شهدای ناشناس کربلا

به گزارش مجله کوروش بزرگ، غلامی که توسط امام علی(ع) آزاد شد و در کربلا به عرش رسید.

شهدای ناشناس کربلا

به گزارش گروه رسانه های مجله کوروش بزرگ ،حماسه بزرگ کربلا که سالیان سال است میلیون ها انسان آزاده را تحت تاثیر خود قرار داده است 72 یار بابصیرت و باوفای امام حسین (ع) را در این حماسه کمک نموده اند که حسینیه دانشجو در این گزارش به معرفی و پرداختن بعضی اصحاب امام حسین(ع) در حماسه عظیم کربلا می پردازد که بنا بر دلایل مختلف نام و نشان این شهدا کمتر به گوش شیفتگان قیام حسین(ع) خورده است.

جون بن حوی

جَون بن حُوَی (درگذشته 61ق) از شهدای کربلا. او غلام آزاده شده ای بود. امام حسین روز عاشورا امام حسین (ع) جون را از رفتن به میدان بازداشت، ولی او خطاب به امام گفت: به خدا سوگند هرگز از شما جدا نمی شوم تا خون من با خون شما درآمیزد. او از کسانی است که پس از شهادتش، امام حسین (ع) بر بالینش او آمد و برایش دعا کرد.

جَون از شهدای واقعه کربلا است. او فردی سیاه پوست اهل نوبه (منطقه ای در آفریقا) و غلام فضل بن عباس بن عبدالمطلب بود که امام علی (ع) او را آزاد کرد و به کمک ابوذر فرستاد. او تا زمان وفات ابوذر (سال 32 قمری) در ربذه همراه او بود و سپس به نزد امام علی برگشت و در کنار اهل بیت ماند. گویا او در تعمیر و آماده سازی اسلحه مهارت داشته و در نقلی از امام سجاد (ع) آمده است: شب عاشورا جون در چادر امام حسین (ع) بود و شمشیر او را آماده می کرد. نامش در منابع جَون، جُوَین، حُوَی، و جُوَین بن ابی مالک.

شهادت

روز عاشورا امام حسین (ع) جون را از رفتن به میدان بازداشت، ولی او خطاب به امام گفت: به خدا سوگند هرگز از شما جدا نمی شوم تا خون من با خون شما درآمیزد. جون پس از عمرو بن قرظه و بنا بر نقلی دیگر پس از اقامه نماز جماعت، از امام حسین اجازه گرفت و به میدان رفت و پس از کشتن 25 نفر به شهادت رسید.

کیف یری الفجار ضرب الأسود بالسیف صلتا عن بنی محمد

أذب عنهم باللسان و الید أرجو بذلک الفوز عند المورد

بدکاران چگونه می بینند ضربت این مرد را با شمشیری که در راه فرزندان محمد کشیده شده است

من با دست و زبان از آنان حمایت می کنم و با این کار، بهشت را در روز ورود به محشر امید دارم. نقل شده که امام حسین بر بالینش آمد و برایش دعا کرد:

اَللّهُمَّ بَیِّض وَجهَهُ وَ طَیِّب ریحَهُ وَ احشُرهُ مَعَ الأبرارِ وَ عَرِّف بَینَهُ و بَینَ مُحمدٍ و آلِ مُحمدٍ [13]خدایا! رویش را سفید و بویش را خوش گردان و با نیکان محشور کن و با محمد و آل محمد آشنا ساز.

پیکر او همراه دیگر شهدا پایین پای امام حسین (ع) به خاک سپرده شد. علامه مجلسی روایتی را نقل نموده که بدن وی پس از ده روز از دفن شهدای کربلا پیدا شده و بوی عطر از آن به مشام می رسید. نام او در زیارت الشهدا آمده است: اَلسَّلَامُ عَلَی جَوْنٍ مَوْلَی أَبِی ذَرٍّ الْغِفَارِی.

منبع : دانشجو

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 339

به "شهدای ناشناس کربلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهدای ناشناس کربلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید