هیدروژلی که می تواند از پیشروی سرطان جلوگیری کند

به گزارش مجله کوروش بزرگ، پژوهشگران آمریکایی، نوعی هیدروژل ابداع نموده اند که می تواند از پیشروی سرطان و متاستاز آن جلوگیری کند.

هیدروژلی که می تواند از پیشروی سرطان جلوگیری کند

به گزارش خبرنگاران و به نقل از نیو اطلس، پس از جراحی برای برداشتن تومورها، بعضی از سلول های سرطانی می توانند در جایی باقی بمانند تا دوباره رشد نمایند یا به قسمت جدیدی از بدن بفرایند. پژوهشگران دانشگاه ویسکانسین- مدیسن (UW-Madison)، نوعی هیدروژل ساخته اند که پس از جراحی می توان از آن برای جلوگیری از رشد مجدد تومور یا کند کردن فرایند پیشروی آن استفاده کرد.

این هیدروژل با آزاد کردن دو ترکیب انتخاب شده، به جلوگیری از بازگشت سرطان پس از جراحی می پردازد. نخستین ترکیب، دارویی به نام پکسیدارتینیب (Pexidartinib) است که در حال حاضر برای مهار ماکروفاژهای مرتبط با تومور (TAMs) استفاده می گردد. ماکروفاژهای مرتبط با تومور، سلول های ایمنی هستند که به دلایل نامشخص، طرف های مقابل خود را تغییر داده اند. بدین ترتیب، مهار آنها می تواند پیشروی یا رشد مجدد سرطان را کند سازد.

ترکیب دوم، از پادتن های PD-1 تشکیل شده است که به آموزش دادن سلول های T برای شناسایی سلول های سرطانی و حمله به آنها کمک می نمایند. این پادتن ها برای ثبات یافتن، به پلاکت ها متصل می شوند.

این دو ترکیب به همراه هم از تشکیل شدن یک ریزمحیط مساعد برای پیشروی سرطان جلوگیری می نمایند و سیستم ایمنی بدن را کمک می دهند تا سلول های سرطانی به جامانده پس از جراحی را پاکسازی کند. هیدروژل به گونه ای طراحی شده است که پس از اتمام کار، به طور ایمن در بدن تجزیه گردد.

پژوهشگران این هیدروژل را در موش های مبتلا به انواع گوناگون سرطان از جمله سرطان روده بزرگ، ملانوما، سارکوم و سرطان پستان سه گانه منفی آزمایش کردند. هیدروژل به طور قابل توجهی توانست بازگشت و متاستاز سرطان را کاهش دهد و مقدار بقای موش ها را بالا ببرد. همه حیوانات گروه کنترل شده در عرض 36 روز تسلیم شدند؛ در حالی که مقدار بقا برای موش های تحت درمان بسته به نوع سرطان آنها، بین 50 تا 66 درصد بود.

بعلاوه، کاربرد موضعی هیدروژل به جلوگیری از عوارض جانبی که در صورت دارورسانی ایجاد می شوند، کمک می نماید. بدین ترتیب، هیچ عارضه جانبی عمده ای در موش های مورد آنالیز مشاهده نشد.

به گفته پژوهشگران، نکته مهم این است که بعضی از سرطان ها معمولا به خوبی به ایمنی درمانی پاسخ نمی دهند و مستعد متاستاز هستند. بنابراین، اثربخشی درمان با هیدروژل می تواند دلگرم نماینده باشد.

کوانیین هو (Quanyin Hu)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: ما واقعا خوشحالیم که می بینیم این راهبرد می تواند علیه بسکمک از انواع گوناگون تومور، کارآمد باشد و بیشتر خوشحالیم که می بینیم این درمان می تواند متاستاز تومور را مهار کند.

پژوهشگران قصد دارند آزمایش های حیوانی بیشتری را انجام دهند تا هیدروژل را برای آزمایش های انسانی آماده نمایند.

این پژوهش، در مجله Nature Communications به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 خرداد 1401 بروزرسانی: 27 خرداد 1401 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 2122

به "هیدروژلی که می تواند از پیشروی سرطان جلوگیری کند" امتیاز دهید

1 کاربر به "هیدروژلی که می تواند از پیشروی سرطان جلوگیری کند" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیدروژلی که می تواند از پیشروی سرطان جلوگیری کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید