معبد ویروپاکشا ، بنایی شاهکار با طبقات مشابه اما کوچک شونده

به گزارش مجله کوروش بزرگ، کشور هند که پس از چین، پرجمعیت ترین کشور دنیاست، سرشار از تنوع و گوناگونی است. به هر گوشه از این سرزمین پهناور که نگاه کنید زبان و لهجه، آیین و مذهب، سنت ها و آداب و رسوم متفاوتی را خواهید یافت و قطعاً این مقدار از تنوع را در هیچ کشور دیگری پیدا نمی کنید. هندوستان که به کشور ادیان معروفیت دارد، خاستگاه تعدادی از معروف ترین مذاهب دنیا همانند بودا، هندو، سیک و جین است. گوناگونی مذاهب و پایبندی شدید مردم به عقاید مذهبی، باعث شده که نقطه به نقطه این کشور، پر از معابد بزرگ و کوچکِ قدیمی و نو باشد. معابدی که قرن هاست با روح جامعه هند پیوند یافته اند. عبادتگاه هایی زیبا، که علاوه بر اهمیتشان به عنوان مکانی برای دعا و نیایش، معماری های خیره کننده و مجسمه های شگفت انگیزشان، بخشی از تاریخ این کشور را به نمایش می گذارند.

معبد ویروپاکشا ، بنایی شاهکار با طبقات مشابه اما کوچک شونده

معبد ویروپاکشا کجاست؟

معبد باستانی ویروپاکشا

معبد زیبا و تاریخی ویروپاکشا در یکی از دهکده های باستانی هند به نام هامپی نهاده شده است. این دهکده در کرانه رودخانه تونگابادرا (Tungabhadra) و در یکی از استان های جنوبی هند به نام کارناتاکا (Karnataka) واقع شده است.

درباره معبد تاریخی ویروپاکشا

ساخت معبد به قرن هفتم میلادی برمی گردد و پرستشگاه ویروپاکشا، یکی از اَشکال خدای شیوا در آیین هندو است که 1300 سال پیش، به وسیله پیروان این آیین در هامپی بنا شد. روستای هامپی در گذشته مرکز یکی از امپراتوری های قدرتمند جنوب هند به نام ویجایاناگارا بود. این معبد زمانی به صورت پرستشگاهی کوچک در قلب این امپراتوری باستانی قرار داشت.

معبد باستانی ویروپاکشا

معبد ویروپاکشا در واقع به مجموعه تاریخی پاتاکارال در کارناتاکا تعلق دارد. این مجموعه، معبدهای قدیمی زیادی را شامل می گردد که متعلق به آیین های هندو و جین هستند. معبد زیبا و قدیمی ویروپاکشا یکی از شاهکارترین بناهای پاتاکارال است که با وجود نهاده شدن در معرض حملات و تاخت و تازهای فراوان در طی قرن ها، همچنان به اندازه بسیار زیادی سالم به جای مانده است. این بنا با توجه به قدمت بالا و معماری ویژه و متفاوتش در لیست میراث جهانی یونسکو نهاده شد.

معبد دارای گوپورام های(درهای ورودی) بلندی است که به راهرو ها و تالارهای متعددی راه می یابند. این نوع معماری در ساخت معابد جنوب هند بسیار رایج بوده است. به هر کجای تالارها و راهروهای معبد که نگاه کنید، تزئینات سنگی و مجسمه های زیبایی را خواهید دید. مجسمه هایی که در هر یک از آن ها داستانی اساطیری از خدایان و الهه های هندو نهفته است. سنگ نوشته های روی دیوارها نیز از دیگر زیبایی های این معبد تاریخی هستند.

تاریخچه معبد

مستندات تاریخی نشان می دهد که معبد ویروپاکشا از قرن 7ام میلادی در این منطقه وجود داشته است. ویروپاکشا در زمان سلسله های چالکویان و هویسالا در قرن نهم، زیارتگاهی ساده و کوچک بود. اگرچه در این دوره بخش های جدیدی به ساختمان آن اضافه شد، اما بنای اصلی در زمان شاه دیوا رایای دوم، از پادشاهان امپراتوری ویجایاناگارا بنا شد. ساختمانِ چندین طبقه معبد همراه با تالارها و دالان های متعدد که تزئینات سنگی چشم نواز، پیچیده و هنرمندانه ای دارند، در این زمان ساخته شدند. طی سالیان متمادی حمله های متعددی از جانب پادشاهان شمال به مقر پادشاهی ویجایاناگارا در جنوب صورت گرفت که سبب نابودی بخش زیادی از هامپی و منطقه تحت حکومت این امپراتوری شد، اما معبد آسیب جدی ندید.

معماری معبد باستانی ویروپاکشا

معبد باستانی ویروپاکشا

به سبک معماری خاص و متداول جنوب هند ساخته شده است. سه در ورودی دارد و دروازه شرقی بزرگ ترینِ آن ها و ورودیِ برجی 9 طبقه است. ارتفاع این برج به 50 متر می رسد. دروازه بزرگ شرقی به سمت دو حیاطِ بزرگ بیرونی و درونی باز می گردد. هنگامی که وارد حیاط بیرونی می شوید، مجسمه هایی از الهه های کوچکتر هندو را مشاهده خواهید کرد. مجسمه ها و تزئینات سنگی این بخش متعلق به دوره چالوکیان است که با مهارت زیادی تراشیده شده اند. از حیاط خروجی، دو دروازه کوچک تر را خواهید دید که به وسیله آن ها می توانید به حیاط های درونی وارد شوید. حیاط های درونی شامل چند سرسرا، تالاری با 100 ستون، آشپزخانه، سالنی مخصوص انجام مراسم ازدواج و چند زیارتگاه کوچک هستند. مجسمه ویروپاکشا در بخش درونی این تالار نهاده شده است.

از شگفتی های ساختمان معبد ویروپاکشا، نحوه استفاده از عناصر ریاضی در آن است. اگر از نزدیک به ساختمان نگاه کنید، تشابه دقیق، بی نقص و تحسین برانگیزی را بین طبقات آن خواهید یافت. طبقه زیرین، بزرگ ترین طبقه برج است و طبقات بعدی کاملاً شبیه به طبقات قبلی و در ابعاد کوچک تر ساخته شده اند. این طبقاتِ مشابه تا رسیدن به بالاترین نقطه برج همینطور کوچک و کوچک تر می شوند. نمای دو طبقه پایین برج از سنگ ساخته شده است و طبقات بعدی از جنس خشت و ملات هستند.

در محوطه بیرونی معبد، خرابه هایی به چشم می خورد که بر اساس تحقیقات باستان شناسی، بقایای یک بازار تاریخی در هامپی است.

جشن ها و فستیوال هایی که در معبد برگزار می شوند

معبد ویروپاکشا

در ماه های مارس تا آوریل، جشن نامزدی ویروپاکشا با دوی پامپا برگزار می گردد. در این جشن، مجسمه ویروپاکشا را بر روی ارابه ای چوبی که با گل های رنگارنگ و چراغ تزئین شده است، قرار می دهند و در خیابانی در هامپی که مخصوص عبور و مرور ارابه هاست، می گردانند و سرودها و آوازهای دسته جمعی می خوانند. در ماه دسامبر، بار دیگر مراسمی باشکوه به مناسبت ازدواج ویروپاکشا و پامپا برگزار می گردد. این جشن فالاپوجا نام دارد و جمعیت زیادی از پیروان آیین هندو در آن شرکت می نمایند.

جشن دیگری به نام شیواراتری نیز در معبد ویروپاکشا برپا می گردد. این جشن در واقع یک نیایش شبانه طولانی است که در ماه های فوریه یا مارس انجام می گردد.

معبد ویروپاکشا

راه های رفتن به معبد

معبد ویروپاکشا

راه های مختلفی وجود دارد که به وسیله آن می توانید خود را به معبد ویروپاکشا برسانید.

فرودگاه بین المللی بلاری(Bellary: شهری در استان کارناتاکای هند) نزدیک ترین فرودگاه به هامپی است و در فاصله 350 کیلومتری از آن نهاده شده است. گردشگران پس از رسیدن به بلاری، می توانند با استفاده از تاکسی های فرودگاه به هامپی بفرایند.

کافیست با قطار به شهر بنگلور (Bangalore) که در 288 کیلومتری از روستای هامپی واقع شده است بروید. سپس از خط راه آهن بنگلور-هوسپت (Hospet) بهره ببرید. ایستگاه شهر هوسپت، نزدیک ترین ایستگاه قطار به هامپی بوده و در فاصله 13 کیلومتری از آن نهاده شده است که می توانید برای عبور از این جهت کوتاه و رسیدن به معبد، سوار تاکسی شوید.

بعلاوه این امکان وجود دارد که ابتدا به شهرهای بزرگی همانند بلاری، بنگلور و هوسپت بروید. سپس سوار اتوبوس هایی که از این شهرها به هامپی می فرایند شوید تا به معبد برسید.

برترین زمان بازدید

معبد ویروپاکشا

معبد ویروپاکشا از ساعت 9 صبح تا 1 بعدازظهر و سپس از 5 بعدازظهر تا 9 شب باز است. گردشگران می توانند در تمام روزهای هفته از این معبد باستانی تماشا نمایند. برترین زمان برای بازدید، هنگام برگزاری جشن ها و فستیوال هاست که می توانید شاهد مراسم و آداب و رسوم جالبی باشید که تماشای آن ها شما را به هیجان می آورد. تجربه ای مجذوب کننده که جزء خاطرات به یاد ماندنی سفرتان خواهد شد.

نکات بازدید از معبد

  • عکسبرداری از مجسمه های داخل معبد ممنوع است.
  • برای رفتن به درون معبد، باید بدون کفش وارد شوید.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 14 مرداد 1401 بروزرسانی: 14 مرداد 1401 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 2165

به "معبد ویروپاکشا ، بنایی شاهکار با طبقات مشابه اما کوچک شونده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معبد ویروپاکشا ، بنایی شاهکار با طبقات مشابه اما کوچک شونده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید