آشنایی با آداب معاشرت در قطار

به گزارش مجله کوروش بزرگ، آداب معاشرت در قطار

اگرچه اغلب افراد برای سفرشان هواپیما را انتخاب می نمایند، اما قطار یکی از گزینه هایی است که استفاده از هم ارزان بوده و هم امنیت بسیار بالایی دارد. از قدیم الایام هم این وسیله نقلیه جز پرطرفدارترین وسایلی بوده که عموم مردم از آن استفاده می کردند. اما این وسیله نقلیه هم به مانند دیگر وسایل حمل و نقل عمومی دارای شرایط و آداب معاشرت خاصی می باشد، با توجه به اهمیت این موضوع ما در این مطلب از مجله گردشگری خبرنگاران قصد داریم تا درباره آداب معاشرت در قطار صحبت کنیم. اگر شما یکی از کسانی هستید که سفر با قطار را ترجیح می دهید پیشنهاد می کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

آشنایی با آداب معاشرت در قطار

دراز کردن پا بر روی جایگاه جلویی

مطابق با نتایج تحقیقی بدست آمده از آداب معاشرت در قطار در یکی از ناپسندترین حرکات مسافران در طول سفر با قطار دراز کردن پای خود بر روی جایگاه مقابل است. این عمل یکی از ناپسندترین حرکات متداول است که سبب مشکل آفرینی در طول سفر برای دیگر مسافران شده است، فرقی هم نمی نماید که این کار پس از یک روز طولانی خسته نماینده باشد یا پس از یک عصر طولانی مدت در هر دو صورت باعث آزار طرف مقابل می گردد. در حقیقت طبق نتایج تحقیق مذکور، از هر پنج نفر، دو نفر در طول سفر خود با قطار، این اشتباه را انجام داده و پاهای خود را روی جایگاه آویزان می نمایند.

یک شرکت خدمات آنلاین لوکو تو که یک سایت اینترنتی به منظور مقایسه و رزرو بلیط های قطار فعال در بریتانیا و اروپا بوده به این موضوع توجه بسیاری نموده و انگیزه افراد از گذاشتن پای خود بر روی جایگاه جلویی مورد آنالیز قرار داده است. این سازمان بنابر مطالعه خود که بر روی 500 فرد بزرگسال انجام داده به این نتیجه رسیده است که این رفتار جز یکی از رفتارهای بسیار ناپسند و تحریک آمیز مسافران بوده است و بنابر گزارش مسافران جز برجسته ترین حرکات بد در قطار بوده است.

بعد از دراز کردن پا بر روی جایگاه جلویی دیگر رفتاری که بسیار برای دیگر مسافران باعث اذیت است، خمیازه کشیدن، سرفه کردن و عطسه کردن بدون اینکه دست جلوی دهان گذاشتن، با صدای بلند تلفن صحبت کردن و سیگار کشیدن داخل کوپه جز رفتارهای منزجر نماینده و آزاردهنده ای محسوب می گردد که افراد در قطار از خود نشان می دهند. اگر می خواهید تا سوار قطاری شوید که اینگونه رفتارها را در آن نبینید، با خرید بلیط قطار از خبرنگاران خیال خودتان را راحت کنید.

اگرچه گذاشتن پا بر روی جایگاه ممکن است باعث راحتی شما بگردد، اما در عین حال کار غیربهداشتی و به عبارتی نوعی بی احترامی بوده که می تواند حتی در بعضی موارد مشمول جریمه هم حتی بگردد. اما سوال اینجاست که چرا بسیاری از مسافران در بخش حمل و نقل عمومی این کار را انجام می دهند؟

یک پزشک عمومی به نام دکتر سارا کایات که در اپلیکیشن درخواست پزشک GPDQ مشغول طبابت بوده و بعلاوه پزشک رزیدنت کانال ITV هم می باشد، در پاسخ به این سوال، علم زیست شناسی را مرجعی برای دریافتن جواب خود عنوان نموده است:

علت دکتر سارا کایات در مورد دراز کردن پا به وسیله مسافران این بوده که افراد با بلند کردن پاهایشان، گردش جریان خود در بدنشان را بهبود می بخشند و جریان خود را در بدن خودشان افزایش می دهند. در نتیجه این کار اندازه کاری که بدن آن ها برای این پمپاژ کردن و بعلاوه برگشت خون به تمام بدن انجام بدهد کاهش می یابد. توجه داشته باشید پس از یک روز طولانی کاری و یا شب هنگام بدن انسان ها احتیاج دارد که حدبیشتر یاری را برای از خستگی و فشار وارده بر بدن خود کاهش دهند و از سفت و منقبض ماندن عضلات جلوگیری نماید.

راهکار برطرف معضل دراز کردن پا چه می تواند باشد؟

در پاسخ به این معضل که به وسیله مسافران در راستاهای ریلی صورت می گیرد، دکتر سارا کایات راهکاری را ارائه نموده است که: توصیه دکتر کایات این است که هر زمان که افراد احساس کردند می خواهند پایشان را دراز نمایند به صدای بدن خودشان گوش دهند و به این احتیاج پاسخ مثبت دهند، اما نه با ایجاد مزاحمت برای دیگران؛ این افراد می توانند با قدم زدن و چند نمونه تمرین کششی عملیات خون رسانی به تمام بدن خودشان را تامین نمایند. اگر هم نخواستید که از جایتان بلند شوید می توانید مچ پایتان را بچرخانید و یا با 10 مرتبه بالا و پایین بردن سبب گردش راحت تر خون در بدنشان بشوند.

از انجام کارهایی که برای خودتان هم آزاردهنده است خودداری کنید!

توجه داشته باشید که اگر کارهایی که خودتان انجام می دهید را کس دیگری انجام دهد، موجب اذیتتان خواهد شد یا خیر! در صورتی پاسخ شما بلی بود منصفانه است که خودتان هم آن کار را انجام ندهید، اما گاهی ممکن است که کار ناپسند و به عبارت خارج از فرهنگ عموم جامعه برای شما اهمیتی نداشته باشد، این به معنای آن نیست که شما مجوز انجام آن را دارید.

حتما یک جعبه دستمال کاغذی همراه داشته باشد!

توجه داشته باشید که همواره یک جعبه کوچک دستمال کاغذی همراه خودتان داشته باشید که در طول سفر در صوت بروز هرگونه آبریزش بینی یا عطیه که ناگهان رخ می دهد از آن بهره ببرید. گرفتن آب بینی با آستین یا عکس کردن بدون اینکه جلوی دهانتان را بگیری خارج از آداب معاشرت در قطار است.

خوردن غذاهای ادویه دار و سرخ شده ممنوع!

از خوردن غذاهای ادویه دار نظیر ماهی، غذاهای سرخ شده و یا فست فود خودداری نمایید. به جای این گونه غذاهای برای طول سفرتان غذاهایی مانند اسنک، بیسکوئیت و میوه و بعلاوه یک بطری آب با خود همراه داشته باشید.

  • ترجیحا با خود ساندویچ به همراه داشته باشید

اگر چه بیشتر قطارها رستوران دارند و می توانید غذا سفارش دهید اما به همراه داشتن یک ساندویچ یا میان وعده برای سفرهای کوتاه فکر بسیار خوبی خواهد بود. قبل از خرید بلیط قطار خود، توضیحات قطار را بخوانید و از وجود رستوران در آن با خبر شوید. از مهماندار قطار ساعات سرو غذا را در رستوران قطار بپرسید و برای اینکه به شما غذا برسد، بهتر است که در ساعات اولیه سرو غذا به رستوران بروید یا در همان ابتدا به مهماندار واگن خود سفارش غذایتان را بدهید تا برای شما غذا نگه دارند.

در حفظ نظافت و پاکیزگی قطار کوشا باشید!

گفتنی است که بگوییم مسئولیت پاکیزگی تخت های کوپه های قطار برعهده خود شخص مسافر است، در صورتی که غذا میل کردید، حتما نایلون یا پاکت آن را درون سطل زباله بیاندازید و در نظافت واگن خود بسیار کوشا باشد، این موضوع خود یکی از مواردی است که جز مهمترین آداب معاشرت در قطار به شمار می آید. لطفا در صورتی که به سطل ذباله دسترسی نداشتید آن کیسه را همراه خودتان به بیرون از قطار بیاورید تا برای مسافران بعدی چشم انداز ای زشتی از قطار به جا نماند.

از آرایش کردن در جلو دیگران پرهیز کنید!

یکی از کارهای ناپسند که تنها در فهرست موارد آداب معاشرت در قطار می گیرد بلکه در بسیاری از مکان های عمومی دیگر هم کار درستی به شمار نمی رود آرایش کردن است. از قلم نیاندازید که محیط قطار یک محیط عمومی است و برای ترمیم آرایش یا آراستن خودتان ضروری است که به دستشویی بروید. بعلاوه کارهای دیگری نظیر گرفتن ناخن، آرایش مژه ها و ابروها و بعلاوه استفاده از پودر که سبب به جا ماندن زباله در قطار می گردد جدا خودداری فرمایید.

مراقب چمدان خود باشید!

همواره رعایت کردن جانب احتیاط در سفر با قطار حرف اول را می زند. بهتر است از همان ابتدا مراقب بارها و چمدان خود باشید. آن را در جایی بگذارید که دیگر اشخاص به راحتی نتوانند آن را بردارند. سعی کنید اگر می گردد چمدان را در کنار خود بگذارید. در قطارهای اتوبوسی کمدهایی همگانی برای گذاشتن چمدان تعبیه شده است. این کمدها اگرچه فضای شما را باز می نماید اما به علت همگانی بودن در آن باز بوده و همه افراد درون قطار به آن دسترسی دارند. اگر در کوپه هستید در نظر بگیرید که شاید دیگر افراد درون کوپه در ایستگاه های میانی پیاده شوند و افراد جدیدی جای آن ها را بگیرند. برای اطمینان بیشتر از امنیت چمدان خود سعی کنید تا جایی که می توانید آن را در کنار خود یا مکانی که امنیت بیشتری دارد جای دهید. بعلاوه مدارک مهم و لوازم ضروری خود را در یک ساک دستی و در کنار خود داشته باشید.

از زمان خود در قطار هوشمندانه بهره ببرید!

در طول سفری که با قطار خواهید داشت، سعی کنید حتما همراه خود کتاب یا راهی برای تماشای ویدیو و فیلم داشته باشید تا حوصله یتان سر نرود. افراد بسیای هستند که برای برطرف بی حوصلگی خودشان اقدام به همکلامی با دیگران می نمایند که در بعضی موارد موجب اذیت دیگران می گردد. از همین رو زمانی که در سفرهای طولانی با قطار هستید، می تواند فرصتی برای سازماندهی یا برنامه ریزی برای کارها و اهداف بعدی شما باشد. از این زمان به خوبی بهره ببرید. دفترچه یادداشت خود را به همراه داشته باشید، مجله یا کتاب بخوانید، عکس های بد و نامطلوبی که در طول سفر گرفته اید پاک کنید، اگر اهل سفرنامه نویسی هستید، بنویسید، دوباره برنامه سفر خود را چک کنید یا ایمیل های خود را جواب دهید. بیشتر قطار ها دارای پریز برق هستند، در نتیجه اگر وسیله های برقی مانند گوشی هوشمند یا دوربین دارید که احتیاج به شارژ دارند از این فرصت استفاده نموده و آن ها را شارژ کنید. با این حال، به یاد داشته باشید که زیاد خود را سرگرم کارتان نکنید، گاهی سر را بالا آورده و از پنجره به چشم انداز هایی که در بیرون قطار جلوی رو شما هستند نگاهی بیندازید و از سفر لذت ببرید. رعایت این مورد یکی از مهمترین موارد در آداب معاشرت در قطار به شمار می آید چرا که شما هم به خودتان شخصیت بالایی داده اید و هم به حقوق دیگران احترام گذاشته اید.

نحوه استفاده از سرویس بهداشتی قطار

یکی دیگر از مواردی که در فهرست آداب معاشرت در قطار قرار می گیرند نحوه استفاده از سرویس های بهداشتی در قطار است. اگرچه قطار در ایستگاه های متعددی می ایستد و در ایستگاه ها شما به سرویس های بهداشتی دسترسی دارید، اما استفاده از سرویس بهداشتی قطار مزیت های خودش را نیز دارد. عموماً سرویس های بهداشتی قطار را در پایان و ابتدای هر واگن پیدا می کنید. اگر اشغال باشد می توانید زمانی که در راهرو واگن هستید علامت قرمز سرویس بهداشتی را در سمت آن ببینید. علامت های سبز در بالای ورودی یا خروجی واگن نشان دهنده خالی بودن و علامت قرمز نشان دهنده اشغال بودن سرویس بهداشتی است. در سفر با قطار هر واگنی یک مهماندار دارد که می توانید از او هر سوالی که داشتید بپرسید. بعلاوه مهماندار موظف است که نظافت سرویس های بهداشتی را در صورت لزوم انجام دهد. اگر می ترسید که از قطار در ایستگاه ها جا بمانید، به جای استفاده از سرویس های بهداشتی در هر ایستگاه از سرویس های بهداشتی درون قطار بهره ببرید. نکته: در زمانی که قطار به ایستگاهی می رسد و توقف می نماید، تمام در سرویسهای بهداشتی قفل می گردد. بنابراین حواستان باشد که در این زمان ها از آن ها استفاده نکنید.

قوانین عمومی را رعایت کنید

یکی دیگر از مواردی که در فهرست آداب معاشرت در قطار قرار می گیرد رعایت قوانین عمومی قطار است.به افرادی که درون کوپه شما هستند نگاه کنید، اگر آن ها را ساکت، در حال کار یا خوابیدن یافتید، شما نیز ساکت باشید. بلند حرف نزنید و سرو صدا نکنید. به حقوق دیگر افراد احترام بگذارید. یکی از نکات مهم سفر با قطار پوشیدن کفش مناسب است. اگر می خواهید در کوپه های تخت شو، بر روی تخت خود بخوابید شاید لازم باشد که کفش های خود را در بیاورید. کفش هایی را برای سفر با قطار انتخاب کنید که به راحتی پوشیده شوند و یا در آورده شوند. بعلاوه تمیز بودن جوراب و پاهایتان را نیز در نظر بگیرید تا باعث آزار دیگر افراد در کوپه خود نشوید.

از ایستگاهی که می خواهید در آن پیاده شوید آگاه باشید

نقشه حرکت قطار را از قبل نگاه کنید. بدانید چند ایستگاه تا رسیدن به مقصد دارید. اگر گوشی هوشمند دارید، راستا خود را ردیابی کنید. نام ایستگاه قبل از ایستگاهی که می خواهید در آن پیاده شوید، را به خاطر بسپارید. قبل از سفر راجع به ایستگاهی که می خواهید در آنجا پیاده شوید، پرس و جو کنید. اینکه در کجا واقع شده است، چقدر با شهر فاصله دارد و برای رفتن به داخل شهر آیا تاکسی یا دیگر وسیله حمل و نقل فراهم است یا خیر. چه ساعتی از شبانه روز به مقصد می رسید؟ پاسخ به تمام این سوال ها می تواند به شما یاری کند. اگر چه این مورد جز آداب معاشرت در قطار آنچنان به شمار نمی آید اما دانستن آن سبب می گردد که شما در طول سفرتان دچار مشکل نشوید.

منبع: الی گشت
انتشار: 12 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1401 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 2083

به "آشنایی با آداب معاشرت در قطار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با آداب معاشرت در قطار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید