شب شعر به دنبال آرامش در جامعه ملتهب است

به گزارش مجله کوروش بزرگ، شب شعر هر هفته دوشنبه شب ها به صورت زنده از شبکه چهار سیما پخش می شود. این برنامه به همراه دیگر برنامه های مجموعه شب های هنر، در رویکرد جدید تلویزیون مبنی بر تولیدی کردن برخی برنامه ها، همچنان به صورت زنده روی آنتن می رود. رویکردی که از سوی تهیه کننده درباره آن چنین توضیح داده می شود: بحث شب شعر هنر است و مطلبی نداریم که جامعه را ملتهب کنیم. تمام تلاش ما این است که به جامعه ملتهب امروز آرامش بدهیم.

شب شعر به دنبال آرامش در جامعه ملتهب است

کوروش انصاری ـ تهیه کننده شب شعر ـ در گفت وگویی با مجله کوروش بزرگ درباره سیاست گذاری این برنامه برای بهبود حال عمومی جامعه با بهره گیری از شعر و شعرخوانی، می گوید: در این برنامه به ابعاد مختلف شعر پرداختیم. به همین منظور خیلی از استادان شعر را به برنامه دعوت کردیم که اغلب کسانی هستند که با شعر کلاسیک سر و کار دارند. از طرفی فضای دانشگاهی به سمت شعر معاصر رفته است؛ بنابراین در شب شعر سعی کردیم برنامه روندی داشته باشد که علاوه بر استادها، افرادی حضور پیدا کنند که خودشان شاعرند و شعر می گویند.

به فضای شاعرانه توجه بیشتری داریم

وی با اشاره تغییرات محتوایی برنامه شب شعر، در این زمینه شرح داد: در بخش اول شب شعر، توجه ما به بعد تخصصی شعر بود و غالبا نگاه تخصصی مخاطب خاص خودش را دارد؛ چراکه بر اساس آنچه برای شبکه چهار سیما تعریف شده است، رویکرد این شبکه، تخصصی است اما با تغییر سیاست ها و بر اساس تصمیمات شبکه، تصمیم بر این شد که برای برنامه، مخاطب عام هم در نظر گرفته گردد.

ما سعی کردیم فضای برنامه را از فضای آکادمیک کمی به سمت فضای شعری تغییر دهیم و در حقیقت از حضور مهمانان به گونه ای بهره ببریم که علاوه بر اینکه موضوعات را بسط و گسترش می دهند به خود شعر و فضای شاعرانه توجه بیشتری داشته باشیم. به همین منظور با آمدن آقای علیرضا بهرامی (شاعر و رزونامه نگار) به عنوان کارشناس مجری، این فضای شاعرانه بیشتر در برنامه نمود پیدا کرد.

شبکه چهار هیچگاه سیاست زده نشده است

وی درباره صراحت و آزادی بیان در این برنامه و اینکه تا چه میزان این استراتژی در شب شعر اولویت بوده است؟ اظهار کرد: به جرأت می توانم بگویم که شبکه چهار سیما هیچگاه در طول دوره های مختلف سیاست زده نشده است؛ هر چند که قطعا باید یکسری موارد رعایت گردد اما به هر حال در بخش ادبیات و شعر هم وظیفه داریم آنچه را که در توان داریم، به درستی معرفی کنیم آن هم فارغ از همه دیدگاه هایی که وجود دارد.

پُز روشنفکری شده که تلویزیون نرویم!

انصاری در ادامه، گفت وگو را چنین پیش برد: یکی از گله هایی که ما داریم و دائما دغدغه ماست، این است که با وجود آنکه ما در برنامه مان خط قرمزی برای حضور شاعران نداریم و همه شاعرانی را که تخصص و حرفی برای گفتن دارند با کمال میل می پذیریم اما گاهی متاسفانه شاعرانی هستند که با آمدن به تلویزیون مخالفت می کنند و دلیلشان این است که اگر به تلویزیون بیایند بقیه شاعران آنها را مورد نکوهش قرار می دهند؛ در حالی که این طرز فکر، طرز فکر روشنگرانه ای نیست. اینکه کسی علاقه مند باشد به برنامه بیاید و حرفی برای گفتن داشته باشد اما به خاطر بقیه نتواند این کار را انجام دهد، چندان جالب نیست.

این تهیه کننده سپس شرح داد: متاسفانه این یک پُز روشنفکری شده که ما به تلویزیون نرویم و به دلایل مختلف، حرف نزنیم. این در حالی است که برنامه ای چون شب شعر به شعر اختصاص دارد و موضع آن کاملا روشن و مشخص است. ما به شعر و ادبیات می پردازیم. این برنامه اولین برنامه ای بود که به فروغ فرخزاد پرداخت و حتی صدای خودش را از تلویزیون پخش کردیم. اشعار سیاوش کسرایی را پخش کردیم و اگر عمری باشد به شاعران دیگر هم می پردازیم.

انصاری افزود: شاید مورد تعجب واقع گردد که چطور ما به این شاعران می پردازیم. هر چند شاعرانی هستند که همیشه می گویند شعر باید روبه روی سیاست باشد، برخی ها می گویند باید کنار سیاست باشد و برخی هم می گوید باید بی طرف باشد و فضای واقعی جامعه را بازگو کند. ما از همه این دیدگاه ها استقبال می کنیم و اگر حرفی هست، در قالب شعر و نه سیاست، گوش شنوا داریم. اگر حرف منطقی بزنند آنها را تایید می کنیم و اگر منطقی نباشند ما هم برای آنها شرح داریم. به هر حال فضای برنامه ما عاری از هرگونه سیاست است.

این تهیه کننده در پاسخ به اینکه تا چه میزان در برنامه شب شعر تلاش شده ساختار گفت وگوی حرفه ای با مقیاس و استانداردهای جهانی ملاک تولید و پخش قرار گیرد؟ اظهار کرد: اگر بخواهم درباره شعر صحبت کنم، باید بگویم استاندارد جهانی، شعر ایران است. به همین دلیل ما خودمان را دارای استاندارد می دانیم. در ارتباط با ساختار برنامه هم قطعا اتاق فکر و نویسنده داریم و درباره مهمانان، موضوع برنامه و اینکه در فضای فعلی جامعه به چه مطلبی بپردازیم، گفت وگو می کنیم؛ به عنوان مثال درباره مناسبت ها، از جمله دهه فجر، شعر انقلاب را داشتیم یا در جشنواره شعر فجر، نقد شعر انقلاب را داشتیم و البته خارج از آن، به فضای جامعه هم می پردازیم.

وی درباره اینکه با توجه به سرانه پایین مطالعه کتاب، برنامه شب شعر تا چه میزان تلاش کرده است مخاطب جوان را پای تلویزیون نگه دارد و به خواندن شعر علاقه مند کند؟ اظهار کرد: شاید در مورد کتاب این حق را بدهم که سرانه مطالعه پایین است اما در ارتباط با شعر اینگونه نیست. هر کلامی با شعر شروع می گردد. ما بیشتر باید سرانه عام را پوشش دهیم که قطعا می توان گفت بخش اعظمی از ایرانیان شاعر هستند و در شعر در ذاتشان است. اما به جز آن، هر جایی از فضای مجازی را نگاه کنید پر از شعر است. نامه ها، یادداشت ها و سخنرانی ها پر از شعر است؛ بنابراین علاقه و استقبال وجود دارد. ما نیز در برنامه بخش شعرخوانی داریم، به تازگی نیز قرار است کتاب شعر را به برنامه اضافه کنیم که در آن مجری قرار است شعرهایی را از کتاب های شعر بخواند و شاعران آن معرفی شوند. خود این، مخاطب را تشویق می کند که نسبت به شعر رغبت زیادی داشته باشد.

این تهیه کننده با تایید اینکه ساختار برنامه از جمله دکور، انتخاب مجری و ایجاد چالش در فضای اجرا، در جذب مخاطب به ویژه مخاطب نسل جوان، تاثیرگذار است، گفت: برنامه شب شعر در راستای این اتفاق به تغییر دکور و همچنین مجری پرداخت. اما مطلبی که برای ما اهمیت دارد این است که اهالی شعر و ادب نقاط منفی برنامه را به ما گوشزد کنند.

چرا شب شعر زنده ماند؟

وی درباره رویکرد جدید تلویزیون در قبال تولیدی کردن برخی برنامه زنده، در پاسخ به اینکه زنده ماندن شب شعر را مدیون چه هستید، مدیریت تیم تولید برنامه ، انتخاب مهمانان یا قدرت ریسک پذیری مدیر شبکه؟ اظهار کرد: به طور کلی شب های هنر از ابتدای تولید و پخش زنده بوده است، تا به امروز نیز دستورالعملی درباره این رویکرد از سوی مدیران نداشته ایم. از طرفی زیبایی برنامه به زنده بودن آن است. برنامه زنده هم بدون اشکال نیست اگر هم موردی پیش بیاید اشکال عمدی نیست. بحث ما نیز هنر است و مطلبی نداریم که جامعه را ملتهب کنیم بلکه تمام تلاش ما این است که به جامعه ملتهب امروز آرامش بدهیم. به هر حال روزهای سختی را پشت سر گذاشتیم و اخبار تلخی را شنیدیم. بالاخره جامعه باید از این حالت بیرون بیاید. تاب و تحمل اینکه در همان حال و فضا بماند را ندارد، بنابراین شعر، تئاتر، سینما، موسیقی و کتاب کمک می کند از آن فضای ملتهب بیرون بیاییم.

انصاری در سرانجام، درباره زمان پخش برنامه شب شعر آنیز شرح داد: عمر فصل جاری این برنامه تا قبل از ایام عید نوروز خواهد بود و ادامه دار بودن آن نیز به تصمیم مدیران در سال جدید برمی گردد.

به گزارش مجله کوروش بزرگ، برنامه شب شعر با اجرا و کارشناسی علیرضا بهرامی هر دوشنبه ساعت 23 از شبکه چهار سیما پخش می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 803

به "شب شعر به دنبال آرامش در جامعه ملتهب است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شب شعر به دنبال آرامش در جامعه ملتهب است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید