راست و دروغ معجزه لاغری با خوراکی های خاص

به گزارش مجله کوروش بزرگ، چاقی مفرط و مسئله کاهش وزن، معضلی است که گاهی هزینه های هنگفتی برای حل آن صرف می شود.

راست و دروغ معجزه لاغری با خوراکی های خاص

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، چاقی و مسئله کاهش وزن برای افرادی که دارای وزن بالا و غیر طبیعی هستند، معضلی است که گاهی هزینه های هنگفتی از طرف مردم، جهت رفع آن صرف می شود. نداشتن اعتماد به نفس کافی، دست و پنجه نرم کردن با برخی از بیماری های قلبی - عروقی و در معرض ابتلا قرار دریافت مقابل بیماری های مختلف از جمله عوارض چاقی و نداشتن تناسب اندام به شمار می رود.

در حال حاضر تبلیغات عجیب و غریب فراوانی درباره رفع چاقی و معضل اضافه وزن در برخی از رسانه ها منتشر شده که از جذابیت و فریبندگی خاصی برخوردار بوده و جزو تبلیغات پرطرفدار و پر مخاطب در سراسر دنیا محسوب می شود.

علی میلانی بناب، متخصص سیاست های غذا و تغذیه و عضو هئیت مدیره انجمن تغذیه ایران در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: باید در نظر داشته باشید که هیچ ماده غذایی و خوراکی که بتواند به تنهایی و با عدم رعایت رژیم غذایی مناسب موجب لاغری و کاهش وزن شود، وجود ندارد.

او افزود: تبلیغات عجیب و غریب مصرف برخی از مواد غذایی و تاثیر معجزه آسای آن ها برای لاغری سریع و کاهش وزن صحت علمی ندارد و تحقق این امر مستلزم اصلاح شرایط تغذیه افراد و تعیین رژیم مناسب غذایی برای آن ها خواهد بود.

این متخصص تغذیه ادامه داد: به ازای ذخیره هر کیلو بافت چربی در بدن افراد، حدود 7 هزار و 500 کیلو کالری در بدن انرژی ذخیره می شود، بر این اساس، انرژی از بین نرفته و تنها از حالتی به حالت دیگر تبدیل می شود.

میلانی گفت: برای اثرگذاری مواد غذایی که از آن ها به عنوان لاغر کننده یاد می شود باید شرایط از بین بردن بافت های اضافی چربی را مساعد کرد، در واقع نباید به تبلیغات فریبنده ای مثل لاغری سریع اهمیت داد.

او خاطرنشان کرد: رویکرد های جدید موضوع کاهش وزن، رویکرد های تک بعدی که بخواهند با یک یا دو ماده غذایی منجر به لاغری فرد شوند، نبوده و در اصل به جای آن از عنوان الگو های غذایی استفاده شده و در قالب یک الگوی تغذیه ای و سبک زندگی از آن یاد می شود.

عضو هیئت مدیره انجمن تغذیه ایران تاکید کرد: افراد با داشتن سبک زندگی و عادات غذایی صحیح، ضمن انجام فعالیت های روزانه خود به طور منظم تر و اصولی تر، خواب منظم تری هم داشته و فعالیت های اجتماعی آن ها نیز بهتر و منسجم تر پیش می رود.

میلانی خاطرنشان کرد: افراد چاقی که تمایل به کاهش وزن دارند، نمی توانند توقع داشته باشند که رژیم غذایی پر چرب و همچنین تحرک کم و فعالیت فیزیکی ضعیفی داشته و پس از آن بتوانند با استفاده از برخی مواد غذایی دیگر وزن خود را کاهش داده و در نهایت لاغر شوند.

او افزود: برای داشتن یک الگوی پایدار منظم و دائمی در مقوله کاهش وزن و داشتن تناسب اندام، باید مواد غذایی که در بخش ریز مغزی ها با کالری پایین قرار می گیرند را در الگوی تغذیه ای خود بگنجانیم و به صورت مستمر و مداوم آن را دنبال کنیم.

این پزشک متخصص سیاست های غذا و تغذیه ادامه داد: گنجاندن سبزیجات و میوه جات در برنامه رژیم غذایی به مقدار فراوان و همچنین حذف مواد غذایی فرآوری شده مثل نوشابه و انواع چیپس و پفک را در دستور برنامه غذایی خود قرار داده و در کنار این موارد، فعالیت فیزیکی بدن مان را هم افزایش دهیم.

میلانی یادآوری کرد: کاهش وزن امری است که به مرور محقق می شود و داشتن توقع اثرگذاری مصرف برخی از خوراکی ها و میوه ها باور غلطی است که در قالب پیام های خوش رنگ و لعاب تبلیغاتی به خورد مخاطبان داده شده است و به مرور باید آن ها را اصلاح کرد.

او گفت: انسولین یک هورمون نگهدارنده چربی است و افراد با مشورت پزشک معالج خود هر چقدر که سرعت ورود قند از دستگاه گوارش را کنترل کرده و ورود آن به خون را کاهش بدهند، به مفهوم این است که با ترشح بیش از اندازه انسولین در جریان خون روبرو نخواهد شد و به این ترتیب هر چقدر ترشح انسولین را با مصرف غذا های مغایر با رژیم غذایی، تحریک کنیم، به طور عملی فرصت کمتری برای سوزانده شدن چربی های اضافه بدن وجود دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1319

به "راست و دروغ معجزه لاغری با خوراکی های خاص" امتیاز دهید

1 کاربر به "راست و دروغ معجزه لاغری با خوراکی های خاص" امتیاز داده است | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راست و دروغ معجزه لاغری با خوراکی های خاص"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید