روایتی متفاوت از تاریخ کفش ایران در یکی از موزه های تبریز

به گزارش مجله کوروش بزرگ، تاریخ را انسان ها روایت می نمایند بنابراین با توجه به ابعاد مختلف زندگی بشر می توان روایت های مختلفی از تاریخ داشت. ما در این گزارش به صورت مجازی از موزه ای بازدید خواهیم کرد که تاریخ کشورمان را با تکیه بر یکی از احتیاج های اساسی بشر روایت نموده است.

روایتی متفاوت از تاریخ کفش ایران در یکی از موزه های تبریز

انسان از ابتدای آفرینش تا به امروز پوشش را احتیاج اساسی خود دانسته و در فکر پاسخگویی به این احتیاج در پی بهره گیری از مواد اولیه مختلف بوده است. کفش، پوشش مناسبی برای پا به حساب می آید. این پوشش از گذشته تا به امروز با تغییراتی روبرو شده و به مرور زمان از نظر جنس و شکل تنوع پیدا نموده است.

امروز بعضی از موزه های دنیا به نمایش انواع و اقسام کفش ها اختصاص پیدا نموده اند که یکی از این موزه ها، موزه کفش تبریز است.

موزه کفش تبریز در سال 1394 در زیرزمین عمارت شهرداری تبریز تأسیس شد. این موزه مجموعه ای از کفش های سنتی همه شهر های ایران را در معرض دید عموم قرار می دهد. مسئولان این موزه برای گردآوری کفش های قدیمی از سراسر ایران، نامه ای را با هدف کشف قدیمی ترین مدل های کفش شهر های کشور به روسای اتحادیه کفاشان هر شهر ارسال کردند.

امروزه 200 نوع کفش در کنار تجهیزات کفاشی در موزه کفش تبریز قرار گرفته اند. یکی از قدیمی ترین کفش های این موزه که با استفاده از چرم بوفالو فراوری شده است، قدمتی بالغ بر 450 سال دارد.

باشگاه مجله کوروش بزرگ

منبع: گردشبان
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 21 مرداد 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1114

به "روایتی متفاوت از تاریخ کفش ایران در یکی از موزه های تبریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایتی متفاوت از تاریخ کفش ایران در یکی از موزه های تبریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید