اشتباهات عظیم در کسب و کارهای اینترنتی

به گزارش مجله کوروش بزرگ، سرمایه گذاری در حضور آنلاین و بازاریابی اینترنتی در حال حاضر یکی از مهمترین و هوشمندانه ترین تصمیماتی است که هر برند، شرکت و یا حتی تجارت های کوچک می توانند اتخاذ نمایند.

اشتباهات عظیم در کسب و کارهای اینترنتی

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری خبرنگاران، راهکارهای مختلفی برای کسب درآمد از اینترنت وجود دارد که با توجه به دسترسی شما به تکنولوژی های مختلف می توانید هر کدام از آنها را بهره ببرید. چیزی که در این بین اهمیت پیدا می نماید این است که جهت خود را به درستی انتخاب کنید و در جهت خود با تجربه پیروزی ها و شکست های مختلف، به یک فرد باتجربه تبدیل شوید. ما با توجه به سابقه خود در زمینه کسب و کارهای اینترنتی، چند اشتباه عظیم در جهت کسب درآمد به وسیله اینترنت را پیدا نموده ایم که عبارتند از:

ره صد ساله در یک شب!

در بند اول این متن اشاره کردیم که دو طیف از افراد جامعه به سمت کسب درآمد به وسیله اینترنت می فرایند که دسته اول افراد تنبل و دسته دوم افراد فعال در حوزه دیجیتال هستند. یکی از مشکلاتی که دسته اول با آن دست و پنجه نرم می نمایند این است که می خواهند راه صد ساله را در یک شب طی نمایند. خبر بد در این زمینه این است که چنین موضوعی به هیچ وجه امکان پذیر نیست و فضای کسب و کار آنلاین به مشاغل و مهارت متناسب با آن احتیاج دارد تا بتوانید به پیروزیت برسید.

کسب درآمد از اینترنت کار هر کسی نیست!

شاید پس از چند روز یا حتی چند ماه فعالیت در تلگرام، اینستاگرام یا در وبلاگ خود به این نتیجه رسیده باشید که کسب درآمد از اینترنت کار هر کسی نیست. اولاً باید زمان کافی به کار خود اختصاص دهید و روش های مختلف را امتحان کنید تا بتوانید جهتهای پیروزیت را پیدا کنید. ممکن است در زمینه فراوری چاقو حرفه ای باشید، یا شاید یک تایپیست حرفه ای باشید، اما چون از کسب و کار آنلاین می ترسید، فرصت فروش و ارائه آنلاین آن را از دست می دهید. نهایتاً مجبور هستید که یک یا چند هفته را به آموزش اصول اولیه اختصاص دهید و سپس همزمان با عرضه محصولات و خدمات خود، گام های بعدی را بردارید.

باید از شغل قبلی خود استعفا بدم!

این اشتباه بیشتر مخصوص کسانی است که خود شاغل هستند و به ظرفیت بالقوه اینترنت برای کسب پول پی برده اند. معمولاً این افراد به دلیل هیجان اولیه خود سعی می نمایند که از شغل اول خود استعفا داده و تمرکز خود را بر روی کسب و کار آنلاین قرار دهند. پیروزیت در این صورت بسیار کم است و به ریسک آن نمی ارزد. پیشنهاد ما در این زمینه این است که شغل قبلی خود را ادامه دهید و بخشی از زمان روزانه را به فعالیت در حوزه مجازی اختصاص دهید. پس از مدتی که در کار خود حرفه ای شدید و به این نتیجه رسیدید که با تخصیص زمان بیشتر می توانید درآمد بالاتری داشته باشید، آن وقت به سراغ استعفا از شغل قبلی خود بروید و تمام تمرکز خود را بر روی کسب درآمد از اینترنت قرار دهید.

کسب درآمد به وسیله اینترنت کار افراد تنبل است!

دلیل تاکید بیش از حد ما بر روی مسئله افراد تنبل این است که ترجیح می دهند که از فضا یا از محیط خود تکان نخورده و به راحتی پول زیادی به دست بیاورند. عملاً به خاطر داشته باشید که کسب پول به وسیله اینترنت چندان راحت نیست و لازم است که زمان زیادی به این کار اختصاص دهید. ضمناًً اگر افراد تنبل بخواهند در این حوزه فعالیت داشته باشند، اگر چه از لحاظ فیزیکی زحمت زیادی متحمل نمی شوند، اما مجبور خواهند بود که بخش مهمی از تمرکز روحی و روانی خود را به این حوزه اختصاص دهند و مجبور می شوند که بحث های جدید و پیشرفته تری را فرا بگیرند.

اینترنت احتیاج به تخصص خاصی ندارد!

برای بسیاری از افراد اینترنت و فضای مجازی به رفتن به گوگل و سرچ کردن چند کلمه ساده خلاصه می شود، یا ممکن است برخی از آنها تصور نمایند که با تشکیل یک کانال تلگرام یا یک صفحه اینستاگرام می توانند به راحتی در آن فعالیت داشته باشند و اعضای زیادی جذب نمایند. کسب درآمد و جذب مخاطب با هم ارتباط تنگاتنگی دارند و فرد باید تخصص کافی در بازاریابی و تبلیغات داشته باشد. بله! شاید شما فراوری نماینده عروسک یا حتی چاقوهای تزئینی باشید، اما این دلیل نمی شود که محصولات خود را به راحتی در یک کانال بفروشید. حتی ممکن است مجبور شوید که یک دیجیتال مارکتر یا بازاریاب دیجیتالی استخدام کنید تا بتوانند به نمایندگی از شما با مشتریان و مخاطبان احتمالی در ارتباط باشد. پس اگر تخصصی در استفاده از اینترنت ندارید، حداقل باید یک حرفه ای در کنار خود داشته باشید.

قرض دریافت زیاد (برای تأمین سرمایه)

یکی از مهم ترین دغدغه ای بسیاری از افراد در آغاز راه، تأمین سرمایه اولیه برای کسب و کار خود است. جذب سرمایه یکی از کارهای سخت قلمداد می شود. اینکه بتوانید دیگران را متقاعد کنید که سرمایه شان را در اختیار شما بگذارند، کار بسیار مسئله ای است. علی الخصوص وقتی هیچ سابقه ای در این زمینه نداشته باشید! برخی می توانند برای خود سرمایه جذب نمایند، اما برخی نیز هیچ راهی جز مراجعه به بانک جهت دریافت وام یا درخواست از اشخاص برای قرض دریافت ندارند.

مدیریت بازپرداخت این مبالغ کار مسئله ای است. بی برنامه قرض دریافت، کار را در ادامه با سختی هایی همراه می سازد. وقتی که سود وام دریافتی از بانک را نیز به آن اضافه کنیم. دقت و آینده نگری در این مورد می تواند از بروز خسارت های احتمالی در آینده جلوگیری کند. پس این مورد می تواند یک اشتباه مهلک در راه اندازی کسب و کار اینترنتی باشد

صرف هزینه زیاد

برنامه داشتن برای دخل و خرج در هر کاری لازم است. اما به هنگام آغاز کسب و کار هزینه کردن باید با برنامه باشد. همه در آرزوی داشتن کسب و کاری پیروز هستند و هزینه کردن برای پیروزیت کسب و کار خود، مورد عجیبی نیست. اما اینکه بخواهید از همان اول همه چیز را با هم داشته باشید، کمی غیر معقول به نظر می رسد. مثلاً اجاره بهترین دفتر یا جذب زیاد پرسنل. هیچ وقت هزینه زیاد ضامن پیروزیت یک کسب و کار نیست.

ریسک نکردن

گاهی مواقع پیش می آید که فرصت هایی بی نظیر تنها به این خاطر که احتمال از دست رفتن سرمایه یا موارد دیگر وجود دارد، تلف می شوند. ریسک کردن این نیست که بدون آنالیز آن کار صورت گیرد، بلکه با آنالیز، سنجش و ارزیابی آن کار صورت گیرد.

امکان دارد انجام یک کار بتواند شما را تا حد زیادی به جلو ببرد، اما شاید در خصوص آن تردیدی داشته باشید. اگر واقعاً فکر می کنید که انجام آن کار به شما و کسب و کارتان یاری می نماید، بهتر است که ریسک کنید و آن کار را انجام دهید. برخی از اندیشمندان در خصوص ریسک پذیری، سخنان جالبی دارند، یکی از این موارد را اینجا می خوانید.

سان تزو نویسنده معروف کتاب هنر جنگ می گوید:

اگر هرگز ریسک نکنی، هرگز پیروز نخواهی شد!

گاهی اوقات باید ریسک یک کار را به جان خرید، و بدون توجه به شکست، آن کار را انجام داد. کسب و کار اینترنتی نیز همین گونه است، لطفاً کمی ریسک پذیر باشید.

عدم استخدام متخصص

یک اشتباه رایج دیگر در آغاز راه اندازی کسب و کار اینترنتی عدم استخدام متخصص است. در قسمت های بالا در خصوص مدیریت هزینه توضیحاتی را ارائه دادیم و گفتیم که صرف هزینه های بی جا می تواند خطراتی را برای یک کسب و کار به همراه داشته باشد. اما نباید اینطور برداشت کرد که از موارد ضروری چشم پوشی کنیم. برخی جاها این ها را نمی توان هزینه به حساب آورد. کما اینکه یکی از این موارد بسیار مهم، استخدام یک یا چند فرد متخصص و مورداحتیاج در حوزه کاری تان است.

کسب و کار اینترنتی نیز مانند هر موضوع دیگری جنبه های مختلفی دارد. یعنی احتیاجمند متخصصان خاص خود می باشد. برخی از کسب و کارها آنقدر کوچک هستند که شاید با یک نفر قابل اداره کردن باشند، اما برخی از کسب و کارها نیز به چند نفر متخصص احتیاج دارند.

معمولاً کسب و کارهای عظیم به چند نفر متخصص در زمینه های مختلف احتیاجمندند، مثلاً یک نفر می تواند در زمینه بازاریابی محصولات فعالیت کند، شخصی دیگر به صورت تخصصی روی سئوی فروشگاه اینترنتی کار کند، و … . بنابراین نتیجه می گیریم که این موارد را نمی توان هزینه لحاظ کرد، بلکه باید به آنها از دید سرمایه گذاری نگاه کرد.

پس اینکه بخواهید کمتر هزینه کنید تا متخصص جذب نکنید، می توان گفت کار چندان درستی نیست. در این مورد نیز دقت کافی به خرج دهید. چون به جای اینکه بخواهید در هزینه صرفه جویی کنید، در واقع دارید خود را از کسب درآمد بیشتر در آینده محروم می کنید!

نداشتن صبر لازم

بازدهی برخی از کسب و کارهای اینترنتی نسبت به برخی دیگر، دیرتر است. برخی از کسب و کارها هستند که خیلی زود به درآمدزایی می رسند و برخی دیگر دیرتر. البته باز هم به سیاست های صاحبان کسب و کارها بر می شود که چه برنامه هایی برای درآمدزایی خود دارند. مثلاً ممکن است برخی برای چند ماه آینده خود برنامه ریزی نمایند و در ابتدا چندان به بحث درآمد توجهی ننمایند، یعنی بیشتر، تمرکزشان بر روی پیشرفت کار است.

اما معمولاً بیشتر افرادی که کسب و کارشان را به صورت اینترنتی بنا نهاده اند، به دنبال این هستند که در همان ابتدا درآمد داشته باشند، هر چند کم. به هر حال همه دوست دارند که بتوانند درآمد داشته باشند و معمولاً برای اینکار، ابزارهایی را به کار می گیرند. مثلاً برای محصولات و خدمات خود بازاریابی می نمایند، تبلیغات می نمایند و … . در اینجا امکان دارد کسب و کارها نتوانند به درآمد مطلوب خود برسند و در خصوص خود و کارشان تردید نمایند. این زمان را می توان یکی مهم ترین مراحل در کسب و کار اینترنتی به شمار آورد.

شاید این مورد برای شما نیز پیش بیاید یا پیش آمده باشد، یعنی تا چند ماه اول فقط و فقط صرف هزینه باشد و شما هیچ درآمدی کسب نکنید. افرادی زیادی هستند که در این مواقع دلسرد شده و کاملاً ناامید می شوند. حتی خیلی ها کسب و کار خود را با وجود هزینه زیاد یا بعضاً کمی که برای آن صرف نموده اند، رها می نمایند.

توجه داشته باشید که عجول بودن و بی صبری، می تواند شما را از ادامه راه باز دارد. سعی کنید خیلی عجول نباشید، کسب و کار اینترنتی همین است، رویه درآمدی مشخصی ندارد، اما مطمئناً با صبر و کوشش زیاد، می توان در این راه پیروز بود.

تقلید کامل

یکی از مواردی که پیش از آغاز راه اندازی کسب و کار باید به آن توجه کرد، ایده راه اندازی کسب و کار است. به این صورت که قرار است این کسب و کار در چه حوزه ای فعالیت داشته باشد و کدام بازار هدف را انتخاب نموده است. البته در خصوص ایده پردازی، مقاله ای در سایت منتشر شده است که می توانید از این لینک بخوانید.

اما امکان دارد ایده راه اندازی کسب و کار، تکراری باشد، یعنی از جایی دیگر کپی برداری شده باشد. در اینجا باید در فرایند کار، خلاقیت هایی را به کار برد تا کسب و کار به طور کامل کپی از دیگران نباشد. زیرا خیلی سخت است که از کسب و کاری که چند سال سابقه فعالیت خوب دارد، ایده ای را تقلید کرد و به پیروزیت چشم گیری رسید. اما می توان با خلاقیت کسب و کار را متمایز کرد. خوب است در اینجا مثالی را ببینید:

اپلیکیشن های شیپور، دیوار، ایسام و … به طور کلی یک کار را انجام می دهند، اما زمانی که از آنها بهره ببرید، خواهید دید که سیاست های کاری هر کدام متفاوت است، یعنی امکان دارد به یکی از آنها بتوان بیشتر اعتماد کرد. هر چند کارایی کلی این دست از اپلیکیشن ها به این شکل است که به عنوان یک معرفی نماینده یا واسطه بین فروشنده و خریدار عمل می نمایند. پس هر کدام تفاوت های خاص خود را نیز دارند.

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1171

به "اشتباهات عظیم در کسب و کارهای اینترنتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتباهات عظیم در کسب و کارهای اینترنتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید