تنگ خرقه فیروزآباد، دره اى سرسبز و خرم در فیروزآباد

به گزارش مجله کوروش بزرگ، تنگ خرقه فیروزآباد دره اى سرسبز و خرم در 20 کیلومتری شهرستان فیروزآباد است. این دره که پوشش جنگلى زیبا، چشمه سارهاى فراوان و باغ هاى پربار دارد، یکى از گردشگاه هاى دیدنى استان فارس است.

تنگ خرقه فیروزآباد، دره اى سرسبز و خرم در فیروزآباد

روستای خرقه از توابع بخش مرکزی و دهستان احمد آباد شهرستان فیروزآباد است. این روستا که به بهشت فیروز آباد معروفیت دارد، در دامنه کوه احمد آباد واقع شده کهه تنگ خرقه یکی از جاذبه های آن است. از دیگر جاذبه های آن می توان به قلعه خرقه، آبشار تنگ خرقه، چشمه خرقه و بقعه امام زاده خرقه اشاره کرد.

افزون بر این، بقعه امام زاده خرقه، در این دره به آن، جنبه زیارتگاهى نیز بخشیده است. قلعه خرقه نیز به نوبه خود در جذب ایرانگردان علاقه مند به آثار تاریخى بسیار مؤثر است. معماری این بنا که شاخص ترین بنای روستا بوده، بسیار حائز اهمیت است. طراحی آن به گونه ای است که یادآور معماری قبل از اسلام بوده و ممکن است، قبلا در این مکان چهار طاقی ساسانی وجود داشته که بعد از گذر زمان تغییر کاربری داده است.

قبل از رسیدن به روستای خرقه و در مسیر، کنار جاده آبشاری موسوم به آبشار خرقه وجود دارد که مردم منطقه را به پای خود می کشد و از جذابیت خاصی در منطقه برخوردار است. بالای کوه نیز قلعه ای موسوم به قلعه خرقه وجود دارد که آن نیز به نوبه خود در جذب باستان شناسان و ایران گردان موثر است.

بهترین فصل سفر

بهترین زمان سفر به این منطقه اوایل بهار است که طبیعت جانی دوباره گرفته و همه جا سرسبز شده است. پرنده ها جنب و جوش بیشتری دارند و آب رودخانه و چشمه سارها دوچندان می شود.

اما فصل پاییز هزار رنگ نیز در این منطقه خالی از لطف نیست. پاییز همزمان می شود با برداشت محصولات شالیزارها و برگ ریزان درختان که خود موقیعتی مناسب برای علاقه مندان به عکاسی ایجاد می کند.

چطور به تنگ خرقه برویم ؟

تنگ خرقه در 95 کیلومتری جنوب شیراز و در مسیر شاهراه ارتباطی بنادر خلیج فارس واقع شده است. برای دسترسی به روستای خرقه باید مسیر فیروزآباد به سمت فراشبند را طی کنید. بعد از طی مسافتی در حدود 20 کیلومتر به این روستا می رسید. روستا در ابتدای مسیری کوهستانی و پر پیچ و خم قرار گرفته است و در دامنه یکی از همین کوه ها قرار گرفته است.

شیب جاده و فرم زمین به گونه ای است که جاده را از بالا به شکل ماری در هم تنیده می بینید و به شما اجازه سرعت گرفتن نمی دهد. این مساله باعث می شود به جزییات جاده بیشتر دقت کنید و زیبایی آن را بهتر درک کنید.پشت یکی از همین پیچ ها، روستای خرقه در سمت راست جاده و در ارتفاعی پایین تر از سطح جاده واقع شده است.

آدرس: ایران، استان فارس، شهر فیروزآباد، 24 کیلومتری جاده فیروزآباد-فراشبند

منبع: گردشبان
انتشار: 1 اسفند 1401 بروزرسانی: 1 اسفند 1401 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 2265

به "تنگ خرقه فیروزآباد، دره اى سرسبز و خرم در فیروزآباد" امتیاز دهید

1 کاربر به "تنگ خرقه فیروزآباد، دره اى سرسبز و خرم در فیروزآباد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنگ خرقه فیروزآباد، دره اى سرسبز و خرم در فیروزآباد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید