چاره اندیشی برای رانش بخشی از سازه های آبی ـ تاریخی شوشتر

به گزارش مجله کوروش بزرگ، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان از لزوم قطع فوری آب و رطوبت در حال نفوذ به دیواره غربی سازه های آبی ـ تاریخی شوشتر به دلیل رانش بخشی از آن اطلاع داد.

چاره اندیشی برای رانش بخشی از سازه های آبی ـ تاریخی شوشتر

ایسنا: سید حکمت الله موسوی اظهار کرد: در پی گزارش های رسیده از پایگاه میراث جهانی سازه های آبی شوشتر مبنی بر نفوذ آب به دیواره غربی آسیاب های جهانی، موضوع قطع فوری آب و رطوبت در حال نفوذ به بدنه غربی به سرعت در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان نهاده شد.

براساس اعلام اداره کل میراث فرهنگی خوزستان، وی ادامه داد: با توجه به گزارش های رسیده از پایگاه میراث جهانی سازه های آبی شوشتر مبنی بر نفوذ آب احتمالی از شبکه فاضلاب شهری به دیواره غربی این سازه، بازدیدی از این دیواره ها داشتیم و به سرعت موضوع را در دستور کار و آنالیز قرار دادیم.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان بیان نمود: متأسفانه درپی نفوذ آب و رطوبت وارد شده، آسیب هایی در ایستایی دیواره غربی به وجود آمده است که باعث فاصله گرفتن و شکاف عمیق در توده های خاک از دیواره غربی سازه ها شد و به همین علت و هم اهمیت موضوع، از نزدیک تهدیدهای احتمالی در بدنه را مشاهده و ارزیابی اولیه کردیم.

او گفت: پیش از بازدید حضوری، بلافاصله و پس از اطلاع از این اتفاق مکاتبات و مذاکرات لازم با شرکت آب و فاضلاب شهرستان و استان صورت گرفت و بعلاوه موضوع خطرات احتمالی به اطلاع اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان و سایر دستگاه ها و مسؤولان ذیربط رسانده شد و تقاضای ورود و یاری به برطرف خطر را نموده ایم.

موسوی اضافه نمود: البته کارکنان زحمتکش شرکت آب و فاضلاب شهرستان کوشش هایی برای شناسایی محل شکستگی ها و تعمیرات مورد احتیاج انجام دادند که جای تقدیر دارد و تا حدودی از نفوذ بیشتر آب و توسعه به همه بدنه غربی سازه ها جلوگیری شد.

او افزود: باوجود اصلاحات انجام شده و فعالیت هایی که هم اکنون در حال اجرا هستند، متأسفانه جهت نفوذ آب به شکل کامل قطع نشده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان با تأکید بر این که با جدیت تمام در حال پیگیری این اتفاق هستیم، گفت: موضوع به اطلاع مدیر کل امور پایگاه ها در معاونت میراث فرهنگی کشور رسانده شده و به زودی دکتر فرهاد عزیزی از سازه ها بازدید خواهد داشت.

او گفت: متأسفانه با توجه به نفوذ آب در بعضی از نقاط، خسارت هایی به بدنه وارد آمده است و با توجه به نزدیکی فصل بارش های پاییزی، احتمال این که شاهد آسیب های دیگری در آینده باشیم دور از فکر نخواهد بود اما کوشش ما بر این است تا با سرعت بخشی به فرایند آنالیز موضوع، این اتفاق را مدیریت و از خسارت های بیشتر جلوگیری کنیم.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 11 مهر 1400 بروزرسانی: 11 مهر 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1865

به "چاره اندیشی برای رانش بخشی از سازه های آبی ـ تاریخی شوشتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاره اندیشی برای رانش بخشی از سازه های آبی ـ تاریخی شوشتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید