7 علت برای این که عطر ها روی انواع پوست بوی متفاوتی دارند

به گزارش مجله کوروش بزرگ، عطرها اسرارآمیز هستند و روی هر نوع پوستی تجربه ای عمیقاً متفاوت را برای هر کسی ایجاد می نمایند. مواد شیمیایی موجود در بدن ما بر نحوه درک ما از عطر تأثیر می گذارند. نوع پوست، سطح PH یا دمای بدن که برای هر فرد منحصربه فرد است، این احتمال را افزایش می دهد که عطر یکسانی که به وسیله دو فرد مختلف استفاده می گردد، بوی کاملاً متفاوتی ایجاد کند. وقتی ترکیبات موجود در عطر به خوبی با شیمی پوست ترکیب می گردد، یک تجربه ای کاملا شخصی از انواع احساسات و خاطرات، را به وجود می آورد. شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما واقعا گاهی کسی می تواند عطری از یک رایحه استشمام کند که دیگری نمی تواند. در ادامه بیشتر دلایل تفاوت رایحه عطرها روی انواع پوست را آنالیز خواهیم کرد.

7 علت برای این که عطر ها روی انواع پوست بوی متفاوتی دارند

ارتباط سطح PH و تفاوت بوی عطر ها روی انواع پوست

PH مخفف (Potential of Hydrogen Ion) پتانسیل یون هیدروژن است و به میزان اسیدی بودن یک ماده خاص مانند پوست اشاره دارد. این اسیدیته به حفظ تعادل چربی های طبیعی بدن یاری می نماید و از آن ها در برابر باکتری های مضر محافظت می نماید. پوست هر فردی سطح PH مخصوص به خود را دارد. PH با اعداد 0 تا 14 میزان گیری می گردد و 7 نشان دهنده PH خنثی است. هرچه این عدد کمتر باشد، محیط اسیدی تر است. مطلوب ترین میزان PH صورت و بدن ما بین 4.7 تا 5.75 است. درجه پایین تر از این محدوده، اسیدی و بالاتر از آن قلیایی است که هر دو، به گفته تیلور بولاک (Taylor Bullock)، متخصص پوست، می توانند باعث آکنه، پوسته پوسته شدن یا خشکی شوند. زیرا محیط طبیعی پوست که در آن باکتری های سالم و طبیعی می توانند رشد نمایند را مختل می نمایند.

ارتباط نوع پوست با ایجاد تفاوت در روایح عطرها

نوع پوست، چه چرب، خشک یا مختلط از عوامل اصلی ایجاد تفاوت در تجربه روایح یک عطر است. زیرا این ترکیب شیمیایی پوست و عطر است که نتیحه نهایی را مشخص می نماید. درک چگونگی این اتفاق، فرصت های جدیدی را برای مصرف نمایندگان و فراورینمایندگان عطر ایجاد می نماید. برای عطرسازان ماهر، فرآیند ایجاد یک عطر اغلب شامل آزمایش فرمول ها روی چندین نوع پوست و کاغذ است. این آزمایش مهم است زیرا حس بویایی، پوست و ترجیحات شخصی هر فرد می تواند به طور چشمگیری متفاوت باشد. یک عطرساز ماهر تمام نتایج را جمع آوری می نماید و سپس فرمولی را تنظیم می نماید تا ترکیب نهایی تا حد ممکن برای انواع پوست کارآمد باشد.

برای یک مصرف نماینده، تقویت بوی طبیعی بدن و افزایش اعتماد به نفس در بیان فردیت مهم است. به همین علت انتخاب عطر به یک تصمیم کمی چالش برانگیز تبدیل می گردد زیرا این آگاهی وجود دارد که حتی یک رایحه محبوب هم ممکن است به سادگی روی پوست ما جواب ندهد. هر کدام از انواع پوست به نوع متفاوتی از عطر سازگاری بیشتری دارند.

پوست چرب

این نوع پوست نسبت به دیگر انواع پوست رطوبت بیشتری دارد. در میان تفاوت عجیب عطرها روی انواع پوست، پوست چرب به علت فراوانی سبوم، (ماده ای که به وسیله غدد چربی که در لایه های میانی اپیدرم فراوری می گردد) به عنوان یک ماندگارنماینده و تشدیدنماینده عطر شناخته می گردد. چربی های روی پوست، مولکول های رایحه را جذب و حفظ می نمایند و ماندگاری یک عطر خاص را افزایش می دهند.

به گفته مایکل دونوان (Michael Donovan)، مؤسس و مدیر خلاق خط فراوری عطر St Giles مستقر در لندن، قانون کلی این است که پوست چرب باعث تشدید روایح می گردد. پوست چرب می تواند رایحه های ملایم را به روایحی شدید تبدیل کند. او متوجه شد که نت های شیرین می توانند روی پوست های چرب بسیار خسته نماینده و تقریباً بیمارگونه باشند. در عوض عطاران با استفاده از روایح مرکباتی مانند: گریپ فروت نیروبخش، لیموی تازه، تمیز و تند، ترنج پیچیده و ظریف، عطری سازگار برای پوست چرب ایجاد می نمایند. طبیعت با طراوت مرکبات، یک عطر ایدئال برای پوست چرب است.

پوست خشک

عطر هایی که روی پوست خشک اسپری می شوند، شدت کمتری دارند و سریع تر تبخیر می شوند. ممکن است احتیاج باشد که فرد دارای پوست خشک عطر خود را چندین بار در طول روز تمدید کند. مایکل دونوان شرح می دهد پوست خشک به عطر های شدیدتر با روایح پایه قوی تری احتیاج دارد تا عطر را ماندگار کند. عطر های حاوی چوب صندل برای این نوع پوست مناسب هستند. عناصر گرم و چوبی، همانند یک مرطوب نماینده طبیعی عمل می نمایند که به پوست خشک یاری می نماید هیدراته و انعطاف پذیر بماند. وانیل طبیعی یکی دیگر از روایح عالی برای پوست خشک است. بعلاوه استادان عطرساز توصیه می نمایند همواره قبل از استفاده از عطر روی پوست خشک، ابتدا پوست مرطوب گردد.

پوست معمولی

این برترین نوع پوست برای عطرسازان است، زیرا در پوست معمولی بیشتر روایح تمایل دارند به ترکیب اصلی خود وفادار بمانند. برای پوست معمولی، عطرسازان بر روی جنبه هایی از روایح مانند رزماری، روایح شیرین و مرکباتی همانند یلانگ یلانگ تکیه می نمایند. زیرا این روایح همانند نوع پوست معمولی، جنبه های متعادلی دارند.

سایر عوامل تاثیرگذار بر ایجاد تفاوت عطرها روی انواع پوست

عوامل زیست محیطی

رطوبت، تغییرات دما، باد و گرمای آفتاب می تواند بر طول عمر یک عطر روی بدن تأثیر بگذارد. هوای سرد به عنوان یک تثبیت نماینده طبیعی روایح عمل می نماید در حالی که گرما می تواند باعث تبخیر سریع تر عطرها گردد.

رژیم غذایی

جالب است بدانید خوردن غذا های تند و ادویه ای باعث می گردد هنگام ترکیب فرمولاسیون عطر با شیمی پوست، روایح منحصر به فردی ایجاد گردد. شیمی بدن تحت تأثیر رژیم غذایی می تواند بوی بدن را تغییر دهد که به نوبه خود با عطر تعامل می نماید و ویژگی کلی آن را تحت تاثیر قرار می دهد.

نحوه استفاده از عطر

نحوه استفاده از عطر می تواند شدت رایحه روی بدن را تغییر دهد. مالیدن رایحه در کمترین حد ممکن، باعث می گردد عطر روی سطح پوست بماند و روایح دیرتر تجزیه شوند.

هورمون ها

هورمون ها این قدرت را دارند که ماهیت ذاتی یک عطر را تا حد زیادی روی بدن شما تغییر دهند. به عنوان مثال خانم ها هنگامی که در سطح استروژن پایینی قرار دارند، ممکن است راحت تر گرم شوند و بیشتر عرق نمایند. این موضوع می تواند روی جنبه های عطری که استفاده می نمایند تأثیر بگذارد.

احساسات و تجربیات فردی

ادراک و ضمیر ناخودآگاه، جزئی جدایی ناپذیر از احساسات ما در خصوص اینکه آیا یک عطر مورد علاقه، قابل تحمل یا غیرقابل تحمل است، هستند. تجربیات یک فرد می تواند باعث گردد بویی متفاوت از فرد دیگری احساس کند. حتی می تواند باعث گردد شدت یک رایحه را بیشتر یا کمتر از فرد دیگری تجربه کند.

سخن پایانی

جوهر زیبایی شناختی عطر، مبتنی بر علم شیمی و هنر است. در قلب هر ترکیب روایحی، این واقعیت غیرقابل انکار نهفته است که هر رایحه ای برای همه مناسب نیست. عطر ها از صد ها ترکیب شیمیایی تشکیل شده اند که باعث می گردد یک رایحه برای همه قابل استفاده نباشد. همین نکته ، جذابیت و ماندگاری عطر را ایجاد می نماید. یک عطر اگر شخصیت، استایل، روحیه و سن را منعکس نکند، انتخاب درستی نیست. حتی اگر محبوب ترین عطر جهان باشد. اگر امضای عطری خود را دارید یا در فکر ایجاد آن هستید، اطلاعات این مقاله را در نظر داشته باشید تا به انتخاب بهتر یک عطر به شما یاری کند.

منبع: alphaaromatics

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 خرداد 1403 بروزرسانی: 15 خرداد 1403 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 2363

به "7 علت برای این که عطر ها روی انواع پوست بوی متفاوتی دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 علت برای این که عطر ها روی انواع پوست بوی متفاوتی دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید