هشدار فوران مجدد آتشفشان تال در فیلیپین

مقامات فیلیپین اعلام کردند: از دهانه آتشفشانی که سه روز پیش فوران نموده بود، هنوز به طور مداوم گدازه، خاکستر و بخار خارج می گردد و این شرایط می تواند نشانه ای برای فورانی بزرگ تر و خطرناک تر باشد.

هشدار فوران مجدد آتشفشان تال در فیلیپین

برای دیدن زباترین کشور جنوبی شرقی آسیا با تور فیلیپین همراه باشید.

به گزارش خبرنگاران، به دنبال فوران یک آتشفشان در فیلیپین در روز یک شنبه ده ها هزار نفر از روستاهای واقع در مناطق خطر گریخته و این منطقه پوشیده از خاکستر را تخلیه کردند.

آتشفشان تال هنوز هم آرام نشده و ممکن است دوباره گدازه های خود را به منطقه اطراف روانه کند. هشدارهایی مبنی بر احتمال فوران این آتشفشان در ساعات روز نیز صادر شده است.

روز یک شنبه این آتشفشان گدازه های ماگمایی قرمز و داغ خود را تا ارتفاع 500 متری به همراه ابرهای خاکستری تیره به هوا پرتاب نموده بود. فوران آتشفشانی تال هم چنین با رعد و برق همراه شده بود. ابرهایی از توده های دود و خاکستر تا ارتفاع 15 کیلومتری این آتشفشان پرتاب شده اند.

این فوران منجر به لغو پروازهای فرودگاه اصلی این کشور در روزهای یک شنبه و دوشنبه شد.

در هنگام فوران این آتشفشان بیش از 200 زمین لرزه در داخل و اطراف تال به ثبت رسیده که 81 مورد از آن ها با شدت های مختلف احساس شده است. به گفته کارشناسان چنین فعالیت های لرزه ای شدید احتمالاً نشانگر نفوذ مداوم ماگمایی در زیر آتشفشان تال است که ممکن است منجر به فعالیت و فوران بیشتر آن گردد.

تا به امروز بیش از 30 هزار و 400 نفر در شهرها و روستاهای اطراف تال تخلیه شده و انتظار می رود این تعداد افزایش یابد.

در پی این فوران فعالیت های دولتی به حالت تعلیق درآمده و مدارس به دلیل خطرات سلامتی ناشی از خاکستر در بعضی از شهرها از جمله مانیل تعطیل شده اند. این فوران به طور مستقیم باعث کشته شدن فردی یا وارد آمدن خسارات عمده ای نشده است اما یک راننده به دلیل تصادف ناشی از رانندگی در جاده لغزنده پوشیده از خاکستر جان خود را از دست داده است.

بنا بر گزارش آسوشیتدپرس، مقامات فیلیپین تا شعاع 14 کیلومتری این آتشفشان را منطقه خطر اعلام نموده اند، هرچند تا شعاع 311 متری این آتشفشان منطقه خطر دائمی محسوب می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 بهمن 1398 بروزرسانی: 17 بهمن 1398 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 655

به "هشدار فوران مجدد آتشفشان تال در فیلیپین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار فوران مجدد آتشفشان تال در فیلیپین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید