتی بعضی از شرکت های گردشگری تصور کنند دیگر ویزا برای ورود به روسیه نیاز نیست و از تاریخ اجرای این تفاهم نامه می توانند همانند کشور ترکیه با خرید بلیت آزادانه بین ایران و روسیه تردد کنند.

سروی گفت: اگر بخواهیم به اصل این تفاهم نامه که در اصل توافق بر تسهیل سفرهای توریستی است و روسیه با کشورهای مختلفی به امضا رسانده است، بپردازیم باید بگویم در این تفاهم مقرر شده که دو طرف شرکت هایی را به یکدیگر معرفی کنند، این شرکت ها نیز بسته های سفر به کشور خود را تهیه کنند و در اختیار شرکت های مقابل قرار دهند تا مسافران بتوانند با خرید هر یک از این بسته های سفر از دریافت ویزا معاف شوند و از آن طرف شرکت ها متعهد هستند اسامی مسافرانی را که این بسته های سفر را انتخاب کرده اند در گروه های 5 تا 50 نفره همراه با تعهد به طرف روبه رو برای هماهنگی با پلیس مرزی قبل از سه روز اداری تا تاریخ پرواز ارسال کنند.

او اضافه کرد: تاریخ سفر و ورود و خروج مسافران در هر یک از این گروه ها باید یکسان باشد و از یک برنامه سفر استفاده کنند.

عضو هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران اظهار کرد: این تفاهم نامه هنوز نکاتی دارد که حائز اهمیت است و باید معین شود فهرست شرکت ها با چه ضوابطی انتخاب می شود، چه تمهیداتی معین شده که انحصار و گران شدن بسته های سفر بر عکس آن چه ذات این توافق است، اتفاق نیفتد.

سروی به دغدغه دیگری اشاره کرد و اضافه کرد: فهرست آژانس هایی که به این منظور انتخاب خواهند شد، در چه بازه زمانی به روز رسانی می شود تا امکان ورود شرکت های جدید مهیا شود و اگر این زمان به نظر در کوتاه مدت اتفاق نیفتد، قطعا نارضایتی شرکت ها را در بر خواهد داشت.

ایسنا نوشت، ایران و روسیه به تازگی اولین نشست کمیته فنی مشترک همکاری های گردشگری را با موضوع برنامه اجرایی توافق نامه مسافرت گروهی بدون ویزا بین دو کشور برگزار کرده اند که مدیرکل دفتر تبلیغات و بازاریابی گردشگری کشورمان از توافق طرفین برای اجرای این برنامه خبر داده است. علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز چندی پیش خبر داد که تا انتها همین ماه (شهریور 99) برای امضای توافق نامه لغو ویزا سفرهای گروهی به روسیه سفری خواهد داشت. مدیرکل دفتر تبلیغات و بازاریابی گردشگری زمان دقیقی را برای سفر هیات ایرانی اعلام نکرده اما گفته که به زودی این سفر با هدف تقویت روابط گردشگری دو کشور انجام خواهد شد.

منبع: گردشبان
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 5 آبان 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1265

به "چگونه توافق ایران و روسیه راه سفر بدون ویزا را باز می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه توافق ایران و روسیه راه سفر بدون ویزا را باز می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید