رئیس سازمان بورس:بازار سرمایه، کشور را از مصیبت بزرگ تورم نجات داد

به گزارش مجله کوروش بزرگ، خبرنگاران : محمدعلی دهقان دهنوی در گفت وگویی با عنوان توسعه بازار از طریق بازار در کلاب هاوس گفت:بازار سرمایه، کشور را از مصیبت بزرگ تورم نجات داد.

رئیس سازمان بورس:بازار سرمایه، کشور را از مصیبت بزرگ تورم نجات داد

به گزارش به نقل از ایسنا، محمدعلی دهقان دهنوی در گفت وگویی با عنوان توسعه بازار از طریق بازار در کلاب هاوس با بیان این که بازار سرمایه طی سال گذشته با فراز و نشیب های زیادی همراه بود، اظهار کرد: بازار سرمایه از یک بازار محدود به یک موضوع ملی و با اهمیت در همه عرصه ها تبدیل شده است و یکی از دلایل آن حضور گسترده مردم در این بازار است.

وی ادامه داد: تعداد سهام داران در سال گذشته به شدت افزایش یافت که مقارن شد با حضور سهام داران عدالت در بازار و این موضوع باعث حضور 57 میلیون کد سهام داری در بازار شد.

رئیس در ادامه از تامین اقتصادی 680هزار میلیارد تومانی کشور از بازار سرمایه خبر داد و گفت: بازار سرمایه به نقطه ای رسیده است که در برنامه ریزی های اقتصادی کشور باید در نظر گرفته شود.

دهقان ادامه داد: رویکرد جدیدی که در بازار دنبال می شود این است که برای توسعه بازار از پتانسیل های عظیم داخل بازار استفاده شود. برداشتن مانع انتشار اوراق توسط هلدینگ ها و استفاده از ظرفیت بازار بدهی نیز در این راستا است.

وی در مورد حجم انتشار اوراق در سال گذشته توضیح داد: در سال گذشته 220هزار میلیارد تومان در بازار سرمایه منتشر شد که حدود 180 هزار میلیارد تومان آن متعلق به دولت و 36هزار میلیارد تومان آن مربوط به اوراق شرکت ها بود. در واقع انتشار اوراق بدهی شرکت ها 400 درصد و اوراق دولت صد درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر این که باید بازارسازی برای تقاضای اوراق داشته باشیم، گفت: صندوق های با درآمد ثابت یکی از مهم ترین این ابزارها است.

دهقان در ادامه در مورد قیمتگذاری دستوری اظهار کرد: حقوق سهام داران فعالیت اقتصادی شرکت هاست و کسی حق ندارد با قیمتگذاری دستوری حقوق سهام داران را به جیب دلالان بریزد.

وی تاکید کرد: وظیفه سازمان دفاع از حقوق سهام داران است و برای این موضوع به کسی وام دار نیستیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان این که بازار سرمایه باید پارامترهایی ازجمله نقدشوندگی، کارایی و شفافیت را داشته باشد، اظهار کرد: کسی ادعا نمی کند بازار سرمایه در این زیرساخت ها در شرایط مطلوبی قرار گرفته است. برای مثال فعالیت بازارگردان ها در سال گذشته به دلیل شرایط بازار توسعه یافت اما فعالیت آنها آن طور که باید و شاید شکل نگرفت.

دهقان با اشاره به دامنه نوسان اظهار کرد: از نظر من بازار خوب بازاری است که یا دامنه نوسان نداشته باشد یا دامنه آن گسترده باشد.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر فرهنگ سرمایه داری و مدیریت ریسک باید بین سهام داران رواج یابد.

وی در ادامه با بیان این که یکی از اهداف سازمان تسهیل صدور مجوزها و توسعه نهادهای اقتصادی است، اعلام کرد: دستورالعمل کارگزاری ها احتیاج به بازنگری دارد و به محض بازنگری مجوزها صادر خواهد شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه در مورد آخرین شرایط تشکیل کانون سهام داران خرد نیز توضیح داد: تشکیل کانون سهام داران خرد یکی از برنامه های من بود که به ارائه کردم. به نظر من سهام داران حقیقی به تریبونی احتیاج دارند که خواسته های خود را به سازمان منتقل کنند.

دهقان ادامه داد: اقدامات اولیه اجرا شده و قرار است هیات امنایی برای تاسیس کانون ایجاد شود. در این راستا از مقامات مختلف از جمله رئیس قوه قضاییه، رئیس مجلس، سازمان بازرسی کل کشور و معاون اول رئیس جمهوری درخواست کردیم که کننده خود را برای تشکیل کانون معرفی کنند.

وی با بیان این که انتظار سازمان از دولت، مسئولیت پذیری است، اظهار کرد: کمک بازار سرمایه به دولت در زمینه تامین اقتصادی بی نظیر بود. اگر بازار سرمایه نبود منابع باید از طریق افزایش پایه پولی تامین می شد و در واقع بازار سرمایه کشور را از مصیبت تورم نجات داد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد مصوبه تزریق پول از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار گفت: این خبر اثر مثبتی روی بازار گذاشت اما تاثیر منفی انجام نشدن آن 10برابر تاثیر مثبت آن بود. باید به این قول عمل شود. آقای نوبخت قول های خوبی در این راستا داده است و مبالغ قابل توجهی در حال پیگیری است.

دهقان در ادامه درباره نرخ بهره بانکی گفت: بانکی جریان نقدینگی بین بازارهای اقتصادی را تنظیم می کند و بالارفتن نرخ برای هر دو بازار سرمایه و بازار پولی سم است.

وی ادامه داد: طبق مصوبه ای که ارائه شد نرخ بهره بلندمدت باید 18 درصد باشد و نمی توان انتظار داشت که نرخ بهره بین بانکی 20درصد باشد. همه بانک ها موظف هستند این نرخ بهره را رعایت کنند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره انتشار 24هزار میلیارد تومان اوراق توسط شرکت های سرمایه گذاری گفت: این که شرکت ها چه سهمی بخرند را ما مشخص نمی کنیم. سازمان فقط بر این نظارت می کند که پول حتما صرف خرید سهام از بازار سرمایه شود.

دهقان با تاکید بر این که بیش واکنشی بازار سرمایه نسبت به اتفاقاتی که در آینده ممکن است رخ دهد زیاد است، اظهار کرد: سهام داران باید یاد بگیرند نسبت به تحولات بیش از حد واکنش نشان ندهند. اگر نگاه سهام دار بلندمدت باشد و سهم هایی که انتخاب می کند ارزنده باشد، نباید از تحولات نگرانی داشته باشد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره اقتصادیات نقل و انتقال سهام اظهار کرد: اقتصادیاتی که از این طریق کسب می شود باید در اختیار صندوق تثبیت بازار یا صندوق توسعه بازار و در اختیار بازار قرار بگیرد. اقتصادیات تعهدی شرکت ها در 9 ماه ابتدای سال گذشته 28هزار میلیارد تومان بوده و مجموع این اقتصادیات ها یک چهارم اقتصادیاتی است که در سال 1399 توسط دولت اخذ شده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1651

به "رئیس سازمان بورس:بازار سرمایه، کشور را از مصیبت بزرگ تورم نجات داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس سازمان بورس:بازار سرمایه، کشور را از مصیبت بزرگ تورم نجات داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید