عکسبرداری از خورشید با مدارگرد خورشیدی

به گزارش مجله کوروش بزرگ، این ابزار قبل از استقرار بازوی متحرک، در جریان استقرار و بعد از آن، داده ها را ضبط نموده است تا دانشمندان بتوانند تأثیر فضاپیما بر اندازه گیری ها و محاسبات در فضا را آنالیز نمایند.

عکسبرداری از خورشید با مدارگرد خورشیدی

این ماهواره در مأموریتی که آژانس فضایی اروپا آن را رهبری می نماید به صورت بسیار واضحی از خورشید عکس برداری خواهد نمود

یک مدارگرد خورشیدی که با هدف دریافت تصاویر بی سابقه از خورشید ارسال شده است، اولین اندازه گیری ها و محاسبات خود را به زمین فرستاده است.

این فضاپیما که هفته گذشته به فضا پرتاب شد، سفر خود را به سوی خورشید آغاز نموده و کوشش می نماید به قطب های آن نزدیک گردد تا از منطقه ای که تا حد زیادی برای دانشمندان ناشناخته است تصویربرداری کند.

یکی از ابزار هایی که امکان این آنالیز را برای دانشمندان فراهم می نماید مغناطیس سنجی است که در فضاپیما جاسازی شده است. به گفته آژانس فضایی بریتانیا، این ابزار اولین داده ها را به زمین فرستاده است.

تیم هوربری، عضو کالج سلطنتی و محقق مسئول ابزار مغناطیس سنج، می گوید: ما میدان های مغناطیسی هزاران برابر کوچک تر از میدان هایی را که در زمین می شناسیم، اندازه می گیریم. حتی جریان موجود در سیم برق میدان های مغناطیسی ایجاد می نماید که بسیار بزرگ تر از میدان هایی است که ما باید اندازه بگیریم. به همین خاطر حسگر ها را روی یک بازوی متحرک نصب نموده ایم تا از فعالیت الکتریکی داخل فضاپیما دور باشند و تحت تأثیر آن قرار نگیرند.

این مدارگرد که توسط مرکز ایرباس در استیونج بریتانیا ساخته شده است، در روز پرتاب اندکی بعد از ساعت 4 صبح به وقت بریتانیا با یک راکت اطلس پنج 411 از ایستگاه ناسا در کیپ کاناورال واقع در فلوریدا به فضا فرستاده شد.

این ماهواره در مأموریتی که آژانس فضایی اروپا آن را رهبری می نماید و آژانس فضایی بریتانیا بخشی از بودجه آن را تأمین نموده است، به صورت بسیار واضحی از خورشید عکس برداری خواهد نمود و باد خورشیدی را اندازه خواهد گرفت، و سپس این داده ها را به زمین خواهد فرستاد.

کنترل نماینده های زمینی در مرکز عملیات فضایی اروپا در دارمشتات آلمان، حدود 21 ساعت پس از پرتاب فضاپیما، دو حسگر مغناطیس سنج را فعال کردند. یکی از حسگر ها تقریبا در انتهای بازوی 4.4 متری فضاپیما تعبیه شده و حسگر دیگر نزدیک به خود فضاپیما نصب شده است.

این ابزار قبل از استقرار بازوی متحرک، در جریان استقرار و بعد از آن، داده ها را ضبط نموده است تا دانشمندان بتوانند تأثیر فضاپیما بر اندازه گیری ها و محاسبات در فضا را آنالیز نمایند.

پس از این مرحله، ابزار ها کالیبره و تنظیم می شوند و از واسط ماه مه فرآینده جمع آوری داده ها آغاز می گردد. حدود دو سال طول می کشد تا مدارگرد خورشیدی به خورشید برسد. دانشمندان به این بخش از مأموریت مرحله کروز می گویند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 14 فروردین 1399 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 819

به "عکسبرداری از خورشید با مدارگرد خورشیدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکسبرداری از خورشید با مدارگرد خورشیدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید