بارندگی، فعلا روزهای خاکی را از خوزستان برده است

به گزارش مجله کوروش بزرگ، خبرنگاران/خوزستان مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: بارندگی های اخیر در خوزستان اثر چشمگیری بر کاهش تعداد روزهای خاکی داشته است به شکلی که در سال های 98 و 99 روز گرد و خاکی در خوزستان به یاد نداریم.

بارندگی، فعلا روزهای خاکی را از خوزستان برده است

محمدجواد اشرفی در جلسه شورای برنامه ریزی خوزستان که امروز (27 دی ماه) در اهواز برگزار گردید، با اشاره به اثر بارندگی های اخیر بر کاهش ریزگردها در خوزستان اظهار کرد: بارندگی های اخیر در خوزستان اثر چشمگیری بر کاهش تعداد روزهای خاکی داشته است به شکلی که در سال های 98 و 99 روز گرد و خاکی در خوزستان به یاد نداریم.

به گزارش خبرنگاران، وی اضافه نمود: با تعبیری که از گرد و غبار خوزستان در سال های 96 و 95 به یاد داریم، در سال 98 تنها 40 روز را در خوزستان با شاخص ذرات کوچکتر از 10 میکرون (PM10) با گرد و خاک روبرو بودیم که ماندگاری و غلظت آن بسیار پایین بود. این عدد در سال 99 نیز تنها 43 روز بود. این شرایط آلودگی هوا تنها برای گروه های حساس، ناسالم است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان توضیح داد: اقدامات مدیریتی در زمینه کنترل گرد و غبار در خوزستان اجرا شده است که شاخص ترین آن، کشت حدود 30 هزار هکتار جنگل دست کاشت در عرصه های ریزگرد خوزستان بوده است.

اشرفی ادامه داد: بخش قابل توجهی از کانون هایی که در سال های گذشته به عنوان کانون گرد و غبار از آن ها یاد می شد، به علت کاهش بارندگی ها و تخریب مراتع به وجود آمده بودند و بارندگی های اخیر، شرایط این بخش ها را تا حدودی مطلوب نموده است اما این موضوع یک هشدار است که باید به آن توجه گردد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: این مساله هشداردهنده آن است که باید بحث های مدیریتی به صورت ویژه دنبال شوند و در صورت عدم رعایت این مسائل؛ در سال های آینده و با کاهش بارندگی، مجددا با پدیده گرد و خاک در خوزستان روبرو خواهیم شد.

وی با بیان اینکه اکنون شرایط مراتع استان خوزستان از نظر بوته ای خوب و مطلوب شده است، گفت: شرایط بانک بذر مراتع خوزستان مطلوب است و بعد از بارندگی ها مجددا شرایط مراتع خوب شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1489

به "بارندگی، فعلا روزهای خاکی را از خوزستان برده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارندگی، فعلا روزهای خاکی را از خوزستان برده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید