اسپری بینی؛ کرونا را خنثی می نماید؟!

به گزارش مجله کوروش بزرگ، پروتئین حدود یک روز در ریه دوام می آورد، بنابراین، این دارو باید به صورت روزانه استفاده گردد. هنوز تعیین نیست که تأثیر یک بار اسپری کردن در بینی، چند ساعت باقی می ماند، اما احتمالاً باید چند بار در روز آن را مصرف کرد.

اسپری بینی؛ کرونا را خنثی می نماید؟!

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا به پادتن های نوترکیبی دست یافته اند که ویروس کرونا را خنثی می نماید. اگر آزمایش های بالینی خوب پیش برود، این ترکیب می تواند به صورت اسپری بینی یا استنشاقی در دسترس قرار گیرد. پژوهشگرانی که در حال کار روی این داروی استنشاقی هستند، معتقدند که این دستاورد می تواند نقطه عطفی در کوشش های جهانی برای متوقف کردن ویروس کرونا باشد و قواعد بازی را تغییر دهد.

این مولکول های پروتئینی مهندسی شده، در دو آزمایشگاه دانشگاه کالیفرنیا توسعه یافته اند. پادتن های کشف شده از سوی این دانشگاه، AeroNabs نامیده شده اند. این پادتن ها به پروتئین های اسپایک، که ویروس کرونا از آن ها برای نفوذ به سلول های انسانی استفاده می نماید، می چسبند و آن ها را غیرفعال می نمایند.

پیش نویس این پژوهش در سایت bioRxiv در دسترس قرار گرفته، اما هنوز مقاله علمی آن منتشر نشده است. پیتر والتر، پروفسور بیوشیمی و بیوفیزیک در دانشگاه کالیفرنیا، که در کشف مولکول های AeroNabs مشارکت داشته، می گوید: مثل تله موش است. چنان محکم به پروتئین اسپایک می چسبد که به آن اجازه خلاصی نمی دهد.

این مولکول ها از پادتن های انسانی که به صورت طبیعی برای مقابله با سارس-کو-2 (ویروس کرونایی که منجر به کووید-19 شد) فراوری شدند، کوچک تر، اما قوی تر هستند. پژوهشگران می گویند که از باز شدن پروتئین اسپایک، همچون یک گل، قبل از آن که به سلول بچسبد، جلوگیری می نمایند و از این روش، توانایی ویروس برای اتصال به گیرنده های ACE2 روی سلول های انسانی را از بین می برند.

پروفسور والتر می گوید ترکیبی که تیم او به آن رسیده، بسیار انطباق پذیر است و می تواند به صورت خشک و پودر مورد استفاده قرار گیرد و در نتیجه، حمل آن به سراسر جهان آسان تر است. او می افزاید: آن ها شبیه پادتن ها هستند، اما اندازه شان یک دهم پادتن هاست و به طور باورنکردنی قوی هستند.

فرمول AeroNabs از این جهت ارزش زیادی دارد که می تواند به عنوان اسپری توسط خود افراد مورد استفاده قرار گیرد. این پروفسور دانشگاه کالیفرنیا برآورد می نماید که پروتئین حدود یک روز در ریه دوام می آورد، بنابراین، این دارو باید به صورت روزانه استفاده گردد. هنوز معین نیست که تأثیر یک بار اسپری کردن در بینی، چند ساعت باقی می ماند، اما احتمالاً باید چند بار در روز آن را مصرف کرد.

هدف از توسعه این اسپری، حفاظت از انسان ها، تا زمانی است که واکسن کووید-19 ساخته گردد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1228

به "اسپری بینی؛ کرونا را خنثی می نماید؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپری بینی؛ کرونا را خنثی می نماید؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید