روش تازه درمان اختلالات روانی با امواج فروصوت

به گزارش مجله کوروش بزرگ، تحریک با روش امواج فراصوت ترانس کرانیال با شدت پایین می تواند هم فعالیت مغز و هم رفتار های مرتبط با این فرآیند های تقسیم اعتبار را تعدیل کند.

روش تازه درمان اختلالات روانی با امواج فروصوت

به گزارش خبرنگاران نتایج یک مطالعه نو بر روی میمون های ماکاک نشان داده که کدام بخش های مغز از فرآیند های تقسیم اعتبار پشتیبانی می کنند و برای اولین بار چگونه تحریک با روش امواج فراصوت ترانس کرانیال با شدت پایین می تواند فعالیت مغز و هم رفتار های مرتبط با فرآیند های تقسیم اعتبار را تعدیل کند.

تصور کنید که در یک امتحان قبول شده اید و به جای آنکه فکر کنید قبولی شما به ساعت های زیادی که وقف مطالعه در آن زمینه کرده اید، بستگی داشته است؛ فکر کنید موفقیت شما به جوراب هایی که پوشیده بودید یا برای مثال تعداد بیسکویت هایی که خورده بودید، بستگی داشته است. این افکار با مسئلهتقسیم اعتبار/امتیاز مرتبط است که در آن شخص یا حیوان نتیجه اشتباهی را به یک رویداد نسبت می دهد. این مسئله در انواع مختلف اختلالات روانپزشکی مانند اعتیاد یا اختلال وسواس فکری-عملی نیز وجود دارد.

بنابر اعلام بی تی اس این مطالعه را محققان دانشگاه پلیموث اجرا شده، در مجله Science Advances منتشر کرده اند. یافته های این مطالعه نشان می دهد که فعالیت های مربوط به تقسیم اعتبار در ناحیه پیش پیشانی جانبی مغز که از رفتار های سازگار پشتیبانی می کند، می تواند به سرعت و ایمن با امواج فراصوت ترانس کرانیال مختل شود.

رفتار سازگار به رفتاری اطلاق می شود که شخص بتواند در محیط اطراف خود به بیشترین سطح از موفقیت نایل آمده و کمترین اندازه درگیری با دیگران را تجربه کند. این اصطلاحی است که در زمینه های روانشناسی و آموزش ویژه به کار می رود.

محققان دریافتند پس از تحریک این ناحیه مغزی، حیوانات مورد مطالعه در تصمیم گیری های خود دقیق تر شدند. این مطالعه همچنین نشان داد که اگر ناحیه دیگری از مغز (همچنین بخشی از قشر پیش پیشانی مغز) تحریک شود، این فرآیند دست نخورده باقی می ماند و این موضوع برای اولین بار نشان می دهد که چگونه تحریک بخش خاصی از مغز می تواند به چه تغییراتی منجر شود.

دکتر السا فوراگنان (Elsa Fouragnan)، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: مغز مانند یک موزاییک است و چندین بخش دارد که کار های متفاوتی را انجام می دهند. هر بخش ممکن است به رفتار خاصی مرتبط باشد. چالش اول این است که بدانیم آیا این رفتار واقعا به ناحیه خاصی از مغز مرتبط است یا خیر که تنها تحریکی مغز به ما امکان می دهد به این سوال پاسخ دهیم. چالش دوم این است که اگر یک قسمت را مختل یا تعدیل کنید، آنگاه می تواند روی چندین قسمت دیگر تأثیر بگذارد یا خیر، بنابراین باید بدانیم که نواحی مغز چگونه با هم کار می کنند و اگر یکی از آن ها تحریک یا مختل شود، چگونه بر یکدیگر تأثیر می گذارند. ما امیدواریم که این یافته ها بتواند راه را برای مطالعات نو در انسان ها، به ویژه در بیمارانی که مسائل سلامت روانی را تجربه می کنند، هموار کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 اسفند 1400 بروزرسانی: 6 اسفند 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 2024

به "روش تازه درمان اختلالات روانی با امواج فروصوت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش تازه درمان اختلالات روانی با امواج فروصوت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید