عکسی دیدنی که صبح و عصر مریخ را هم زمان نشان می دهد

به گزارش مجله کوروش بزرگ، مریخ نورد کنجکاوی یک عکس پانورامای نو و خیره کننده را ثبت نموده است که تلألو نور صبحگاهی و عصرگاهی را در سیاره سرخ نشان می دهد.

عکسی دیدنی که صبح و عصر مریخ را هم زمان نشان می دهد

به گزارش یورونیوز، کاوشگر کنجکاوی از دوربین های ناوبری خود که بر روی بازوهای رباتیکش نصب هستند برای گرفتن عکس پانوراما از دره مارکر بند مریخ استفاده نموده است. یکی از تصاویر ساعت 9:20 صبح و دیگری در ساعت 15:40 بعد از ظهر به وقت محلی مریخ گرفته شده و سپس دو تصویر با هم ترکیب شده اند.

در این تصویر نور آبی در سمت راست نشان دهنده صبح است، در حالی که نور زرد در سمت چپ بعد از ظهر مریخ را نشان می دهد. این تصویر شبیه تصویر کارت پستالی دیگری است که این کاوشگر در نوامبر 2021 گرفته بود.

داگ الیسون، از مهندسان پروژه کنجکاوی در آزمایشگاه رانش جت ناسا در کالیفرنیا، در این باره گفت: هرکسی که به پارک ملی رفته باشد می داند صحنه صبح متفاوت از بعدازظهر به نظر می رسند. عکسبرداری از دو زمان متفاوت در روز سایه های تیره متفاوتی ایجاد می نماید، زیرا نور از دو سمت چپ و راست وارد صحنه می گردد. ما در این عکس ها به نور طبیعی خورشید متکی بودیم.

آقای الیسون که به عنوان سرپرست تیم اکتشافی دوربین های مریخ نورد مشغول به کار است، طرح اولیه را برای گرفتن تصاویر پانوراما به وسیله کنجکاوی آماده ساخت و سپس عکس های گرفته شده را برای تشکیل یک تصویر موزاییکی تازه پردازش کرد.

عکس های گرفته شده به وسیله دوربین کاوشگر در اصل سیاه و سفید بوده اند و رنگ ها پس از پردازش به وسیله یک تیم فنی در آزمایشگاه ناسا به آن اضافه شده اند.

در تصویر منتشره، دره مارکر بند در منظره دوردست مریخ نورد دیده می گردد، جایی که این کاوشگر پیشتر شواهد غیرمنتظره ای از یک دریاچه باستانی را در آن کشف نموده بود.

در این عکس سایه ها معین تر هستند چرا که پانوراماها در فصل زمستان و در دهانه گیل (Gale) گرفته شده اند، زمانی که گرد و غبار موجود در هوا در مکانی پایین تر و نزدیک تر به سطح مریخ قرار دارند.

آقای الیسون در این باره می گوید: وقتی گرد و غبار کم است سایه های مریخ واضح تر و عمیق تر می شوند و وقتی گرد و غبار بیشتر است، سایه ها محوتر به نظر می رسند.

این کاوشگر که مجهز به چندین آزمایشگاه کوچک و وسائل تصویربرداری دقیق است، با هدف یافتن نشانه های حیات در سیاره مریخ در نوامبر 2011 به وسیله ناسا به فضا پرتاب شد و طبق برنامه در تابستان 2012 در حفره بزرگی به نام دهانه گیل فرود آمد.

کنجکاوی سپس سفر خود را از گیل به سمت کوه شارپ (Aeolis Mons) شروع کرد و برای بیش از ده سال است که به فعالیت در سیاره سرخ و ارسال داده ها به زمین می پردازد.

منبع: فرارو
انتشار: 29 خرداد 1402 بروزرسانی: 29 خرداد 1402 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 2313

به "عکسی دیدنی که صبح و عصر مریخ را هم زمان نشان می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکسی دیدنی که صبح و عصر مریخ را هم زمان نشان می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید