احتیاج به نقشه های تخصصی گردشگری بیش از گذشته احساس می گردد

به گزارش مجله کوروش بزرگ، ایرنا/ براساس سخنان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، احتیاج به نقشه های تخصصی گردشگری بیش از گذشته احساس می گردد.

احتیاج به نقشه های تخصصی گردشگری بیش از گذشته احساس می گردد

احتیاجمند نقشه تخصصی گردشگری برای کشور هستیم

ولی تیموری به اهمیت موضوع نقشه خوانی و نقشه برداری و استفاده های مالی از آن اشاره نمود که در کشور مغفول مانده و گفت: در بحث جغرافیای گردشگری خلأ وجود دارد و این موضوع کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

وی اضافه نمود: با ورود فناوری های نوین، استفاده از انواع اطلاعات نقشه ای و مکانی توسعه پیدا نموده و احتیاج به استفاده از آن بیشتر احساس می گردد.

او به اهمیت مطالعه و پژوهش تخصصی در این حوزه برای رسیدن به نتیجه مطلوب تأکید کرد و اضافه نمود: ما در وزارتخانه از سال گذشته با همکاری سازمان جهانی گردشگری و یونسکو اقدام به تهیه مسترپلن (طرح اصلی) گردشگری کشور برای افق ده ساله نموده ایم و همکاری با این سازمان تخصصی یکی از مواردی است که برای تدوین یک مسترپلن علمی و تخصصی در خصوص بحث های مرتبط با استراتژی های توسعه ای زیرساخت ها، مورد احتیاج است.

دسترسی به اطلاعاتی که به عنوان دستگاه های تخصصی در اختیار دارید برای ما نیز مهم است. امروزه گردشگران بدون شناخت و اطلاعات تخصصی اقدام به انتخاب مقصد گردشگری نمی نمایند از این رو احتیاج به تهیه نقشه های موزون و تخصصی بیش از گذشته احساس می گردد.

امضای این تفاهم نامه را گام نخست همکاری دو طرفه عنوان نمود و گفت: در کار گروهی که پیش بینی شده است، اقدامات لازم در دستور کار قرار خواهد گرفت و بتدریج پیش می رویم.

رئیس سازمان نقشه برداری کشور نیز در ادامه این نشست به اهمیت گردشگری به عنوان جایگزینی برای نفت اشاره نمود و گفت: این حوزه در صورت نوآوری پتانسیل 40 درصدی در تحرک چرخه مالی دارد و می توان از ظرفیت آن بهره برد.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در ادامه به سابقه 70 ساله سازمان نقشه برداری اشاره نمود و اضافه نمود: اطلاعات تخصصی انباشته شده در این سازمان مطمئنا می تواند به شما در همه بخشها یاری کند.

وی با اشاره به اهمیت دو موضوع مشتریان و مدیریت در حوزه گردشگری، بیان نمود: با پتانسیل های موجود این امکان را داریم که اطلاعات متناسب با احتیاج و ذائقه مشتریان را در حوزه های مختلف گردشگری ارائه دهیم، همچنین نرم افزاری را در اختیار بگذاریم که دکتر مونسان با معین بازه زمانی معین حوزه های گردشگری و میراث فرهنگی را مونیتور نمایند.

او همچنین به تهیه اطلس ملی گردشگری و صنایع دستی در سال های گذشته توسط سازمان متبوعش اشاره و برای هر نوع همکاری با وزرات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام آمادگی کرد.

همچنین در این نشست علی جاودانه، معاون فناوری و ارائه اطلاعات مکانی سازمان نقشه برداری به ارائه اطلاعات و ضرورت انعقاد این تفاهم نامه پرداخت.

او بیان نمود: سازمان نقشه برداری کشور از دیرباز اقدام به تهیه و انتشار نقشه گردشگری استان های کشور نموده است. تدوین اطلس میراث فرهنگی و گردشگری نیز از دیگر اقداماتی بوده که در دو نگارش در این سازمان تهیه شده است.

جاودانه با بیان اینکه در قالب این تفاهم نامه کیفیت تهیه نقشه ها بهبود پیدا خواهد نمود، توضیح داد: اطلاعات بروز درباره جاذبه های گردشگری که از سوی وزارتخانه در اختیار سازمان نقشه برداری کشور قرار خواهد گرفت موجب تهیه و انتشار نقشه ها به صورت سیستماتیک و بروز خواهد شد. تبادل اطلاعات در حوزه دیجیتال، ژئوپرتال و قابلیت جمع سپاری، همکاری های دیگری است که در این زمینه می توان انجام داد.

او به تهیه 500 هزار نسخه نقشه های گردشگری اشاره نمود و اضافه نمود: در قالب این تفاهم نامه می توان این کار را با همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد.

منبع: همگردی
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1320

به "احتیاج به نقشه های تخصصی گردشگری بیش از گذشته احساس می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتیاج به نقشه های تخصصی گردشگری بیش از گذشته احساس می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید