همه چیز درباره مشهد

به گزارش مجله کوروش بزرگ، مشهد ، از پایگاه های مذهبی ایران می باشد که سالانه زائران بی شماری را جذب می کند و سفر به این استان ایران خالی از لطف نمی باشد.

همه چیز درباره مشهد

از تاریخچه تا جاذبه های مشهد

مشهدی که امروزه میبینیم، تا سال 202 هجری قمری وجود خارجی نداشت. در واقع مشهد کنونی، روستایی با نام سناباد بود که از توابع توس به حساب می آمد. در سال 202 هجری قمری هنگامی که امام رضا (ع) به شهادت رسید، او را در این روستا دفن کردند که بخاطر این موضوع، روستای سناباد به مشهد (محل شهادت) تغییر یافت.

همچنین جالب است بدانید در زمان پادشاهی سلطان محمود غزنوی، به دستور ایشان بقعه ای بر روی مرقد امام رضا (ع) بنا شد. اما مشهد تا قرن هفتم هجری قمری در حال توسعه بوده و مردم هم زندگی خوبی در این شهر داشتند تا اینکه شهر به دست مغولان ویران شد هرچند پس از آن، مورد بازسازی و بازسازی قرار گرفت.

اما همچنان مردم مشهد را با نام توس میشناختند تا اینکه در سال 807 هجری قمری، شاهرخ فرزند تیمور لنگ پس از به سلطنت رسیدن دستور به گسترش و آبادانی شهر توس داده و به لطف این کار، نام توس کم رنگ شد بطوریکه از این سال به بعد، در تمام کتاب های تاریخی و ادبی نامی از توس برده نشده است.

جهانگردان تور مشهد که قصد دارند به این شهر سفر کرده و از جاذبه های تاریخی و دیدنی شهر بازدید کنند خوب است بدانند مشهد تنها به حرم امام رضا (ع)، آرامگاه فردوسی، پارک ها و رستوران هایش ختم نمی شود. جهانگردان در سفر به مشهد با انواع بناهای تاریخی مربوط به دوران ناصرالدین شاه و حتی قبل تر از آن روبرو خواهند شد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

امروزه بخاطر اینکه مشهد به یکی از جهانگردی ترین شهرهای ایران تبدیل شده، درصد قابل توجهی از شهر را هتل ها و مهمانپذیرها اشغال کرده اند لذا جهانگردان تور هوایی مشهد جهت بازدید از بیشتر جاذبه های دیدنی، می بایست به اطراف شهر مراجعه کنند. در سفر به مشهد توصیه می شود جهانگردان در کنار بازدید از جاذبه های دیدنی و تاریخی، به مناطق تفریحی هم مراجعه کنند که شامل شاندیز به همراه رستوران های بی نظیرش، طرقبه، چالیدره و پارک های مختلف از جمله پارک ملت هم مراجعه کنند.

اما جهانگردان تور ارزان مشهد در صورتیکه میخواهند به پارک های آبی مشهد بروند، بخاطر حجم بالایی از جهانگردان و زائران که بیشتراً عرب هستند، توصیه می شود در دوران کم جهانگرد به پارک های آبی بروند تا علاوه بر رهایی از شلوغی پارک های آبی، دچار بیماری هایی که زائران با خود به همراه دارند هم نشوند.

همچنین برای خرید و تهیه سوغاتی ها مشهد پیشنهاد می شود به بازارهای سنتی مانند بازار رضا (ع) مراجعه کنید چراکه این بازارها علاوه بر جو دلنشین قدیمی بودن، تنوع و قیمت های بهتری نسبت به بازارهای دیگر دارند.

منبع: نمناک
انتشار: 6 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 خرداد 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 964

به "همه چیز درباره مشهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره مشهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید