راهنمای اصولی برای انتخاب پرده آشپزخانه

به گزارش مجله کوروش بزرگ، انگیزه - دکوراسیون - مردم پرده های آشپزخانه را به دو دلیل اصلی انتخاب می نمایند؛ علاوه بر ویژگی های زیبایی شناسی، پرده ها برای فیلتر کردن نور و یا حفظ حریم خصوصی مورد استفاده قرار می گیرد. برای انتخاب پرده آشپزخانه، باید از قبل به هدف خود برای این کار فکر نموده باشید و بدانید که آیا می خواهید پرده های آشپزخانه بیشتر باز یا بیشتر بسته باشد. این موضوع به شدت بر انتخاب مواد و طراحی پرده تاثیر گذار خواهد بود.

راهنمای اصولی برای انتخاب پرده آشپزخانه

انتخاب پرده مناسب برای آشپزخانه

معمولا مردم به دکور آشپزخانه خود توجه زیادی نمی نمایند؛ شاید علت این موضوع این باشد که آن ها این فضا را بیشتر برای کار کردن در آن در نظر می گیرند و جزئیات موجود در آن برای افراد اهمیت زیادی ندارد. با این حال، مهم است که آشپزخانه را مثل اتاق های دیگر جذاب کنید تا با این کار به آشپزخانه انرژی ببخشید. انتخاب پرده آشپزخانه مناسب، می تواند راهی عالی برای نمایش سبک و زیبایی کلی زندگی شما باشد. پرده مناسب می تواند آشپزخانه شما را به روش های قابل توجه به یک فضای جذاب و دوست داشتنی تبدیل کند. با این حال، ممکن است در خصوص گزینه های موجود برای انتخاب آن تردید وجود داشته باشد. به هر حال، اگر شما می دانید چه پرده ای برای آشپزخانه تان مناسب است، انتخاب های شما محدود و راحت تر خواهد شد.

همانگونه که در ابتدای مطلب نیز گفته شد، مردم پرده های آشپزخانه را به دو دلیل اصلی انتخاب می نمایند؛ علاوه بر ویژگی های زیبایی شناسی، پرده ها برای فیلتر کردن نور و یا حفظ حریم خصوصی مورد استفاده قرار می گیرد. برای انتخاب پرده آشپزخانه، باید از قبل به هدف خود برای این کار فکر نموده باشید و بدانید که آیا می خواهید پرده های آشپزخانه بیشتر باز یا بیشتر بسته باشد. این موضوع به شدت بر انتخاب مواد و طراحی پرده تاثیر گذار خواهد بود.

همچنین مهم است که سبک آشپزخانه را شناسایی نموده تا با طراحی و انتخاب پرده ها مطابقت داشته باشد. علاوه بر این، پرده باید با اندازه و شکل پنجره مطابقت داشته باشد. نکته مهم دیگر توجه به هزینه های خرید پرده است. بعضی از مواد ممکن است گرانتر از بقیه باشند. هزینه از عواملی است که به نوع پرده بستگی دارد.

نکات مهم هنگام انتخاب پرده آشپزخانه

هنگام انتخاب پرده آشپزخانه مناسب، مهم است که چهار چیز را در نظر بگیریم: پارچه، رنگ، شکل و سبک. در انتخاب پرده آشپزخانه مطابقت دادن سه مورد از ویژگی های گفته شده، برای انتخاب ترکیب های مناسب لازم است.

1. جنس پارچه پرده

پارچه های مختلفی برای پرده های آشپزخانه (از مواد ساخته شده از مواد سنگین گرفته تا انواع ساخته شده از الیاف سبک وزن) وجود دارد. برای انتخاب پرده آشپزخانه، به دلیل محدود کردن هوا و نور، توصیه نمی گردد که از پارچه های سنگین تر استفاده گردد. پارچه توصیه شده برای پرده های آشپزخانه، پارچه پنبه ای است؛ زیرا پارچه های پنبه ای، پارچه هایی با دوام و سبک بوده و شستشوی آن آسان است. بنابراین برای داشتن آشپزخانه ای ایده آل انتخاب خوبی است.

به دلیل محدود کردن هوا و نور، بهتر است پرده های آشپزخانه، پرده هایی از جنس سبک (مانند پنبه) باشد.

2. طرح پارچه

پارچه هایی با طرح های نازک دوزی یا چاپ شده وجود دارند که قطعا می توانند به زیبایی شناسی پرده ها اضافه نمایند. با این وجود مهم است که آنالیز کنید که آیا پارچه مد نظر شما در برابر نور مقاوم است یا خیر؛ زیرا بعضی از پارچه ها به راحتی در طول زمان محو یا زرد می شوند. بعضی از پرده های آشپزخانه کاملا نازک هستند و ممکن است به پوشش دیگری احتیاج داشته باشند، اما اگر شما پرده های خود را آماده و می دوزید ممکن است به یاری برای مطابقت رنگ و جنس آن احتیاج داشته باشید.

3. رنگ

نکته مهم دیگر، انتخاب رنگ مناسب به هنگام انتخاب پرده آشپزخانه خواهد بود؛ زیرا این عامل می تواند آشپزخانه شما را به حداکثر زیبایی برساند. ممکن است رنگ های روشن را برای حفظ شادابی محیط و یا بزرگتر نشان دادن ظاهر آشپزخانه انتخاب کنید. با این حال، آشپزخانه ممکن است در طول روز بیش از حد روشن باشد و شما بخواهید پرده های تیره تر را انتخاب کنید. هنگام انتخاب رنگ پرده آشپزخانه، مهم است که رنگ مبلمان و دیوارهای خانه خود را در نظر بگیرید. ممکن است انتخاب کنید که پرده با رنگ فعلی آشپزخانه مطابقت داشته باشد یا از رنگ های تکمیلی برای کنتراست بهره ببرید.

3. طول پرده

پرده های طولانی و سنگین وزن ممکن است برای اتاق نشیمن خوب و مناسب باشد، اما چنین چیزی ممکن است برای پنجره آشپزخانه درست نباشد. در آشپزخانه برای داشتن یک فضای غیررسمی و آرامتر می توان از پرده های کوتاه تر استفاده کرد. برای تعیین طول مناسب پرده های آشپزخانه، مهم است که پنجره را دقیق اندازه گیری کنید تا متناسب با آن نصب گردد.

4. سبک

سبک های بسیاری از پرده های آشپزخانه وجود دارد، سه مدل سبک وزن، معاصر و پرده آشپزخانه های کلاسیک در میان مدل های کشورها محبوب تر است. هر سبک از سلیقه های خاص گرفته تا تم های آشپزخانه را پشتیبانی می نماید.

مراقبت از پرده های آشپزخانه

مراقبت از پرده های آشپزخانه آسان است. شما فقط باید آنها را یک بار در ماه از گرد و غبار پاک نموده و یا آنها را جارو کنید. پرده ها باید هر ماه یا بیشتر بر اساس برچسب های محصول شسته شوند. بعضی از پرده ها با مواد حساس باید خشک و تمیز شده یا با دست شسته شوند. ممکن است لازم باشد، پرده های رنگ شده در محلول سرکه و آب داغ شسته شوند. انتخاب پرده آشپزخانه نسبت به سایر قسمت های خانه، هزینه کمتری به همراه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: نحوه صحیح شستن پرده زبرا

چند نکته اساسی برای انتخابی حرفه ای

1. پارچه پرده

برای انتخاب پرده آشپزخانه، طیف وسیعی از پارچه ها وجود دارد. شما باید احتیاجهای خود را برای انتخاب پرده مناسب تعیین کنید:

  • احتیاج به حفظ حریم خصوصی: با انتخاب پارچه های سنگین یا پوشش های یک دست و ضخیم می توانید این احتیاج را رفع کنید
  • احتیاج به طراحی دکوراسیون: برای این کار پارچه های سبک و آرام را انتخاب کنید
  • پرده در نزدیکی سینک: مواردی که به راحتی قابل شستشو (پنبه، کتانی) باشد را ترجیح دهید، زیرا بو و چربی ناشی از پخت و پز به آنها جذب می گردد
  • پرده در نزدیکی اجاق گاز: پرده هایی را انتخاب کنید که در مقابل آتش سوزی مقاوم باشند یا اینکه می توانید برای اجاق گاز یک سایبان نصب کنید

2. رنگ پرده آشپزخانه

اگر آشپزخانه شما در حال حاضر چند رنگ دارد، باید پرده ها را یکپارچه ادغام کنید. آنها را با کاشی ها (از جمله کاشی های دیواری)، کابینت ها، مبلمان و… مطابقت دهید. اگر کاشی های رنگ های خنثی داشته باشید، باید این بی طرفی را با پرده های خود مطابقت دهید. انتخاب خود را رنگ بژ، سفید یا رنگ های پاستیلی قرار دهید. می توانید طیف وسیعی از نمونه های رنگی که دوست دارید را انتخاب و آنالیز کنید و ببینید آیا آنها با بقیه آشپزخانه شما مطابقت دارند یا خیر.

3. الگوهای آشپزخانه

هنگام انتخاب پرده آشپزخانه، باید ببینید آشپزخانه چه الگویی احتیاجی دارد. همه نوع الگویی موجود است:

  • نوارها (مساوی یا نامتقارن)
  • بافندگی جاکاردی، گلدوزی (Flowery) و…
  • شکل های هندسی

تجربه شما در خصوص انتخاب پرده آشپزخانه چیست؟ آیا دیدگاه و نظر شما با این مطلب مشابهت دارد؟ لطفا پیشنهادهای خود را از بخش ارسال نظرات با سایر مخاطبان انگیزه به اشتراک بگذارید.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 1 آبان 1399 بروزرسانی: 1 آبان 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1259

به "راهنمای اصولی برای انتخاب پرده آشپزخانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای اصولی برای انتخاب پرده آشپزخانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید