هر آنچه که باید در خصوص رمز پویا بدانید

به گزارش مجله کوروش بزرگ، خبرنگاران/زنجان دبیر کمیسیون هماهنگی بانک های استان زنجان گفت: استفاده از برنامه رمزساز، کد USSD و پیامک، راه های دریافت رمز پویای کارت است.

هر آنچه که باید در خصوص رمز پویا بدانید

از وبلاگ روزنوشت دیدن فرمایید و کلی مقاله و خبر جالب مطالعه نمایید.

سعید محمدی دوست در گفت وگو با مجله کوروش بزرگ، اظهار کرد: این روزها کلاه برداری اینترنتی با روش های مختلف برداشت غیرمجاز از حساب های بانکی در کشور بسیار گسترده شده و بسیاری از کسانی که اطلاعات کمی از روش های سارقان امروزی دارند، دچار ضررهای هنگفتی شده اند.

این مسئول ادامه داد: فرصت طلبی سودجویان، نامطلعی بعضی از همشهریان، اطمینان و اعتماد بی مورد و بسیاری از این قبیل موارد سبب می گردد که حساب بانکی افراد مورد تهدید قرار گیرد که البته بانک ها و پلیس فتا برای بستن این منافذ و مطلعی بخشی به مردم، کوشش های بسیاری نموده اند.

وی با بیان اینکه مطرح شدن رمز یک بار مصرف یا همان رمز پویا راهکاری برای رسیدن به امنیت در خدمات اینترنتی است، اضافه کرد: در مقابل رمز ثابت، رمز پویا واقع شده است و به معنای کلمه رمزی است که می تواند فقط برای یک بار در تراکنش مورد استفاده قرار گیرد.

محمدی دوست توضیح داد: با پویاسازی رمز دوم کارت های بانکی، احتمال سوء استفاده از کارت به شدت کاهش می یابد و دارندگان کارت های بانکی می توانند به جای استفاده از یک رمز دوم ایستا (ثابت)، در هر بار خرید اینترنتی یا پرداخت های نیازمند رمز دوم کارت، از رمز پویا که بانک در اختیارشان قرار می دهد، استفاده نمایند.

وی عمر رمز پویا را حداکثر یک دقیقه گفت و گفت: آن دسته از مشتریانی که از کارت های بانکی خود برای انجام تراکنش های مبتنی بر کارت و بدون حضور فیزیکی کارت استفاده می نمایند باید نسبت به فعال سازی رمز پویای کارت های خود اقدام نمایند. بنابراین در تراکنش هایی که با استفاده از پایانه های فروشگاهی یا خودپردازها انجام می گردد، نیازی به رمز پویا نیست.

دبیر کمیسیون هماهنگی بانک های استان زنجان در رابطه با زمان اجباری شدن استفاده از رمز پویا برای خدمات بانکی غیرحضوری کارت، یادآور شد: بنا بر اعلام بانک مرکزی، پانزدهم دی ماه سال جاری ، زمان اجباری شدن استفاده از رمز پویا است و پس از آن هیچ بانکی برای ارائه خدمات غیرحضوری کارت، رمز دوم ثابت را نخواهد پذیرفت.

محمدی دوست با اشاره به روش فعال سازی و دریافت رمز پویا، اظهار کرد: پویاسازی رمز دوم کارت های بانکی فقط و فقط توسط بانک صادرنماینده کارت انجام می گردد و مشتریان هر بانک می توانند برای اطلاع از روش های فعال سازی رمز پویای کارت خود به شعب آن بانک مراجعه نمایند. همچنین دریافت رمز پویا به وسیله پیامک و یا راهکارهای مبتنی بر کدهای دستوری (USSD) از دیگر روش های فراهم شده برای ارائه آن به مشتریان توسط بانک ها است. بانک مرکزی نیز با هدف نظارت و راهبری این پیامک ها، سامانه هریم (هدایت رمزهای یکبار مصرف) را از ابتدای دی ماه راه اندازی خواهد نمود.

این مسئول با بیان اینکه فعال سازی رمز پویا هیچ گونه هزینه ای برای مشتریان ندارد، گفت: در همه بانک های استان باجه ای به منظور ارائه خدمات الکترونیک در نظر گرفته شده و مشتریان هر بانک برای دریافت هدایت و خدمات مرتبط با رمز پویا می توانند به این باجه ها مراجعه نموده و خدمات دریافت نمایند. همچنین در صورت بروز مشکل، مشتریان می توانند این مهم را به وسیله روابط عمومی مدیریت شعب هر بانک پیگیری نمایند.

وی در رابطه با مشتریانی که گوشی تلفن همراه هوشمند برای نصب اپلیکیشن ندارند، توضیح داد: این افراد می توانند رمز پویا برای استفاده از خدمات بانکی را به جای نرم افزار رمزساز، به وسیله پیامک یا USSD دریافت نمایند که برای دریافت پیامک، با حضور در بانک صادرنماینده کارت و احراز هویت باید رضایت صریح مشتری به دریافت پیامک حاوی رمز پویا به وسیله شماره تلفن همراه ثبت شده نزد بانک، مستند گردد.

دبیر کمیسیون هماهنگی بانک های استان زنجان، بیان کرد: از پانزدهم دی ماه سال جاری، رمز دوم ثابت کارت های بانکی غیرفعال خواهد شد و از این تاریخ به بعد خریدهای اینترنتی و پرداخت های نیازمند رمز دوم، با استفاده از رمز دوم ثابت امکان پذیر نخواهد بود. بنابراین با توجه به حجم بالای کارت های صادر شده در شبکه بانکی، همشهریان، پویاسازی رمز دوم کارت های بانکی خود را به روزهای پایانی مهلت معین شده موکول ننمایند و هر چه سریع تر نسبت به فعال سازی آن اقدام نمایند.

وی با بیان اینکه شهروندان مراقب وب سایت ها و پیامک های جعلی با عناوین فریبنده ای مانند پویاسازی رایگان رمز دوم باشند، اعلام کرد: پویاسازی رمز دوم در همه بانک ها رایگان است و شهروندان برای دانلود اپلیکیشن ها فقط به صفحه رسمی هر بانک مراجعه نمایند. همچنین توجه داشته باشند که بانک ها و موسسات اعتباری به هیچ عنوان برای فعالسازی رمز پویا، اطلاعات حساس کارت های بانکی مانند رمز دوم و کد اعتبارسنجی (CVV2)، کارت را مطالبه نمی نمایند و در صورت برخورد با موارد مشکوک، فورا بانک خود را از این موضوع مطلع نموده و در این خصوص از کارشناسان بانک یاری بگیرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 645

به "هر آنچه که باید در خصوص رمز پویا بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر آنچه که باید در خصوص رمز پویا بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید