موج جدید مهاجرت به هشتگرد

زهرا اشرف زاده- البرز- خبرنگار:موج افزایش اجاره بها و خرید مسکن بسیاری از تهرانی ها و کرجی ها را راهی شهرهای اطراف نموده است. شهر جدید هشتگرد از جمله مناطقی است که از سال گذشته تاکنون میزبان بسیاری از ساکنان کلان شهرها بوده است.

موج جدید مهاجرت به هشتگرد

مسکن های مهر شهر جدید هشتگرد که شاید به نظر می رسید به دلیل کمبود امکانات سال ها طول بکشد تا شاهد سکونت صاحبانش باشد، حالا دیگر خالی نیستند. از طرفی مستاجرهای پایتخت و حتی کرج به دلیل نزدیک شدن هزینه اجاره نشینی به قیمت مسکن در این منطقه صاحب خانه شدن در حومه را ترجیح می دهند و هر روز بر تعداد مراجعان به مشاوران املاک در هشتگرد اضافه نمود می گردد.

  • گرانی مسکن در کلان شهرها

یکی از افرادی که برای خرید خانه در شهر جدید هشتگرد به مشاوران املاک مراجعه نموده، در پاسخ به این که چرا شهر جدید هشتگرد را برای خرید خانه انتخاب نموده است می گوید: یکی از دوستانم در شهر جدید هشتگرد مسکن مهر داشت که سال گذشته پس از بازسازی خانه در آن سکونت کرد. ما نیزوقتی دیدیم در کرج قیمت ها بسیار بالاست و توان پرداخت اجاره یک تا 2 میلیونی را نداریم، به پیشنهاد دوستم تصمیم گرفتیم خانه ای در شهر جدید هشتگرد بخریم.

علی سلطان آبادی می افزاید: آنطور که از خبرها عنوان می گردد، قرار است امکانات شهر جدید هشتگرد بیشتر گردد. امیدوارم این اتفاق زودتر بیفتد، چراکه تنها دغدغه ساکنان منطقه همین افزایش زیرساخت هاست. وی ادامه می دهد: با وجود این که قیمت ها بسیار بالا رفته، اما هنوز در برخی نقاط شهر جدید، خانه با قیمت مناسب پیدا می گردد. حداقل اگر هم نخواهیم فعلا در خانه ساکن شویم، سرپناهی داریم و دغدغه ای برای سال های بعد نداریم.

  • افزایش مهاجرت

یکی از مشاوران املاک در شهر جدید هشتگرد با بیان این که از سال قبل تعداد مراجعان از تهران و کرج برای خرید خانه در شهر جدید هشتگرد بیشتر شده اند، می گوید: با وجود این که قیمت ها در این منطقه هم گران شده، اما هنوز معقول تر از دیگر نقاط شهری است. از طرفی زیرساخت ها و امکانات شهر جدید هشتگرد هر روز بیشتر می گردد و با آمدن مترو هم دیگر مردم دغدغه ای برای رفت وآمد نخواهند داشت. احمد آقالو می افزاید: غیر از خرید برای اجاره هم تعداد زیادی به شهر جدید آمده اند، چراکه قیمت ها در کرج و تهران بسیار بالا رفته و مردم دیگر توان پرداخت اجاره زیاد را ندارد.

وی ادامه می دهد: عده بسیاری بودند که در شهر جدید مسکن مهر داشتند، اما به دلایلی از قبیل کمبود امکانات و دوری از مرکز شهر حاضر به سکونت در آن نبودند، اما حالا می بینیم که اکثرشان ساکن خانه های خود شده اند و همین موضوع باعث شده کمی قیمت خانه ها بالا برود.

  • ساخت 200 هزار واحد مسکونی

مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره شرکت عمران شهر جدید هشتگرد با بیان این که افزایش قیمت مسکن و مسائل اجاره نشینی در کشور سبب شده تا وزارت راه و شهرسازی ساخت 200 هزار واحد مسکونی را در شهرهای جدید در دستور کار قرار دهد، ادامه می دهد: سهم شهر جدید هشتگرد 21 هزار واحد مسکونی مشخص شده است. داود صفدری در رابطه با مسائل و کمبودهای مسکن های مهر ساخته شده می گوید: بخش عمده واحدهای مسکونی مهر در شهر جدید هشتگرد تکمیل شده، اما کمبود امکاناتی مانند آب، برق، تلفن، فضای آموزشی و فراهم نشدن خطوط ریلی سبب شده تا هنوز ظرفیت جمعیتی آن تکمیل نگردد، اما خط ریلی کرج- هشتگرد سال جاری مورد بهره برداری قرار می گیرد و طرح های عمرانی بسیاری مانند مدرسه، درمانگاه، آبرسانی، برق رسانی، گازرسانی و... در شهر جدید هشتگرد ساخته

خواهد شد.

وی می افزاید: اکنون مقدمات اجرایی 16 هزار و 693 واحد مسکونی، از تعداد سهم مشخص شده در شهر جدید هشتگرد انجام شده و مابقی تا انتها سال 99 طبق تعهد شرکت عمران شهر جدید هشتگرد انجام خواهد شد. صفدری اضافه می نماید: اجرای طرح فراوری و عرضه مسکن با مشارکت بخش خصوصی، انجام خواهد شد، از همین رو شرکت عمران شهر جدید هشتگرد، 10 هزار واحد مسکونی را به صورت خودمالکی به بخش خصوصی واگذار نموده که بر اساس قرارداد، سرمایه گذار متعهد به ساخت این واحدهای مسکونی در کوتاه ترین زمان ممکن است. مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید هشتگرد می گوید: در سال های آینده بیش از پیش شاهد سرریز کلان شهرهای تهران و کرج به سمت شهر جدید هشتگرد خواهیم بود، به طوری که پیش بینی ما جذب جمعیتی بالغ بر 74 هزار نفر تا انتها سال 99 است.

  • مهاجرت تهرانی ها و کرجی ها

رئیس اتحادیه املاک هشتگرد با اشاره به رشد قیمت مسکن در شهر جدید هشتگرد می گوید: با رشد قیمت خانه در کشور در این منطقه هم شاهد افزایش قیمت بودیم، به طوری که به یک باره قیمت ها 2 تا 5/2 برابر شد. ابوالفضل جوادی می افزاید: قیمت خانه های نوساز که سال گذشته متری 2 تا 3 میلیون و حتی در برخی مناطق کمتر بود، حالا 2 برابر شده و گاهی به 6 میلیون هم می رسد و خانه های قدیمی هم که متری 700 تا 800 هزار تومان بود، حال متری 2 میلیون تا 3 میلیون و 500 هزار تومان است.

وی با بیان این که با افزایش قیمت مسکن در تهران و کرج مردم به سمت شهر جدید هشتگرد آمدند، ادامه می دهد: آمار جامعی از میزان مهاجرت در دست نیست، اما از مراجعه مردم به مشاوران املاک و برآوردهای شکل گرفته می توان فهمید بخشی از تهرانی ها و کرجی ها برای خرید مسکن مهر به سمت شهر جدید هشتگرد مهاجرت نموده اند که تعدادی از این افراد قصد سکونت دارند و عده ای هم برای سرمایه گذاری آمده اند. جوادی با اشاره به وضعیت کنونی بازار ملک در منطقه می گوید: بازار مسکن در شهر هشتگرد در رکود کامل به سر می برد. قیمت ها نسبت به ماه های گذشته در حد ناچیز و در حد 200 تا 300 هزار تومان ارزان شد؛ البته با این رکود نمی توان انتظار داشت دوباره قیمت ها مانند سال های قبل گردد، چراکه شهر جدید ظرفیت افزایش قیمت را دارد، به خصوص با راه اندازی مترو قیمت خانه های این شهر در سال های آینده گران تر خواهد شد.

  • زیرساخت های مناسب شهر جدید هشتگرد

افزایش قیمت مسکن در یک سال اخیر، خروج دهک های پایین از کلان شهرها به ویژه تهران و کرج را به دنبال داشته است. شاید تا 2 سال قبل تهرانی ها هنگام مهاجرت اولین منطقه ای را که برای سکونت انتخاب می کردند کرج بود، اما حالا این شهر نیز همگام با پایتخت شاهد افزایش قیمت بوده است و بومیان خود را نیز به شهرهای اطراف روانه نموده است. به گزارش خبرنگاران، در این بین شهر جدید هشتگرد یکی از مقصدهای اصلی مهاجران است؛ شهری که به دلیل کمبود امکانات خدماتی و رفاهی تاکنون استقبال چندانی از آن نمی شد و بسیاری از مسکن های مهر آن خالی از سکنه بود، اما حالا با سرریز جمعیت شهر جدید هشتگرد نیز شاهد استقبال مردم است. از طرفی به دلیل مجاورت شهر جدید هشتگرد با هشتگرد قدیم، مراکز تجاری، آموزشی و درمانی این شهر مناسب تر است.

یک کارشناس مالی می گوید: آنالیز های اخیر نشان می دهد روند مهاجرت تشدید شده و شهرهای جدید مانند پردیس، پرند و هشتگرد به تدریج با آماده شدن خدمات و زیرساخت ها با افزایش جمعیت روبه رو خواهند شد. میثم اسفندیاری می افزاید: در این بین شهر جدید هشتگرد از خدمات و زیرساخت های مناسب تری نسبت به پردیس و پرند برخوردار است و تا چندی دیگر صاحب مترو هم خواهد شد. همین موضوع بر استقبال مردم از این شهر تاثیر بسیاری دارد و باعث می گردد ارزش واحدهای مسکن مهر بیشتر گردد، چراکه ارتباطات همیشه باعث توسعه می گردد. همین حالا نیز با توجه به تغییر نرخی که در مسکن مهر به وجود آمد، تقاضا برای واحدها افزایش یافته است.

وی ادامه می دهد: سرمایه گذاری هایی که در زیرساخت ها و خدمات روبنایی شهرهای جدید انجام شده به ایجاد ارزش اضافه نموده منجر می گردد. به همین لحاظ شهرهای جدید از یک سو مناطق جاذب سکونت برای اقشار متوسط و کم درآمد هستند و از سوی دیگر قیمت مسکن در این شهرها نسبت به دیگر مناطق شهری معقول تراست. اسفندیاری می گوید: یکی از دلایل اصلی ساخت شهرهای جدید، تمرکززدایی از کلان شهرها بود که اکنون می توان با افزایش امکانات و زیرساخت های این شهرها مردم را بیشتر جذب آنها کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 15 مهر 1398 شناسه مطلب: 319

به "موج جدید مهاجرت به هشتگرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج جدید مهاجرت به هشتگرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید