تورم سوئد منفی شد

به گزارش مجله کوروش بزرگ، نرخ تورم فنلاند بار دیگر به صفر درصد نزدیک شد و در سوئد نرخ تورم منفی شد.

تورم سوئد منفی شد

به گزارش ایسنا به نقل از تریدینگ اکونومیکس، همزمان با بازگشایی تدریجی کسب و کارها و برخلاف رویه تورمی بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی، نرخ تورم در سوئد کاهش پیدا کرده است؛ به گونه ای که تورم سالانه این کشور تا پایان ماه آگوست با 0.6 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به منفی 0.1 درصد رسیده است.

این نرخ تورم که پایین ترین نرخ تورمی سوئد در طول پنج ماه اخیر محسوب می شود، بیش از همه تحت تأثیر تورم بخش ارتباطات قرار گرفته است که تورم آن به منفی 4.9 درصد کاهش یافته است. تورم بخش فرهنگ و آموزش نیز به منفی 2.4 درصد است. در بین دیگر بخش ها، نرخ تورم در بخش حمل و نقل به 1.2 درصد رسیده و تورم مواد غذایی و نوشیدنی به 1.5 درصد رسیده است.

نرخ تورم ماهانه در سوئد با 0.1 درصد کاهش نسبت به ماه قبل به 0.1 درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم سوئد در بازه زمانی 1980 تا 2019 معادل 3.47درصد بوده که بالاترین تورم ثبت شده، مربوط به ماه اکتبر 1980 با 15.5 درصد و کمترین تورم نیز مربوط به ماه سپتامبر 2009 با منفی 1.6 درصد بوده است.

از سوی دیگر نرخ تورم در دیگر کشور شمالی اروپا یعنی فنلاند نسبت به ماه قبل خود 0.4 درصد کمتر شده است؛ به گونه ای که نرخ تورم این کشور در 12 ماه منتهی به آگوست به 0.2 درصد کاهش پیدا کرده است که این نرخ تورم، کمترین تورم ثبت شده در فنلاند در چهار ماه اخیر محسوب می شود.

در این بین، بیشترین نقش کاهشی تورم مربوط به بخش حمل و نقل بوده است که تورم آن منفی 1.7 درصد اندازه گیری است. تورم در بخش آب و برق منفی 0.1 درصد اندازه گیری شده و تورم در بخش مواد غذایی و نوشیدنی نیز 2.7 درصد بیشتر شده است.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم فنلاند 0.4 درصد اندازه گیری شده که نسبت به ماه قبل تغییری نداشته است.

منبع: فرارو
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1270

به "تورم سوئد منفی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم سوئد منفی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید