جاذبه های گردشگری طبیعی کاستاریکا

به گزارش مجله کوروش بزرگ، اگر به هر دلیلی مسیرتان به آمریکای مرکزی خورد و اندکی وقت برای دیدن جاذبه های شگفت انگیز داشتید مطمئن شوید از عجایب هفتگانه کاستاریکا دیدن میکنید.

جاذبه های گردشگری طبیعی کاستاریکا
  1. منطقه حفاظت شده مونته ورده

منطقه حفاظت شده مونته ورده یک زیستگاه کوچک است که در پونتارناس، کاستاریکا واقع شده است. منطقه اطراف آن اکوسیستمی متنوع دارد و جنگل ابر مونته ورده یکی از معروف ترین آن ها است. نشنال جئوگرافیک به این منطقه عنوان گوهر تاج ذخایر جنگل ابر را داده است. جهانگرد های زیادی هر ساله از این منطقه بازدید می نمایند. این منطقه حفاظت شده در سال 1972 تاسیس شد و حدود 10500 هکتار از جنگل ابر را گرفته است. 2500 گونه گیاهی، 100 گونه پستاندارد، 400 گونه پرنده، 120 گونه دوزیست و خزنده و هزاران گونه حشره در این منطقه یافت می گردد.

  1. آتشفشان پواس

آتشفشان پواس در ارتفاع 2708 متری در پارک ملی پواس در کاستاریکا واقع شده است. این آتشفشان از سال 1828، 40 بار فعالیت داشته و آخرین فوران آن در آوریل سال 2017 بود. برای حفظ امنیت آخرین بازدیدها لغو شد. برنامه هایی در جهت تعطیلی پارک ملی وجود دارد زیرا فوران های آینده می تواند زندگی های زیادی را از بین ببرد. آتشفشان پواس در نزدیکی قله دو دریاچه دارد. دریاچه سمت شمال، لاگونا کالینته، یکی از اسیدی ترین دریاچه های جهان است. pH این دریاچه با بارش و فعالیت آتشفشان تغییر می نماید و کمترین مقدار آن 0 است. این منطقه مستعد باران اسیدی و مه اسیدی است که اکوسیستم اطراف را تحت خطر قرار می دهد.

  1. کانال تورتوگورو

پارک ملی تورتوگورو پارک ملی در کاستاریکا می باشد. اگرچه این پارک فقط توسط قایق و هواپیما قابل دسترسی است، اما سومین پارک پر بازدید نماینده در کشور است. این پارک میزبان گیاهان و جانوران مختلفی است. از ویژگی های این پارک وجود 11 نوع مختلف از زیستگاه از جمله مرداب ها، مانگرو، جنگل انبوه، سواحل، و تالاب می باشد. این منطقه دارای آب و هوای گرمسیری و گرم و مرطوب است. تالاب رامسر در این منطقه اهمیت بین المللی دارد.

  1. رودخانه سلست

رودخانه سلست قسمتی از پارک ملی آتشفشان تنوریو در کاستاریکا می باشد. این رودخانه به خاطر رنگ فیروزه ای متمایز آن معروف می باشد. این پارک دارای آبشاری عظیم و چشمه های آب گرم زیادی است. بازدید نمایندگان از بالای آبشار به داخل آب می پرند. رنگ رودخانه به خاطر پدیده ای فیزیکی می باشد. سلست توسط دو رودخانه تغذیه می گردد: رودخانه بوناویستا و رودخانه سور. رودخانه اول حاوی مقدار زیادی ذرات آلومینیوم سیلیکات می باشد و دومی فوق العاده اسیدی است. هنگامی که دو رودخانه مخلوط می شوند، PH کاهش یافته و باعث تجمع ذرات آلومینوسیلیکات و مه پراکنده می گردد که باعث فراوری رنگ فیروزه ای رودخانه می گردد.

  1. کوه چیریپو

کوه چیریپو بلندترین کوه کاستاریکا می باشد که در ارتفاع 12533 فوتی واقع است. این کوه در پارک ملی چیریپو واقع است و میزبان جنگل تالاماکان می باشد. در این منطقه تنوع زیستی فراوانی وجود دارد. قله این کوه مانند جزایر آسمان برای گیاهان و جانوران بومی در منطقه عمل می نماید. در روزهایی که آسمان صاف است، کوه منظره ای پانورامیک از کل کشور از ساحل آرام تا ساحل دریای کارائیب ارائه می نماید. می توان با اجازه ویژه از دفتر پارک ملی به این قله صعود کرد.

  1. آتشفشان آرنال

آتشفشان آرنال آتشفشان فعالی واقع در استان الجولا کاستاریکا است. ارتفاع آن 5358 فوت است و قطر آن 460 فوت می باشد. این آتشفشان 7500 سال عمر دارد و به عنوان یکی از آتشفشان های جوان شناخته می گردد. این آتشفشان در سال 1968 فوران نموده و شهر تاباکون را از بین برد و سه دهانه دیگر در آن ایجاد شد. این آتشفشان فعلا در خواب به سر می برد. این آتشفشان یکی از ده آتشفشان فعال در سال 2010 بود. آتشفشان آرنال در پارک ملی آرنال واقع است. این آتشفشان به عنوان یک حوزه آبخیز مهم برای دریاچه مخزن آرنال عمل می نماید. آب این دریاچه برای فراوری برق آبی استفاده می گردد.

  1. جزیره کوکوس

جزیره کوکوس جزیره ای معروف واقع در سواحل کاستاریکا در اقیانوس آرام است. این جزیره در پارک ملی واقع است و هیچ سکنه ای ندارد. فقط جنگلبان ها می توانند در این جزیره زندگی نمایند. این جزیره مستطیل شکل است و محیط آن 85/23 کیلومتر می باشد. آب های اطراف جزیره در میان غواصان بسیار محبوب است. اقیانوس این منطقه دارای گونه های مختلف گیاهی و جانوران مختلف است. کوسه ماهی، دلفین ها و دیگر گونه های دریایی قابل توجه در آب های خارج از ساحل این جزیره زندگی می نمایند.

منبع: مجله سفر
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1010

به "جاذبه های گردشگری طبیعی کاستاریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری طبیعی کاستاریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید