صاعقه در آذربایجان غربی جان زن جوان را گرفت

به گزارش مجله کوروش بزرگ، بانوی جوان اشنویه ای حین جمع آوری گیاهان خوراکی بر اثر برخورد صاعقه، جان خود را از دست داد.

صاعقه در آذربایجان غربی جان زن جوان را گرفت

به گزارش خبرنگاران، یک بانوی 24 ساله حین جمع آوری گیاهان خوراکی از ارتفاعات شهرستان اشنویه بر اثر برخورد صاعقه جان خود را از دست داد.

این بانوی جوان از اهالی روستای مّلاعیسی از توابع بخش دشت بیل شهرستان اشنویه بود که برای چیدن گیاهان خوراکی به ارتفاعات روستای گلاز رفته بود که برخورد شدید صاعقه جان او را گرفت.

بلاهایی که صاعقه بر سر انسان می آورد

صاعقه یکی از اسرار آمیزترین پدیده های خلقت است، که در عین زیبایی بسیار مخرب بوده و در طول حیات بشری بر کره خاکی موجب ضرر و زیان مالی و جانی بسیاری شده است.

برخورد ابرها با بارهای غیر همنام، واکنش های الکتریکی شدیدی به صورت نور و صدای شدید به نام صاعقه یا رعد و برق فراوری می گردد که با نور و صدای شدید همراه است.

رعد و برق می تواند قلب انسان را از کار بیاندازد، شش ها را پاره کند و یا سبب سوختگی های جدی در بدن گردد، زیرا از جریان الکتریکی بسیار بالایی برخوردار است و اگر چه به لحاظ زمانی بسیار کوتاه است، اما قدرت بسیار زیادی دارد.

مهمترین و ساده ترین دلیل حوادث ناشی از صاعقه، عدم آگاهی از روش های صحیح حفاظت است، شانس اصابت رعد و برق به یک فرد حدود یک در 600 هزار است و با رعایت توصیه های این شانس را کاهش داد.

رعد و برق می تواند قلب انسان را از کار بیاندازد، شش ها را پاره کند و یا سبب سوختگی های جدی در بدن گردد، زیرا از جریان الکتریکی بسیار بالایی برخوردار است و اگر چه به لحاظ زمانی بسیار کوتاه است، اما قدرت بسیار زیادی دارد.

اصول پیشگیری از آسیب های صاعقه

1- درصورت امکان با آغاز صاعقه درمکان های سرپوشیده مانند جان پناه یاکلبه های کوهستانی پناه بگیرید.

2- همیشه برنامه کوه نوردی راطوری تنظیم کنید که بعد از ساعت 11 صبح درمکان های مرتفع نباشید.

3- هیچگاه چادرخود را به بلندترین درختان اطراف وصل نکنید.

4- در صورت شنیده شدن صدای رعد حتی با وجود آسمان صاف، احتمال وقوع صاعقه بسیار زیاد است، سریعا خود را به مکان امن برسانید.

5- سعی کنید درکوتاه ترین ارتفاع ممکن قرار بگیرید، در کوهستان اگر بالاتر از خط ارتفاع درختان قرار دارید بدان معناست که شما در مرتفع ترین مکان هستید. سریعأ خود را به ارتفاع پایین تر از درخت ها رسانده و در فضای بین درختان کوتاه پناه بیگیرید.

6- درمکان های سرپوشیده به در، پنجره و اجسام فلزی نزد یک نشوید.

7- دستگاه های الکتریکی خود را خاموش کنید.

8- تنها درمورد ضروری از تلفن بهره ببرید. امواج به راحتی از تلفن عبور می نمایند و آسیب ناشی از آنها شایع ترین دلیل صاعقه زدگی در مکان های سرپوشیده است.

9- هیچگاه به یک خودرو تکیه نکنید و از دوچرخه یا موتور فاصله بگیرید.

10- در کوهستان از رودخانه ها فاصله بگیرید چرا که آب هادی خوب جریان الکتریسیته است و می تواند جریان الکتریسیته را تا فاصلۀ زیادی از آب راهنمایی نماید.

11- از درختها فاصله بگیرید.

12- درصورتی که داخل مکان یا یک خودرو پناه گرفته اید تا نیم ساعت پس از شنیدن آخرین صدای رعد و برق از آن مکان خارج نشوید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1402 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 2289

به "صاعقه در آذربایجان غربی جان زن جوان را گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صاعقه در آذربایجان غربی جان زن جوان را گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید