رقابت اقامتگاه های بوم گردی بی ستاره با هتل های چند ستاره

به گزارش مجله کوروش بزرگ، خبرنگاران - گروه استان ها: کافی است به جای سفر به شمال و اقامت در هتل و مهمانسرا تصمیم بگیرد به روستا سفر کنید و ماندن در واحدهای بوم گردی را تجربه کنید. خانه های کاه گلی با سقف های چوبی، پنجره هایی رو به جنگل و کوهستان و کومه های چوبی و خشتی که یادگاری از زندگی پیشینیان است.

رقابت اقامتگاه های بوم گردی بی ستاره با هتل های چند ستاره

در این اقامتگاه ها علاوه بر اسکان، با غذاهای محلی همان منطقه از شما پذیرایی می گردد، زمان پختن نان محلی یا دوشیدن شیر محلی می توانید حضور داشته باشید و در صورت تمایل خودتان تجربه کنید، گشت در مسیرهای طبیعت گردی در اطراف منطقه می تواند یکی از تجربیات جالب در پاییز و حتی در زمستان باشد.

100 واحد بوم گردی در گوشه و کنار مازندران فعال شده است و روستائیان مهربان مازندران، به رقابت با هتل های مدرن آمده اند و قرار گذاشته اند با نان محلی، پیاله های عسل، ماست و سرشیر و کره و مربا و... پذیرای روستاگردها باشند.

سفره های رنگینشان را پهن نموده اند تا گردشگران نگران طعم و مزه ای نباشند و بی تردید بادمجان قلیه، انار دون، آش ترش، آش دوغ، نازخاتون، هلی غورو خوشمزه است. آن ها چادرشب، چوخا، شولا، کوشیر، جاجیم، جوراب و کلاه پشمی، شمد و سبدهای چوبی، زنبیل های حصیری، نمد، کوزه و ظروف سفالی را آماده نموده اند تا انتخاب کنید و به سوغات ببرید.

عباسی مدیر یک مجموعه بومگردی در حوالی ساری می گوید: از زمانی که فعالیت خود را شروع کردم برای من مهم جذب مسافر و گردشگر توسط مجموعه نبوده است بلکه معتقدم هدف باید حضور گردشگر در مازندران و منطقه باشد تا اقتصاد مازندران رشد کند.

به باور وی، در بوم گردی نباید در ساختار طبیعت تغییری ایجاد کرد، خوشبختانه راه اندازی مجموعه ما سبب شد در دیگر مناطق استان نظیر رامسر چند نفر این کار را انجام دهند، البته باید در نظر داشت عده ای هم با فرصت طلبی، اماکن خود را اقامتگاه بوم گردی جا می زنند، درحالی که شرایط لازم را ندارند.

کلچال در غرب مازندران و شهرستان تنکابن نیز به همت جوانی به نام کامران گلیج احیاشده و نامش را از مکانی که در قدیم به وسیله سه سنگ ساخته می شد و در وسط سنگ ها زغال یا هیزم ریخته و بر روی آن غذا می پختند، به ودیعه گرفته است.

وی می گوید: این مکان از پدربزرگم به ما به ارث رسیده است، با مشورت خانواده خانه قدیمی پدربزرگ را احیاء و این واحد بوم گردی را ایجاد کردم و در حال حاضر 6 نفر در این واحد مشغول به کار هستیم و روستاییان نیز محصولات تولیدی خود را در این مکان بفروش می رسانند.

این جوان از این کار بسیار رضایت دارد و روستائیان را تشویق می نماید تا با احیای خانه های قدیمشان، به اقتصاد خانوار و روستایشان یاری نمایند و در قالب بوم گردی به گردشگرانی که به کلچال می آیند، فرهنگ، صنایع دستی، آداب و پوشش و زیبایی های طبیعت را نشان دهند.

تب بوم گردی و ایجاد واحدهای بوم گردی در مازندران رو به رشد است و اعتقاد متولیان میراث فرهنگی، آموزش دهیاران و مطلع سازی آن ها در خصوص ضرورت دریافت پروانه یکی از دلایل افزایش تعداد اقامتگاه های بوم گردی دارای پروانه است.

مهران حسنی معاون میراث فرهنگی مازندران با بیان اینکه در سال های اخیر ذائقه گردشگران ورودی به مازندران از دریا و جنگل به سمت گردشگری روستایی تغییر نموده است، ادامه می دهد: به وسیله فعالیت های بوم گردی، غذاهای محلی، نوشیدنی ها، سفره آرایی بومی، صنایع دستی، آداب ورسوم و آیین ها، موسیقی و فرهنگ فولکلوریک مناطق به نمایش گذاشته می گردد.

به گفته وی، از حدود سه هزار روستا در مازندران بیش از نیمی از آن ها قابلیت گردشگری و ایجاد اقامتگاه های بوم گردی را دارند و تفویض اختیار صدور مجوزهای بوم گردی به دهیاران و بخشداری ها به توسعه این واحدها یاری زیادی خواهد نمود.

حسنی می گوید: ایجاد واحدهای بوم گردی در روستاها، علاوه بر حفظ بافت تاریخی و سنتی روستاها، باعث اشتغال زایی جوانان، افزایش حضور گردشگری و درآمد پایدار در روستاهای استان خواهد شد.

مهرماه سال جاری هفت مجموعه بوم گردی در شهرستان های نکا، سوادکوه، تنکابن و سوادکوه شمالی به لیست تأسیسات گردشگری استان اضافه شد و با افتتاح این هفت مجموعه تعداد تأسیسات بوم گردی در مازندران به 90 مجموعه رسیده است.

سیف الله فرزانه مدیرکل میراث فرهنگی مازندران می گوید: بوم گردی یا گردشگری در اقامتگاه های سنتی، شکلی جدید از صنعت گردشگری رواج یافته در کشورمان است که در آن افراد به جای حضور در هتل های گران قیمت و اماکن شلوغ راهی اماکن سنتی و کم هزینه تر و درعین حال آرامش بخش می شوند.

وی ادامه می دهد: خانه هایی که برای این طرح انتخاب می شوند به صورت عمده دارای بافت کاملاً سنتی، بدون هرگونه امکانات و لوازم جدید، برخوردار از بخاری های هیزمی، سماورهای نفتی، کرسی، بشقاب های چوبی و همه ابزار قدیمی هستند تا همان فضا و شرایط سنتی زندگی سبک قدیمی برای گردشگران بوم گرد تداعی گردد.

به تأکید وی، باید در برخورد میان گردشگران و بومیان منطقه دقت گردد تا سنت بومی دستخوش تغییرات نگردد.

امروزه ذائقه گردشگر به جای اقامت در هتل های چند ستاره به سمت زندگی در کنار روستائیان و مکان های قدیمی متمایل شده است و این اقامتگاه های بوم گردی ظرفیت و فرصتی طلایی برای استان هایی مانند مازندران است تا جاذبه های طبیعی و بکر خود را به همگان بشناسانند؛ اما رسیدن به این هدف ها مستلزم زیرساخت های بیشتر است.

یکی از مهم ترین دستاوردهای بوم گردی نوع تأثیرشان بر محیط زیست است. ازآنجایی که اقامتگاه ها منطبق بر معماری سنتی منطقه ساخته می شوند با داشتن کمترین تأثیر مخرب زیست محیطی کاملاً در راستای رابطه صحیح با طبیعت ساخته می شوند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 109

به "رقابت اقامتگاه های بوم گردی بی ستاره با هتل های چند ستاره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رقابت اقامتگاه های بوم گردی بی ستاره با هتل های چند ستاره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید