حیوانات هم می توانند بخندند!

به گزارش مجله کوروش بزرگ، خبرنگاران: حتما برایتان پیش آمده حیوانی را ببینید و حس کنید که می خندد یا لااقل لبخند می زند. اگر از نزدیک هم ندیده باشید حتما در ویدئو هایی که در شبکه های اجتماعی منتشر می شود دیده اید که برخی افراد سعی می کنند سگشان را بخندانند. اما آیا واقعا حیوانات می توانند بخندند؟ یا این فقط واکنشی است که ما را یاد خنده انسان می اندازد؟ در این مطلب جواب این سوال را طبق تحقیقات دانشمندان خواهید گرفت.

حیوانات هم می توانند بخندند!

اورانگوتان ها، گوریل ها و شامپانزه ها

مارینا داویلا راس، روانشناس در دانشگاه پورتسموت انگلستان، که روی سیر تکاملی خنده تحقیق می کرد، میمون ها را آزمایش کرد تا ببیند آیا با غلغلک دادن می خندند یا نه. او بچه های اورانگوتان ها، گوریل ها و شامپانزه ها را غلغلک داد تا ببیند آیا میمون ها واقعا با چیزی شبیه به خنده انسان به غلغلک واکنش نشان می دهند.

این تحقیق ما را یاد کوکو می اندازد، گوریلی که به خاطر توانایی برقراری ارتباط با زبان اشاره مشهور شد. این گوریل به حرکات دست و پاچلفتی انسان با صدا خنده واکنش نشان می داد و همچنین توانایی شوخی کردن داشت.

راس در تحقیقات اخیر خود دریافت که شامپانزه ها واقعا با خنده/لبخند ارتباط برقرار می کنند. آن ها از لبخندشان با یا بدون صدا، برای بیان احساسات خود استفاده می کنند.

موش ها

ما از اینکه جوندگان هم می توانند بخندند، واقعا شگفت زده شدیم. البته احتمالا از غلغلک دادن موش ها صدای خنده ها ها نمی شنوید، اما تحقیقات نشان می دهد که موش ها هم هنگام غلغلک دادن صدا های شادی تولید می کنند.

ژاک پانسکپ، روانشناس و متخصص اعصاب دانشگاه واشنگتن، در تحقیقاتش به این نتیجه رسید که موش ها همان صدایی را هنگام غلغلک دادن تولید می کنند که هنگام بازی کردن تولید می کنند. همچنین برخی موش ها آنقدر غلغلک دادن را دوست دارند که دست دانشمندان را دنبال می کنند تا یک بار دیگر آن ها را غلغلک دهند.

پانسکپ و همکارانش از نتایج تحقیقات خود برای بررسی احساسات انسان استفاده می کنند. آن ها با تحلیل مدار های مغزی که باعث خنده می شود، می توانند مواد شیمیایی که به مبارزه با افسردگی در انسان کمک می کند را شناسایی کنند.

دلفین ها

دلفین ها حیوانات بسیار باهوشی هستند و مهارت های هوشی و احساسی بی نظیری در جهانی موجودات دریایی دارند. افرادی که با دلفین ها کار کرده یا با آن ها زیاد برخورد داشته اند، متوجه شدند که این حیوانات صدا های متفاوت زیادی تولید می کنند، یکی از این صدا ها شبیه به صدای خندیدن است.

محققان دریایی در سوئد نحوه ارتباط دلفین ها را مشاهده کرده و معتقدند این پستانداران واقعا می خندند. آن ها معتفدند که صدای خنده برای دلفین ها مهم است تا مقصود غیرتهدید آمیز خود را نشان دهند. آن ها این صدا ها را فقط هنگام بازی کردن تولید می کنند که باعث شده فکر کنیم این روش خندیدن آن ها است.

کلاغ هاو زاغ ها

کلاغ ها یکی از باهوش ترین پرندگان جهان هستند. تحقیقات مختلف نشان داده که این پرندگان سلسله مراتب اجتماعی پیچیده ای دارند و حتی ممکن است حس شوخ طبعی داشته باشند. آن ها نه تنها می توانند صدای خنده انسان را تقلید کنند، بلکه کاملا موذی هستند و کار های خاصی را فقط با هدف سرگرمی و لذت شخصی انجام می دهند.

مثلا دیده شده که دم سایر حیوانات را می کشند. هرچند برخی دانشمندان سعی داشتند این کار آن ها را به عنوان تاکتیک کلاغ ها برای دزدیدن غذا توجیه کنند، اما برخی دیگر اشاره کردند که کلاغ ها حتی وقتی هیچ غذایی در کار نیست هم این کار را انجام می دهند.

سگ ها

سگ ها حیوانات بازیگوشی هستند. آن ها از صدا های خاصی برای ارتباط برقرار کردن استفاده می کنند و برخی از این صدا ها را می توان نوعی خنده دانست.

در یک تحقیق، واکنش سگ ها به صدا های خاص بررسی شد. دانشمندان واکنش آن ها را ضبط کردند و سپس بررسی کردند که چه چیزی باعث هر واکنش شده است. آن ها دریافتند که شاید سگ ها به همان روشی که انتظار داریم نخندند، اما معمولا در ابتدای بازی نفس خود را بیرون می دهند. وقتی سگ ها این صدا را می شنوند فورا شروع به بازی با منبع صدا می کنند.

منبع: celebspulse

منبع: برترین ها
انتشار: 7 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 402

به "حیوانات هم می توانند بخندند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیوانات هم می توانند بخندند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید