من ویروس نیستم! ، ترس از همه گردشگران چینی بی مورد است

به گزارش مجله کوروش بزرگ، رفتارهای یک سویه ناشی از ترس ویروس کرونا با گردشگران چینی در موزه و اماکن گردشگری موجب دلخوری چینی ها و راهنمایان آنها شده است.

من ویروس نیستم! ، ترس از همه گردشگران چینی بی مورد است

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

ویروس کرونا برای گردشگری کشور چین یک معضل شد چه در بحث ورود گردشگر به این کشور و چه در حوزه خروج گردشگرانی که همواره کشورها، خواستار جذب آنها بودند به خصوص در ایام جشن سال نوی چینی اما حالا دیگر همه از آنها می ترسند. حتی اگر از نزدیکی شهر ووهان چین هم رد نشده باشند بازهم هر گردشگر چینی در هر جایی به نظر عوام مردم حامل ویروس کروناست تا جایی که اکنون به خیلی از مردم چین برخورده و موجب ناراحتی آنها شده است. بسیاری از این افراد هشتگ من ویروس نیستم را برای نشان دادن اعتراض خود به مردم جهان ایجاد نموده اند.

در ایران نیز گاهی با گردشگرانی که تا همین چند وقت پیش برای جذب آنها عزمی جزم شده بود و برای سال نوی آنها برنامه ریزی ها انجام شده بود، برخوردهای فردی متعددی می گردد. برخوردهایی که ناراحتی آنها و نارضایتی بعضی از راهنمایان ایرانی آنها را در پی دارد.

ترس از همه گردشگران چینی بی مورد است

در این زمینه احمد راستین یکی از راهنمایان گردشگری درباره رفتارهایی که با گردشگران چینی می گردد، این طور شرح می دهد: همراه با گردشگران چینی که مدتها قبل به ایران آمده اند به مراکز گردشگری و یا موزه ها می رویم اما با برخورد نامناسب مسئولان آن اماکن روبرو می شویم به عنوان مثال وقتی به موزه می رویم کارکنان موزه و راهنمایان نزدیک گردشگران نمی شوند و یا از ما می خواهند که مدت بازدید را کوتاه کنیم گاهی با وسواس به آنها نگاه های توهین آمیز می نمایند انگار که هر کجا آنها می فرایند را باید ضدعفونی نمایند چون حامل ویروس کشنده هستند. بعضاً دیده شده که راهنمایان موزه ها از راه دور با ماسک و دستکش برای گروه چینی شرح می دهند. این رفتارها بسیاری از گردشگران چینی را ناراحت می نماید. آنها می گویند اگر ویروس داشتیم دولت ایران ویزای ورود به ما نمی داد. درست هم می گویند ما نباید آنها را با این رفتارها دلخور نموده و باعث شویم بار آخری باشد که به ایران می آیند.

او می گوید: در یکی از موزه ها کاغذ چسبانده و نوشته اند که گردشگران چینی باید با ماسک و دستکش وارد شوند. یک بار دیدم گروه دانش آموزی را بیرون موزه نگه داشتند تا بازدید چینی ها تمام گردد شاید چینی ها متوجه زبان ما نشوند ولی حتماً می فهمند این رفتارها برای چیست.

یکی از کارکنان موزه های تهران می گوید: ما از چینی ها می ترسیم. آمار مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا بیشتر می گردد و این نگرانی هم در ما وجود دارد. به خصوص پس از آنکه گفته شد یک مورد مشکوک در ایران شناسایی شده است. ضمن اینکه ما هر چند روز شاهد حضور تور گردشگران چینی هستیم. فضای موزه ها بسته است و ما هم تا جایی که امکان دارد از آنها فاصله می گیریم. بسیاری از آنها در فرهنگ شأن است که آب دهان و بینی خود را درون سطل می ریزند ما تنفر از این رفتار را به آنها نشان می دهیم چون از ترس شیوع ویروس می ترسیم.

بعضی از راهنمایان گردشگری یکی از دلخوری ها خود را هنگام ورود به موزه ها اعلام می نمایند و می گویند که فضای بسته موزه ها موجب می گردد تا راهنمایان و کارکنان موزه ها با گردشگران تور ما برخورد خوبی نداشته باشند. در این باره، شهربانو جهان آرایی مدیر موزه آبگینه شرح می دهد: ما تمام کوشش خود را می کنیم تا موجب ناراحتی گردشگران چینی نشویم. ممکن است یک نفر چنین رفتاری داشته باشد اما نباید به حساب همه گذاشت.

به تازگی شایع شده بود که یکی دو نفر از افراد یگان حفاظت این موزه و کارمند آن مشکوک به بیماری شده که آنها را به بیمارستان انتقال داده اند. مدیر موزه آبگینه آن را تکذیب می نماید و می گوید: کسی از کارکنان موزه دچار بیماری مشکوکی نشده است. تنها یک نفر به دلیل بیماری که همواره با آن درگیر بود؛ چند روزی مرخصی گرفته است.

گردشگران چینی پس از غربالگری اجازه گردش دارند

محمدرضا کارگر مدیرکل موزه های کشور نیز از کارکنان موزه های کشور می خواهد که رفتارهای معمولی خود را با گردشگران چینی داشته باشند او در این باره می گوید: ویروس کرونا مسئله ای شده که همه جهان با آن درگیر هستند. دولت چین هم خروج مردم را از کشورش مدیریت می نماید. تعدادی از افراد قبل از شیوع این ویروس به ایران آمده اند و افراد جدید هم تحت آزمایش غربالگری قرار می گیرند بعد وارد کشور می شوند.

وی در ادامه می گوید: ما تابع قوانین دولت هستیم دولت تمام مرزهای ورودی کشور را کنترل می نماید. تا الان هم موردی در ایران گزارش نشده است. اگر در جایی یک نفر، برخوردی دارد، این رفتار فردی است و نباید به حساب همه گذاشت. ما باید جلوی این رفتارها را بگیریم. باید بدانیم که هم اکنون افرادی که در شهر ووهان زندگی می نمایند هم اجازه خروج از این شهر را ندارند بنابراین همه چینی ها مبتلا به ویروس نیستند.

ما نمی توانیم ترس ا از بین ببریم ولی باید این موضوع را بدانیم که اگر گردشگری دچار مشکل باشد دولت ایران به او ویزا نمی دهد بنابراین افرادی که به ایران آمده اند حتماً هیچ ویروسی نداشته اند. به شخصه معتقدم تا زمانی که دولت اعلام عمومی ننموده ما هم نباید رفتاری خارج از عرف با این گردشگران داشته باشیم.

کارگر می گوید: به هیچ عنوان حق نداریم برخورد نامناسبی با گردشگران در محوطه های موزه ها و اماکن گردشگری داشته باشیم. این گردشگران از دولت ایران مجوز ورود به کشور را گرفته اند ما هم جزئی از دولت هستیم نمی توان گفت دولت به آنها ویزا داده که در ایران بگردند ولی ما مخالف آن هستیم. ما باید با گردشگران چینی مانند همه گردشگران کشورهای دیگر رفتار کنیم. این موضوع باید توسط مدیران موزه ها نیز مدیریت گردد.

منبع: چمدان
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 679

به "من ویروس نیستم! ، ترس از همه گردشگران چینی بی مورد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "من ویروس نیستم! ، ترس از همه گردشگران چینی بی مورد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید