از نخل گردانی تا یقه بندی و شکستن کوزه سفالی در دامغان و شاهرود

به گزارش مجله کوروش بزرگ، سوگواری شهادت سید و سالار شهیدان (ع) و یاران باوفایشان، در دهه دوم محرم در استان سمنان به شیوه ها و آیین های مختلفی برپا می گردد .

از نخل گردانی تا یقه بندی و شکستن کوزه سفالی در دامغان و شاهرود

به گزارش مجله کوروش بزرگ، این عزاداری با شور و حال خاصی در نقاط مختلف این استان پهناور برپا می گردد که یکی از آیین های قدیمی مردم استان در روز یازدهم محرم و نخل گردانی مردم دامغان و شاهرود است.

بدون شک با شکوه ترین عزاداری ماه های محرم و صفر در دامغان در روز یازدهم محرم برگزار می گردد، دستجات سوگواری نقاط روستایی و دیگر شهرها در این روز از هنگام صبح به شهر آمده و با حرکت زنجیروار در خیابانهای شهر دامغان به عزدارای می پردازند.

حمل نشانه های عزاداری همچون پرچم، پنجه، بیرق، علم و کتل در هر دسته مشاهده می گردد. این مراسم از دو راستا تکیه ابوالفضل(ع) و خیابان زرجوی شمالی شروع شده و در نهایت در فردوس رضا با برپایی نماز ظهر سرانجام می یابد. بعضی هیأت های شهر در این روز به نشانه میزبانی در پشت سر دسته جات و هیات ها حرکت نموده و نخل محله امام را با خود حمل می نمایند. در این روز اهالی شهر دامغان عزاداران دیگر نقاط را بر سر سفره های اطعام نذری خود پذیرایی می نمایند.

آیین نخل گردانی در روز یازدهم محرم نیز با شور و حال وصف نشدنی مردم شهرستان شاهرود در این شهر برگزار می گردد، در این روز نخل بزرگ شهر شاهرود توسط عزاداران به حرکت در می آید. برای این منظور دسته جات عزاداری سطح شهر و روستاهای اطراف با حمل طوق و علم به سمت مسجد نخل حرکت می نمایند.

پس از قرار دریافت مردان در زیر چوب های نخل، با ذکر یا حسین(ع) نخل را از مسجد به سمت مزار قدیم شهر حرکت می دهند. پس از نوحه خوانی و ذکر مصیبت نخل را مجدداً به صندلی اولیه باز می گردانند. اهالی نقاط کویری طرود و سطوه در این روز برای عزاداری به مقبره پیرمردان در حومه روستا می روند.

در روز 13 محرم (سوم امام) نیز مراسم یقه بندی در روستای نردین (منطقه کالپوش) برگزار می گردد، در این روز یکی از اهالی محل در خانه خود طعام نذری پخته و تعزیه خوانان را برای صرف نهار دعوت می نماید.

پس از نهار یکی از اعضای خانه، یقه تک تک تعزیه خوانان را به نشانه سرانجام عزا می بندد، در بسیاری از نقاط اهالی برای برطرف عزا در این روز کوزه ای سفالی را بر زمین زده و می شنمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 328

به "از نخل گردانی تا یقه بندی و شکستن کوزه سفالی در دامغان و شاهرود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از نخل گردانی تا یقه بندی و شکستن کوزه سفالی در دامغان و شاهرود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید