اولین ترانزیستور کاملاً قابل بازیافت دنیا با چاپگر فراوری شد

به گزارش مجله کوروش بزرگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، یکی از مسائل قطعات و وسایل الکترونیکی غیرقابل بازیافت بودن آنهاست و حتی جدا کردن قطعات قابل بازیافت این محصولات نیز ساده نیست. پژوهشگران برای حل این مشکل اولین ترانزیستور کاملاً قابل بازیافت را با چاپگر فراوری نموده اند که با استفاده از مقداری آب و امواج صوتی به اجزای اولیه مورد استفاده برای فراوری تجزیه می گردد.

اولین ترانزیستور کاملاً قابل بازیافت دنیا با چاپگر فراوری شد

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ تک برگی از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از نماشو بخواهید.

برای فراوری این ترانزیستور از قطعات سلولزی در ابعاد نانو استفاده شده که با استفاده از تفاله چوب و گیاهان فراوری شده اند و با محیط زیست کاملاً سازگار هستند. محققان برای استخراج جوهر قابل چاپ از این سلولزهای نانو آنها را به شکل بلورهای نمکی درآوردند و در نهایت یک جوهر عایق به دست آوردند که با استفاده از گرافن و نانولوله های کربنی به محصولی رسانا و هادی الکتریسیته مبدل شد. این ترکیب با استفاده از چاپگرهای جوهری و در دمای اتاق برای فراوری ترانزیستور قابل استفاده است.

چاپگر یادشده به مدت شش ماه بدون هیچ مسئله ای قابل استفاده بوده و قابلیت های خود را در قالب یک حسگر قابل چسباندن بر روی کاغذ به اثبات رسانده است. انتظار می رود در آینده نزدیک برای فراوری انبوه این ترانزیستور برنامه ریزی گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1639

به "اولین ترانزیستور کاملاً قابل بازیافت دنیا با چاپگر فراوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین ترانزیستور کاملاً قابل بازیافت دنیا با چاپگر فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید