گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل: 250 هزار نفر در میانمار آواره شدند

به گزارش مجله کوروش بزرگ، توماس اندروز گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در امورمیانمار، گفت: از زمان وقوع کودتای ارتش و سرکوب معترضان در این کشور دست کم 250 هزار تن آواره شده اند.

گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل: 250 هزار نفر در میانمار آواره شدند

به نقل ازپایگاه خبری سی ان ای هند، از زمان شروع کودتای نظامی در میانمار در تاریخ یکم فوریه (13 بهمن ماه 1399) دست کم 738 تن کشته و بیش از سه هزار و 300 تن دستگیر شده اند.

اندروز در صفحه توئیتر خود نوشت: دنیا باید فوری در مورد وقوع فاجعه انسانی در میانمار از خود واکنش نشان دهد.

بنا بر اعلام اتحادیه ملی کارن در میانمار که کنترل منطقه ای در جنوب شرقی این کشور در مرز با تایلند را در دست دارد، تا به امروز بیش از 2 هزار تن از مردم میانمار وارد تایلند شده اند.

به گفته این اتحادیه هزاران تن دیگر نیز به دلیل ناآرامی ها در میانمار آواره هستند.

بنابر اعلام گروه موسوم به رنجرهای برمه آزاد که در مناطق جنگی تحت عنوان نیروی امدادی فعالیت می نماید، تا به امروز بیش از 24 هزار تن در ایالت کارن در میانمار آواره شده اند.

میانمار از زمان کودتای 13 بهمن در شرایط فوق العاده سراسری بوده است و رهبران ارتش مسئولیت تمام امور دولتی را در دست دارند و شبکه تلویزیونی دولتی میانمار اواخر اسفند ماه سال گذشته اظهار داشت حاکمان نظامی در بخش های زیادی از شهر یانگون بزرگترین شهر این کشور و بعضی مناطق دیگر حکومت نظامی اعلام نموده اند.

ارتش میانمار در 60 سال گذشته، اغلب قدرت را در دست داشت، اما در یک دهه گذشته تا حدی قدرت را به غیرنظامیان داده بود، همیشه با گروه های قومی در نبرد بوده و در سال 2017 کارزار پاکسازی قومی را علیه اقلیت مسلمان روهینگیا در غرب کشور اجرا کرد و هزاران تن را به قتل رساند و 700 هزار نفر را مجبور به مهاجرت به بنگلادش کرد که در شرایط دشواری به سر می برند.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1666

به "گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل: 250 هزار نفر در میانمار آواره شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل: 250 هزار نفر در میانمار آواره شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید